Domů » Články » Neomezené tarify RED v novém ceníku Vodafonu: Na co si dát pozor?

Neomezené tarify RED v novém ceníku Vodafonu: Na co si dát pozor?

Obsah nového ceníku Vodafonu mírně překvapí. S tarifní řadou RED si polepší zákazníci, kteří chtějí neomezené volání a SMS do všech sítí. Uživatelé s nižšími potřebami si proti současnosti většinou pohorší.

Vodafone na tiskové konferenci 23.5. oznámil novou řadu tarifů RED (informovali jsme zde). S vydáním nového ceníku si můžete ověřit, jak se nové tarify promítly do jeho obsahu a ostatních služeb Vodafonu. V ceníku totiž najdeme pár bodů, které stojí za pozornost.

Co jsme (ne)našli v ceníku

Nový ceník přirozeně obsahuje nové paušální tarify RED. Zmizely proto oba dočasné tarify Neomezené volání v síti a Neomezené volání do všech sítí. Zatímco dočasné Neomezené tarify vznikly rychle přechodným poskytnutím slevy na Férové tarify (jako reakce na FREE tarify O2), na přípravu nových tarifů RED si Vodafone nechal víc jak měsíc. Uvidíme, jak čas využil.

První, co vás při čtení nového ceníku napadne, je nepřítomnost jakékoliv zmínky o cenách tarifů RED s úvazkem 24 měsíců. Start tak stojí 311 Kč/měsíc, neomezený tarif RED 874 Kč/měsíc atd. Jiné ceny uváděny nejsou. O nižších cenách se závazkem 24 měsíců se nedozvíte ani v Podmínkách služeb RED a Start, které jsou podle Všeobecných podmínek Vodafonu určující.

 

Příjemné je účtování hovorů s tarify RED po vteřinách (vyjma zahraničí). Bohužel Vodafone pokračuje v převodu nespotřebovaných minut pouze do následujícího účtovacího období (do zahraničí a v roamingu se nepřevádějí) s nejméně výhodnou variantou po zákazníka – nejdříve čerpáte minuty z nového období a až poté minuty převedené z minulého měsíce. Na zbylé minuty dosáhnete až po vyčerpání nového přídělu a do dalšího měsíce nepřevedete nic.

V ceníku zůstaly samostatně starší Férové tarify. Původní tarify zachoval i T-Mobile jako součást řady S námi, O2 se starých tarifů zbavil úplně. Neznalý jedinec si tak může koupit neomezený Fér tarif 3299 za cenu přesahující 3 tis Kč/měsíc. Pokud by se ve spotřebě omezil, lze si vybrat mezi Fér tarifem za 399 Kč s 50 minutami a 150 MB dat a hlasovým balíčkem 50 min Fér za 303 Kč s minutou v paušálu za 6,05 Kč. Po provolání měsíčního objemu minut voláte „jen“ za 5,03 Kč/min. Souvisí snad ponechání Fér tarifů se studentskými tarify, na které Vodafone odkazuje u RED tarifů?

Vodafone bere studentské tarify doslova. I v jeho novém ceníku platí až od 15 let (T-Mobile rozumně od 6 let, O2 žádnou spodní věkovou hranici nemá). Ani student si ale neomezený tarif u Vodafonu se slevou nekoupí (podobně jako u T-Mobile, O2 slevu nabízí). Může si pořídit doporučované Fér paušály s 25%ní slevou pro studenty a volat za 5,03 Kč/min. Dospělý nebo žák školou povinný volá s novými RED tarify levněji za 3,49 Kč/min. V kontextu cen RED působí groteskně neomezený tarif pro studenty se slevou 25% za 2474 Kč.

Neomezené tarify a tarify RED

Zkusme si ještě položit otázku, kdy jsou nové tarify RED pro uživatele výhodnější než narychlo spíchnuté Neomezené tarify, které už od 27. května nepůjdou koupit. Napoví nám, jak Vodafone využil čas k přípravě nových tarifů, když znal nabídku konkurentů, reakci zákazníků a mohl déle počítat.

Při srovnání tarifu Neomezené volání do všech sítí a tarifu RED, který ho nahradil, dojdeme k závěru rychle: RED výhodnější je, za 8 Kč/měsíc navíc dostanete 0,3 GB dat. To se Vodafonu povedlo a mohlo být vyvoláno úspěšnější konkurencí, jejíž mobilní internet lze navíc používat i po vyčerpání FUP, zatímco u Vodafonu je nepoužitelný. Porovnání současných tarifů Vodafonu s novými, které potřebuje drtivá většina méně potřebných uživatelů, už příliš příznivé není.

Vzali jsme několik spotřebitelských košů volání, SMS a internetu (jejich obsah a model zde) a zkusili postavit jiné tarify Vodafonu proti tarifům RED. Výsledek vidíte na prvním grafu. Na vodorovné ose jsou vyneseny jednotlivé koše, na svislé kolik za měsíc zaplatíte.

 Ceny spotřebních košů pro různé tarify Vodafone

Pro každý koš jsme hledali jednak nejlevnější tarif od Vodafonu (zeleně), jednak kolik zaplatíte s Neomezenými tarify (šedě) a tarify RED (červeně). Červený sloupec je zřetelně nejvyšší při velmi nízké a nízké spotřebě, tj. do cca 100 min a 50 SMS s tarify RED zaplatíte nejvíc.

Při středních spotřebách (152 min, 83 SMS, 500 MB) se rozdíly v útratě mezi starými a novými tarify smazávají. Vždy ovšem zaplatíte vysokou částku za předimenzovaný neomezený tarif, aniž by existovala šetrnější alternativa, což je současná cenová strategie také u konkurenčních operátorů. Na rozdíl od nízkých spotřeb, kde nalezneme levnější možnosti volání, třeba i v podobě předplacených karet. 

Z obrázku také vidíte, že nepotřebujete-li internet (prázdný sloupec), a takových uživatelů je stále většina, když Sdružení pro internetovou reklamu odhaduje penetraci uživatelů mobilního internetu na 15% populace, můžete u Vodafonu stále něco ušetřit. Nikoliv ale s tarify RED a Start ani se staršími tarify Fér, které jsou ještě dražší.

Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

4 komentářů

 1. Borec (neregistrovaný)

  Jestli jsem správně pochopil politiku Vodafone u RED tarifů, tak pokud si ho vezmete, máte výhodu na volání a když si k němu chcete vzít i telefon, nedostanete na něj dotaci, protože máte tu výhodu na volání ( dvě výhody nejdou zároveň mít )a tak k ceně tarifu RED platíte i splátky na ten telefon měsíčně. Ale nic není tak černé jak vypadá. Je tu možnost mít zajímavý tarif za zajímavou cenu u Vodafone. V dále uvedeném příkladu lze mít dotaci na telefon, protože nebudume mít dotaci na levnější volání a bude se jednat jen o MMP plnění – v našem případě 249 Kč měsíčně. Při minimálním měsíčním plnění 249 Kč a objednání telefonu přes Vodafone e-shop dostane zákazník u některých vybraných telefonů navíc slevu na telefon až 1 000 Kč. V tomto případě a plnění pak vyjde např. Desire X na 3 277 Kč a Huwaei G510 na 2 677 Kč. Jsou i slevy na pár dalších telefonů. Takže pokud se toto někomu zamlouvá, pak se může zavázat k tomu plnění na 24 měsíců. Následně si na tomto čísle vyřídí slevu Vodafone ČD a může si poskládat následující paušál/tarif/balíčky služeb : veme Vodafone ČD 70minut kamkoliv za 89 Kč ( sleva ČD 75% ) a k naplnění MMP 249 Kč si přidá nějaký datový tarif , např. tarif pro tablet – Mobilní připojení 500 MB za 200 Kč ( sleva 25% ) ( používá se na stejném čísle, jako je i pro hovory ). Tím je splněno MMP 249 ( dokonce překročeno ) , dostanete např. Desire X s pěknou slevou 2 500 Kč a máte dle mého soudu zajímavé služby k dispozici. ( Sleva za mobil v podstatě pokryje cenu paušálu za skoro celý první rok. ) Samozřejmě služby lze libovolně kombinovat, navýšit net nebo snížit volání na 20 minut za 30 Kč a podobně. Snad je to co jsme uvedl správně. Pokud má někdo jiné poznatky, tak mě opravte.

 2. d456 (neregistrovaný)

  Ten „neomezený tarif pro studenty se slevou 25% za 2474 Kč“ to je fakt bomba.

 3. ha (neregistrovaný)

  Jeste vetsi zlodejna nez predtim!! Tesim se az prijde virtual!!

 4. Jirka (neregistrovaný)

  Stejně mi to přijde uplne zbytecny utracet takovy penize, kdyz jsou tu sluzby jako [odkaz] , kde jsou smsky zdarma. No a na volani se taky nekde nejaka appka najde, ne? :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).