Domů » Články » Nokia chystala Lumie s Androidem: Měly být pojistkou, pokud by to nevyšlo s Windows Phone

Nokia chystala Lumie s Androidem: Měly být pojistkou, pokud by to nevyšlo s Windows Phone

Nokia letos údajně začala testovat Lumie s Androidem. Ty měly být pojistkou po expiraci exkluzivní smlouvy na systém Windows Phone, která měla Microsoftu vypršet na jaře roku 2014.

Na první pohled zní nadpis možná trochu překvapivě, jelikož dominantou telefonů modelové řady Lumia byl od samého začátku operační systém Windows Phone. Deník New York Times však publikoval informaci, podle které se v Nokii letos měli zabývat vývojem a úpravami operačního systému Android na vybrané modely řady Lumia, které měly být představeny v příštím roce.


Lumia s Androidem: Sen mnoha fanoušků Nokie se málem stal skutečností

Jedním z dalších možných scénářů ještě před akvizicí mobilní divize Nokie Microsoftem totiž byly právě Lumie s operačním systémem Googlu. Pro finského výrobce to měla být jakási zadní vrátka a záložní plán pro případ, že by prodeje Lumií s mobilními Windows nebyly úspěšné. Nokia za sebou totiž nemá příliš jednoduché období, dlouhé roky patřila mezi největší výrobce mobilních telefonů, nicméně nyní trhu dominuje Samsung a Nokia zaznamenávala dlouhodobé problémy.

Koupil Microsoft Nokii ze strachu, že přejde na Android?

Lumia s Androidem by se tak jevila jako další možné řešení. Toho se zřejmě zalekl i Microsoft, kterému s Nokií na jaře příštího roku vyprší smlouva na exkluzivitu systému Windows Phone. Redmondský softwarový gigant se obával, že by přišel o klíčového výrobce Windows Phone telefonů, což by růst platformy výrazně oslabilo. Právě tato obava do jisté míry mohla přispět k tomu, že se Microsoft raději rozhodl mobilní divizi Nokie koupit a zajistit si tak další odbyt zařízení s tímto systémem.


Ilustrační obrázek

Ostatní výrobci zařízení se do představování nových modelů s Windows Phone zatím příliš nehrnou. Většina z nich vyčkává na představení další verze s označením 8.1, ale ani ta nemusí být zárukou jistých prodejních čísel. Proto většina z nich upřednostňuje Android.

O vývoji Lumií s Androidem údajně vědělo i několik vysoce postavených zaměstnanců Microsoftu, kteří si byli vědomi toho, jaká rizika by pro platformu znamenalo, kdyby jejich klíčový výrobce přešel na Android nebo kdyby ve svém portfoliu po boku Windows Phone nabízel i modely se systémem od Googlu.

Řada fanoušků Nokie a Androidu by určitě takové zařízení přivítala, ale teď už je jasné, že pod taktovkou Microsoftu se ničeho takového nedočkáme. Jistou naději by mohly přinést telefony pod nedávno vzniklou značkou Newkia, kterou založil jeden z bývalých zaměstnanců Nokie a která se chce soustředit právě na zařízení s Androidem. Jak by se vám líbila třeba nedávno testovaná Lumia 1020 s Androidem?

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
82 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments