Domů » Bleskovky » Nokia chránila Symbian: Vyděračům údajně zaplatila miliony eur

Nokia chránila Symbian: Vyděračům údajně zaplatila miliony eur

V druhé polovině minulého desetiletí se Nokia stala obětí vydírání, kdy ji bylo vyhrožováno zveřejněním kódu pro malware, který by se mohl šířit mezi zařízeními s operačním systémem Symbian, který byl v této době dominantní mobilní platformou. Podle finského serveru toMTV zaplatila Nokia na přelomu let 2007 a 2008 několik milionů euro vyděračům, kteří získali klíč umožňující vývojářům podepsat aplikace způsobem, který zajistil přistup do veškerých částí telefonu. Nokia tato tvrzení odmítla komentovat, ale agentura Reuters získala potvrzení od finských úřadů.

Nokia pro Symbian plánovala budoucnost podobnou dnešním cloudovým službám

Únik nebezpečných informací představoval velké nebezpečí a Nokia se údajně rozhodla zaplatit v naději, že vyděrači přestanou, případně budou chyceni. Společnosti bylo slíbeno, že po zaplacení nedojde ke zneužití klíče, ale Nokia zároveň zapojila policejní složky. V plánu bylo zanechat peníze a při jejich vyzvednutí chytit zločince, tomu se však podařilo uprchnout i se získaným finančním obnosem. Případ byl později odložen a zůstal nevyřešen. Výkupné ovšem stačilo k tomu, aby nebyl škodlivý kód nikdy zveřejněn. Symbian se ovšem na výsluní dlouho neudržel a upadl do zapomnění ze zcela jiných důvodů.

 

David Podzimek

4 komentářů

  1. Páni, to vypadalo fakt úžasně. Škoda :)

  2. fero (neregistrovaný)

    Nokia spíš chránila její zákazníky

  3. Ta posledna veta vo mne vzbudzuje dojem, ze citam nejaky posmejdeny clanok z bulvarneho webu, kde sa miesaju hektolitre krvy s vybehnutymi prsiami pseudocelebrit…

    • David Podzimek

      Berte to spíše jako nostalgii:), ale samozřejmě byl čas jít dal.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).