Domů » Recenze » Netatmo Healthy Home Coach: nenápadný, ale užitečný [recenze]

Netatmo Healthy Home Coach: nenápadný, ale užitečný [recenze]

Francouzská společnost Netatmo je vyhlášená svým chytrým příslušenstvím. Zatímco v minulých recenzích jsme se podívali na meteostanici, detektor kouře, chytré hlavice radiátoru či bezpečnostní systém, v dnešní recenzi se zaměříme na méně okázalého pomocníka, který hlídá především mikroklima vaší domácnosti. Je jeho existence opodstatněná?

V balení najdete jen to nejnutnější, design opět povedený

Obsah balení není nutné dlouze rozebírat – kromě samotného měřiče kvality ovzduší se v něm nachází ještě napájecí adaptér do zásuvky. Design chytrého měřiče nijak nevybočuje ze standardu, kterým se společnost Netatmo prezentuje. Jednoduchý a čistý hliníkovo–plastový váleček v narůžovělé barvě ukrývá na přední straně protáhlou LED, na vrcholu dotykové tlačítko a vzadu microUSB port pro napájení.

Netatmo Smart Home Coach 1
V balení najdete jen to nejnutnější

Samotné nastavení je otázkou chvíle, přičemž je nutné pro správnou funkčnost využívat aplikace Home Coach. Skrze ni nejen nastavíte Smart Indoor Air Quality Monitor (respektive Healthy Home Coach, což byl původní název produktu předtím, než jej výrobce přejmenoval), ale také můžete sledovat veškerá data, která naměří.

Je potřeba vyvětrat?

Po prvotním nastavení se o nic dalšího už starat nemusíte. V aplikaci si lze zvolit upozornění skrze notifikaci (nebo upozornění do Messengeru) v případě, kdy se změní jedna ze čtyř měřených veličin – teplota, vlhkost, množství CO² nebo hlučnost. Nemusíte nicméně čekat na automatické měření. Okamžitý stav zjistíte klepnutím na kapacitní tlačítko přímo na válečku, přičemž zobrazená barva LED ihned prozradí, zda je něco v nepořádku.

Netatmo Smart Home Coach 5
O stavu ovzduší v domácnosti máte okamžitý přehled

S barvami si lámat hlavu nemusíte. Nejlepší výsledek je označen modrou, přijatelný pak zelenou. Jakmile se LED začne barvit do oranžova, je potřeba zbystřit. Červená je poté kritický stav. Toho se mi nicméně během testování nikdy nepodařilo docílit. Co konkrétně je v domácnosti v nepořádku, už zjistíte přímo v aplikaci, kde si také můžete prohlédnout grafy vývoje.

Healthy Home Coach
Healthy Home Coach
Autor: Netatmo
Cena: zdarma
‎Healthy Home Coach
‎Healthy Home Coach
Autor: Netatmo
Cena: zdarma

Na úvodní straně vám v několika větách aplikace rovněž doporučí, co udělat pro zlepšení kvality ovzduší ve vaší domácnosti. Většinu času se upozornění bude týkat patrně vysokého množství CO², pro jehož snížení stačí vyvětrat. Ačkoli se to může zdát jako banalita, tak zvýšené množství CO², které se pohybuje okolo množství 1200 ppm jen tak nerozpoznáte. Přitom i takové množství má vliv na vaše soustředění, vzrůstající ospalost či bolest hlavy.

Netatmo Smart Home Coach 2
Design umí Netatmo na výbornou

Předností Netatmo Healthy Home Coach jsou takzvané profily. Ve výchozím stavu je nastaven profil rodina, který doporučuje optimální hodnoty pro běžného člověka. Na výběr jsou ale také speciální profily pro malé děti či astmatiky, kteří jsou na některé hodnoty, jako je vlhkost či hluk, citlivější. V případě astmatiků je škoda, že Smart Indoor Air Quality Monitor nedokáže zjistit například přítomné alergeny.

S chytrou domácností ještě užitečnější

To pravé kouzlo ale přichází při propojení s chytrou domácností. Netatmo Healthy Home Coach lze zapojit do chytré domácnosti v rámci Apple HomeKit, případně pomocí IFTTT. Dovedu si představit, že v případě propojení chytrého otevírání oken, hlavic topení, zvlhčovače vzduchu a chytrých reproduktorů společně s televizí lze nastavit automatické profily tak, že se o dokonalé prostředí v domácnosti nemusíte aktivně starat.

Netatmo Smart Home Coach 3
Netatmo Healthy Home Coach je skvělý doplněk do domácnosti

Minusem je nicméně nemožnost spárování s Google Home a Amazon Alexou, které jsou taktéž velmi rozšířené. Skrze IFTTT lze sice nastavit spoustu zcela konkrétních příkazů, nativní podpora velkých standardů ale jen tak nahradit nelze.

Netatmo Smart Indoor Air Quality Monitor je užitečný domácí pomocník

„Vyvětrat si zvládnu sám, nepotřebuji další zbytečný krám“, říká si jistě nejeden z vás a máte jistě pravdu. Jenže udržet optimální podmínky nejen pro život, ale také třeba pro práci, když jeden člen domácnosti je astmatik a k tomu máte dítě, to už tak jednoduchý úkol není. Nemluvě o tom, že vydýchaný vzduch v místnosti většinou začínáte registrovat ve chvíli, kdy jsou hodnoty už velmi vysoké.

Netatmo Smart Home Coach 4
Netatmo Healthy Home Coach

Netatmo Healthy Home Coach je jedním z nejužitečnějších pomocníků, které francouzská firma nabízí. Sledování prostředí v domácnosti a plná kontrola nad podmínkami je něco, na co se snadno zvyká. Kvalitní a nenápadný design skvěle zapadne do moderní domácnosti. Propojení s chytrou domácností pak sledování může povýšit na zcela jinou úroveň.

Škoda je jen menšího množství měřitelných veličin. Dovedu si představit, že Netatmo Healthy Home Coach měří mnohem více proměnných, které ovlivňují život v uzavřených prostorách. Propojení s chytrou domácností by rovněž mohlo být širší, stejně tak nemůžu vynechat slabinu největší – absenci českého jazyka. Cenou pak plně odpovídá politice výrobce – Healthy Home Coach zakoupíte za 2 699 korun, což není zrovna málo. V tomto případě si ale troufám říct, že to za to stojí.

Netatmo Smart Indoor Air Quality Monitor

8.7

Design a zpracování

9.3/10

Kvalita a přesnost měření

9.3/10

Funkcionalita

7.4/10

Statistiky a grafy

8.8/10

Mobilní aplikace a chytrá domácnost

8.6/10

Klady (+)

  • minimalistický design
  • propojení s Apple HomeKit a podpora IFTTT
  • přehledné a srozumitelné měření a grafy

Zápory (–)

  • vyšší cena
  • absence češtiny
  • chybí podpora pro Google Home a Amazon Alexa

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Doufám, že appka obsahuje i GIF, který majiteli ukáže, jak se větrání provádí, když to „nedá“ sám bez kouče a appky … :-D :-P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).