Domů » Bleskovky » NFC v nových iPhonech zatím bude spíše pro parádu, využívat jej totiž půjde pouze pro Apple Pay

NFC v nových iPhonech zatím bude spíše pro parádu, využívat jej totiž půjde pouze pro Apple Pay

Jak jste určitě zaznamenali minulý týden po keynote, Apple konečně po mnoha letech vyslyšel přání uživatelů a do svých nejnovějších modelů implementoval NFC čipy. Nejednoho fanouška této platformy to jistě při představení nových telefonů potěšilo, ve skutečnosti ale nebude žádný velký důvod k oslavám. Tedy minimálně v nejbližší době a především v Evropě a v České republice/na Slovensku. Tato technologie bude mít bohužel velice vážná omezení stanovená právě společností Apple.

  

NFC v nových iPhonech totiž bude moci být použito pouze pro Apple Pay, což je ve finále jen jedna z dalších platebních možností. Apple tak bude využívat své obrovské tržní síly, a bude se snažit přesvědčit obchodníky, aby začali tuto finanční službu Applu využívat, jenže jak jistě tušíte, ze této pozice bude těžit především trh v Americe a v našich končinách bude tedy radost z nové funkce pravděpodobně značně minimalizovaná nejen omezenou funkčností, ale i dostupností.

Pokud jste si nakoupili a olepili svoji domácnost NFC tagy a počítali jste s možností využití NFC jako usnadnění používání telefonu, bohužel vás musím zklamat. Pro účely, na jaké je možné této technologie využívat na konkurenčních platformách, tedy automatizace, zjednodušení párování, inicializace přenosu souborů mezi zařízeními a podobně, se určitě nedočkáme.

Je samozřejmě možné, že se celá věc později posune příznivějším směrem, vzpomeňme třeba jen s iPhonem 5s představený TouchID a jeho striktní využití pouze pro odemykání zařízení a nákupy v App Storu, kdy nyní tuto funkci Apple otevřel i vývojářům třetích stran, ale je otázkou jestli, a případně jak dlouho to bude trvat, než se podobného uvolnění dočkáme u využívání NFC v nových iPhonech 6.

Ivan Stloukal

31 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  „NFC nebude a nedočkáme se jeho funkčnosti, možná ale bude někdy v budoucnu“

  • Marat (neregistrovaný)

   Ruku na srdce, většina uživatelů iPhonu jsou naprostí technologičtí analfabeti, kteří ani netuší, co NFC je a pokud to nepotřebují k přihlášení na FB nebo pořízení selfie, nikdy to postrádat nebudou.

 2. To je komické…

 3. Typický Apple… :D

 4. lerion (neregistrovaný)

  To se dalo čekat. Přecijen Apple v iPhonech často nasazuje moderní technologie s velmi omezenými možnostmi – viz. například Bluetooth u prvních iPhonů. Kolik let trvalo, než se iPhone naučil posílat přes Bluetooth soubory? A stále to umí jen dost omezeně…

  Proto mne nepřekvapuje, že NFC v iPhonu zatím neumí vůbec nic (a v říjnu možná platby). Apple se také zkratce NFC v keynote křečovitě vyhýbal.

  O to je podivuhodnější, že přes NFC nelze ani párovat zařízení – čekalo se, že to minimálně vzhledem ke koupi značky Beats, která prodává NFC sluchátka, bude umět…

 5. HonzaBRR (neregistrovaný)

  Cimrmanovsky: já jsem si dělal poctivě čárky, kdykoliv jsem na svých telefonech NFC použil. Ani jednou přátelé.

  Takže na Apple bych se nezlobil. NFC potřebuje, až když má pro ně přesné využití. Párování se sluchátky vyřeší update, ale až budou sluchátka. Ne současná Beats.

  • to zes to nepouzil ty neni nijak podstatne ani dulezite.

  • lerion (neregistrovaný)

   Já v telefonu nikdy nevyužil přední kamerku. To znamená, že by se do telefonů neměly dávat?

  • Rezza (neregistrovaný)

   Ja si trebas ted koupil Yubikey Neo, abych nahradil stary originalni Yubikey a nebudu muset kvuli pripojeni VPN v telefonu nosit jeste Gemalto s displejem :).

 6. Hehe, to bylo křiku, jak je Apple na nic, že nemá NFC na platby. Apple má NFC na platby, zase se křičí, že nemá na párování (což je opravdu velmi minoritní funkce). Ach jo:)

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   je videt ze jsi nikdy nepouzival nfc stitky. Pouzivam je denne prace/domov/auto (vypináni/zapinani wifi/bluetooth/zvoneni atd.. ) a muzu ti rict, ze je to neskutecne vyborna vec.. Apple tohle opravdu zabil, nfc je tímto v iphonu na***.

  • Jop..NFC je super vec..jedine co mi chyba je fakt moznost platit mobilom. Ja vyuzivam NFC hlavne na parovanie ext. reprodukotru doma a nabijacej stanice. Je to proste FAIL od Applu. Keby to bol spravil MS takto tak by sme tu poculi kriku ze aky su oni zly, ale urobi to apple je to super vec a v podstate to tam ani davat nemali :D

  • MEDVIDEKYOU: na platby… :D

  • medvidekYou (neregistrovaný): Máš pravdu, nepoužíval a nějak nevím k čemu. Veškeré bezdráty apod. mi prostě běží pořád, na noc se aktivuje režim klidu automaticky, více nepotřebuji řešit.

   Snad jedině si v kině nalepit na sedadlo štítek, aby se mi přepnulo max. podsvícení na minimun. Ale to prostě udělám tahem po notifikační liště.

  • lerion (neregistrovaný)

   Uni mě v diskuzích vždy pobaví. Když je nějaká technologie, kterou Apple má, tak je to naprosto úžasná a super věc. Jakmile je něco, co Apple nemá, je to zbytečnost a nepotřebná věc…

   NFC samo o sobě má obrovský potenciál a docela jsem čekal, že Apple, firma, která má pověst, že se nebojí tlačit nové a neodzkoušené technologie, nedokáže naimplementovat ani tak jednoduchou věc, jakou je plná podpora NFC.

   Pomocí NFC se dnes dělá daleko více věcí, než jen páruje se sluchátky a od Applu bych čekal, že v tomhle bude lídr. Opět se ukazuje, že nemá na to být lídr.

  • lerion (neregistrovaný): Nerozumím co máš namysli. Já jen poukazuji na to, že se neustále nadává na Apple a je jedno, co udělá, prostě to někteří mají jako svou mantru.

   Proč do toho zatahuješ mě, nevím.

   Jak OPAKOVANĚ i zde vidíš, ne zrovna malé procento lidí NFC vnímá/užívá více méně jen ve spojení s platbami. Nic víc za tím nehledej.

  • lerion (neregistrovaný)

   Kolik lidí mělo před prvním iPhonem telefon s dotykovým displejem?

  • Desítky milionů, proč?

  • lerion (neregistrovaný)

   Předtím to bylo pár milionů (smartphonů bylo do té doby prodáno jen 65 mil a většina z nich byla samozřejmě klasické konstrukce bez dotykového displeje).

   Teď to jsou stovky milionů a Apple prodá měsíčně víc telefonů s dotykovým displejem než se před iPhonem prodalo celkem za rok.

   Na základě této zkušenosti se mohlo v roce 2006-2007 říci, že dotykový displej je naprosto zbytečná věc, protože nemá využití. A pak to přišlo…

   Technologie NFC má obrovské možnosti využití, ale Apple by se musel podřídit mezinárodně uznávanému standardu a to tato společnost prostě dlouhodobě odmítá.

  • lerion (neregistrovaný):Pro začátek, nemíchal bych dohromady smartphony a komunikátory, to byly dříve oddělené (dnes se komunikátorům říká smartphone, dřívější smartphone vymřely).

   A ano, dotykové displeje byly pop většinu zbytečné, nebyla pro ně náplň (primárně hry) ani pohodlné ovládání. To se změnilo až se sešly všechny aspekty (forma, náplň).

   NFC samo o sobě nepřináší nic nového, bezdrátů máme plno (Cellular, BT, WiFi, IR, Qi, GNSS, ANT+ a vlastně i kamera-např. QR) a pokryjí prakticky veškeré potřeby (BT např. nahrazuje ANT+, Cellular/WiFi často supluje GNSS), NFC je více méně užitečný jen z jediného důvodu, akceptace ze strany finančního trhu. Ze strany užitečnosti placky samotné je to skutečně marginální bezdrát.

   BTW: Apple se stal součástí onoho společenství pro standard NFC. Což zaručuje, že jeho implementace je kompatibilní, ale nijak nediktuje, jak jej bude využívat.

  • lerion (neregistrovaný)

   „bezdrátů máme plno (Cellular, BT, WiFi, IR, Qi, GNSS, ANT+ a vlastně i kamera-např. QR) a pokryjí prakticky veškeré potřeby … NFC je více méně užitečný jen z jediného důvodu, akceptace ze strany finančního trhu.“

   Teda uni, ty vždycky dokážeš tak krásně obhájit přesně tu konkrétní věc, kterou uvede Apple :D Jak ti to krásně sedí naprosto přesně jen a pouze na Apple :D

  • lerion (neregistrovaný): Tak snad naposledy, pro většinu (z té malé celkové množiny) je NFC přínosem možnost platby, Apple splnil. Asi bychom téma mohli uzavřít.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jak víš, že se jedná o většinu? Máš nějaký průzkum, nějaké testy? Platby přes NFC jsou jedna z mnoha funkcí. Z celého toho množství funkcí Apple podporuje jen jednu.

  • Knoxx (neregistrovaný)

   UNI jede jak kolovrátek, to nemá cenu, ten je snad applem placený diskutér :D

  • Uni je konzervativní uživatel, který pomaleji chápe novinky. Sám se nedávno vyjádřil v diskuzi, že primární funkcí smartphonu je volání. Z toho lze jeho postoje pochopit.

   Pokud se Apple za rok naučí implementovat i další funkce NFC, jsem si jistý, že to bude právě Uni, kdo bude spokojen – na něj se s novinkami rychleji nemůže. Takže prosím toleranci i k takovým uživatelům.

  • lerion (neregistrovaný): To je velmi jednoduché, rozhlédni se, jak se NFC rozšířilo (služby, příslušenství). Prakticky vůbec. Ale opravdu, ukončeme to téma. NFC Apple přinesl, umožňuje platit (když se sejde banka, obchodník….).

   Standa: Nepřekrucuj neustále to, co bylo tématem (telefonování), je to protivné, unavující a pro nezasvěcené vytržené z konceptu. Snad už se ti to tentokrát tato informace dostane v mozku kam má, aby se tam uložila….

  • Souhlasím s Unim. Já vytrhuju z kontextu, Apple představil jen NFC platby, je tu podzim, a vše ostatní je stejně tak nějak zbytečné, unavující, obtížné a je toho vůbec poslední týdny nějak moc. Opravdu, ukončeme to téma…

 7. jarda (neregistrovaný)

  To je jasny, musi si nechat nejake zmeny i pro iphone 7 :D

  UNI: A kolik lidi vyuzije nfc platby s iphomem? Jde o to ze kdyz se nejaka firma tvari jako inovator, tak by mela tlacit ruzne funkce a technologie, ne jenom mainstream co vyzujije typicky BFU. To by pak stacil mobil ktery umi jenom telefonovat, sms, internet a hry.

  Kdyby pri kazdem predtaveni Apple nezduraznoval jak je iphone bozsky a ze opet „zdokonalili kolo“ tak by nikdo nekricel co mu na nem chybi, vis?

 8. Tak ze nepujde NFC pouzit je preci jasne uz od cervna, kdy byly uvolneny nove API. Nechapu, proc z toho nekdo dela senzaci, IMO je to docela stara zprava. Treba se dockame pristi rok, tak jako u TouchID API…

 9. Na Apple je krásný jeho smysl pro humor. Může si uživatelem kreativně vytřít zadek, a uživatel stejně poděkuje a sám vymyslí zdůvodnění, proč tomu tak mělo být :-)

  • pavel (neregistrovaný)

   Maji proste mistrovsky marketing. Nedovedu si predstavit jinou firmu z kterehokoliv odvetvi, uzivatele ktere by byly tak vdecni za to ze jim neco neumozni.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).