Nokia Lumia 720 a 520: Levné smartphony s Windows Phone 8 představeny

Společnost Nokia dnes na tiskové konferenci v Barceloně odhalila dvě zařízení z kategorie nižší střední třídy. Lákat budou na příznivou cenu a vyvážené hardwarové parametry (+ video).

Potvrdily se tak dřívější informace odhalující specifikace a vzhled obou modelů. Nokia chce s jejich pomocí vyplnit mezery v portfoliu telefonů s Windows Phone 8. Navzdory příznivým cenovkám ale nabídnou vyvážené hardwarové parametry, které by měly zajistit hladký běh systému i většiny aplikací. Každý z nich navíc nabídne nějaký zajímavý detail, který mu má pomoci odlišit se od konkurence.

Nokia Lumia 520: Nejlevnější s Windows Phone 8

Jako první byla představena Nokia Lumia 520, která bude cílit na nenáročné nebo nezkušené uživatele, kterým tak bude moci sloužit jako vstupenka do světa chytrých telefonů. Nabídne 4“ IPS displej s WVGA rozlišením a se supercitlivou dotykovou vrstvou, díky které jej bude možné ovládat třeba v rukavicích nebo nehtem, stejně jako je tomu u vyšších modelů. Pod kapotou mu bude tikat dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz a 512 MB RAM. Pro uživatelská data je určena vnitřní 8GB úložiště, které bude možné rozšířit pomocí paměťových karet až o 64 GB.

Nokia Lumia 520: Videopohled z MWC 2013

  

  

Na zadní straně najdemečočku 5Mpx fotoaparátu s autofokusem, u kterého ale zcela překvapivě a oproti běžným požadavkům pro telefony s Windows Phone chybí přisvětlovací dioda. Zapomeňte také na přední kamerku pro videohovory, zamrzí i absence digitálního kompasu. Lumia 520 bude podporovat stejnou sadu fotografických aplikací (Lenses) jako současné modely. Navíc přijde na trh s předinstalovaným balíkem lokalizačních aplikací, které Nokia nově nazývá Here Maps, Here Drive a Here Transit.

 

Podle slov Stephena Elopa se Lumia 520 začne prodávat v jihovýchodní Asii ještě v tomto čtvrtletí, do Evropy se ale dostane až v tom následujícím za příznivou cenu 139 eur (cca 4 300 Kč s DPH), čímž se stane vůbec nejlevnějším smartphonem s Windows Phone 8. Zákazníci si budou moci vybrat z pěti klasických barevných provedení – žluté, červené, modré, bílé a černé.

Nokia Lumia 720

Také druhý z představených modelů nabídne zdánlivě velice podobné hardwarové parametry. Poběží rovněž na dvoujádrovém procesoru s frekvencí 1 GHz, 512 RAM a skýtá i shodné vnitřní úložiště rozšiřitelné až o 64MB Micro-SD karty. Nokia se nezapomněla pochlubit, že se jedná o její vůbec první telefon s unibody konstrukcí a právě slotem pro paměťové karty, který je možné nalézt na boku přístroje.

Nokia Lumia 720: Videopohled z MWC 2013

  

  

Stejně jako její levnější sestřička nabídne také Lumia 720 IPS WVGA displej se zvýšenou citlivostí, tentokrát však s větší úhlopříčkou 4,3 palce, navíc doplněnou o technologii ClearBlack, díky které dokáže kvalitněji zobrazit černou barvu. Zdůrazněna byla i dobrá čitelnost na přímém slunečním světle. Nad displejem najdeme širokoúhlou čočku 1,3Mpx kamerky pro videohovory a autoportréty. Za zmínku stojí i hlavní fotoaparát s rozlišením 6,7 Mpx a BSI senzorem, který se chlubí vysokou světelností f/1,9 pro pořizování slušných obrázků i za zhoršených světelných podmínek.

-

Na rozdíl od amerických kolegů nás v Česku nemusí tolik mrzet absence LTE modemu, naopak nás těší nabídka náhradních zadních krytů pro bezdrátové dobíjení, které ale s největší pravděpodobností nebudou součástí balení. Telefon navíc podporuje technologii NFC, takže lze při vložení do originálního stojánku automaticky spouštět vybranou aplikaci.

 

Nokia Lumia 720 se začne prodávat stejně jako 520 nejdříve v Asii a na pulty evropských obchodů se dostane v druhém čtvrtletí za doporučenou cenu 249 EUR (asi 7 700 Kč s DPH). Dodávat se bude v pěti barevných variantách: černá, červená, žlutá a modrá (všechny matné) a bílá (lesklá).

Software

Na jevišti zazněly také informace týkající se softwarového vybavení nových i stávajících smartphonů s Windows Phone 8. Předně, lokalizační aplikace z balíku Here budou na vybraných trzích dostupné také pro telefony ostatních značek. Nokia dále představila novou fotoaplikaci Place Tag (beta), která slouží k ukládání dat o místě pořízení fotografie přímo do obrázku a umožní tak vytvářet jakési jednoduché pohlednice.

 

Nokia kromě samotných telefonů představila také nové příslušenství, kterým je aktivní držák do auta s podporou bezdrátového dobíjení a NFC. Pochlubila se i exkluzivní spoluprací s animátorským studiem DreamWorks, jehož první výtvory by se na telefonech Lumia měly objevit v druhé polovině tohoto roku. Finský výrobce také navázal vztahy s Mozillou, která vybaví svůj mobilní systém Firefox OS mapami Here.

   

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku