TOPlist

Neomezená data a 5G rychlost za 199 korun? Velký pozor, Českem se šíří podvodná SMS

podvod telefon muz pexels
  • Bezpečnostní uskupení CSIRT.cz varuje před potenciálně nebezpečnou SMSkou
  • V té se zločinci vydávají za Vodafone a slibují laciný mobilní tarif s neomezenými daty

Národní CSIRT České republiky, jinými slovy skupina pro reakci na kybernetické hrozby, vyzývá veřejnost k opatrnosti. Podvodníci rozesílají SMS zprávy, které odkazují na webové stránky s nabídkou levného neomezeného mobilního tarifu. Vydávají se přitom za tuzemského operátora Vodafone, který před hrozbou taktéž varuje.

tarif podvod vodafone
Podoba podvodného webu

Webová stránka v barvách bílé a červené láká na časově omezenou nabídku balíčku Neomezená data s 5G rychlostí za 199 Kč měsíčně. Samozřejmě jde o podvod – žádnou takovou slevu či akci nikdo z operátorů nenabízí. Pokud se rozhodnete kliknout na „Koupit“, pokusí se z vás kyberšmejdi vylákat údaje k platební kartě nebo k internetovému bankovnictví. Tyto údaje zadávejte jen v případě, kdy jste si jisti důvěryhodností druhé strany!

„Uživatelům doporučujeme na podezřelé nabídky z neznámých čísel nereagovat,“ píše CSIRT na svých webových stránkách. V tuto chvíli by již podvodný web neměl být dostupný, nicméně může se objevit nová podvodná SMS s novým webem. Dbejte tak zvýšené obezřetnosti a podobné nabídky si raději ověřte na zákaznické lince svého operátora.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku