Domů » Bleskovky » Nokia chce navigovat uvnitř budov, spojila síly s Qualcommem

Nokia chce navigovat uvnitř budov, spojila síly s Qualcommem

Jednou z často zmiňovaných výhod telefonů značky Nokia s operačním systémem Windows Phone 8 je mimo jiné i zdarma dostupná aplikace Here Maps. Ta už nějaký čas kromě kvalitních outdoorových podkladů nabízí i vnitřní plány vybraných budov, kterých už je napříč 69 zeměmi více než 50 tisíc. Nacházíte-li se tedy například v obchodním centru, můžete tak pohodlně nalézt třeba místní čínské bistro, prodejnu elektrospotřebičů nebo toalety.

  
Vnitřní mapy některých budov už jsou dostupné i u nás

Nokia by ale ráda tuto službu vylepšila na takovou úroveň, aby vám váš mobilní telefon ukázal nejen zvolené místo, ale i vaši přesnou lokaci a nejlepší cestu k cíli. Vzhledem ke slabému, či spíše žádnému satelitnímu signálu uvnitř budov se ale rozhodně nejedná o lehký úkol.

Finský výrobce proto spojil své síly s Qualcommem, který už za tímto účelem vyvíjí technologii Izat. Ta využívá řadu ve smartphonech běžně dostupných čipů a senzorů a za pomoci mobilního signálu, známých Wi-Fi sítí, ale třeba i gyroskopu dokáže hledání aktuální polohy podstatně usnadnit. Cílem obou společností je lokalizace telefonu s přesností do jednoho metru.

Pokud se jim to podaří, otevře se tak řada nových možností pro vývojáře třetích stran a samozřejmě i pro různé obchodní využití. Dokážeme si tak představit třeba navigační aplikaci oděvního řetězce, ve které si předem vyberete kalhoty a ona vás zavede až k regálu ve vámi zvolené pobočce, kde si je budete moci osobně vyzkoušet. Představivosti se meze nekladou.

Miroslav Havlíček

Diskuze k článku

  1. fero (neregistrovaný)

    To sem nečekal, že i u nás. Dobré

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).