Domů » Bleskovky » Neomezená, ale pomalá data. Čeští operátoři začali uměle snižovat rychlost

Neomezená, ale pomalá data. Čeští operátoři začali uměle snižovat rychlost

Vodafone i T-Mobile sice nově nabízejí za určitých okolností neomezená data, ovšem ukazuje se, že rychlost rozhodně neomezená není. Zprávu přinesly Hospodářské noviny (HN).

tmobile neomezena data leto

Zákazníci používající tarif s neomezenými daty od Vodafonu čelí umělému zpomalení na pět megabitů za vteřinu. O něco lépe na tom pak jsou zákazníci konkurenčního T-mobilu, který rychlost omezuje zatím pouze v cizině.


Omezení navzdory vlastním podmínkám

T-Mobile na dotaz Hospodářských novin praxi zpomalování roamingu potvrdil. Firma se brání tím, že se začátkem léta a uvedením neomezených dat stoupl roamingový provoz téměř na dvojnásobek, přičemž další nárůst se očekává po konci školního roku.

Problém však je, že podle obchodních podmínek T-Mobile rychlost smí zpomalovat jen při „výjimečném přetížení sítě“ a jen „po nezbytně nutnou dobu“. Dá se s úspěchem pochybovat o tom, že úmyslné zpomalení rychlostí v roamingu tyto okolnosti splňuje.

Experti oslovení HN také odmítají další argument operátora, a to sice že na omezení rychlosti mají vliv také partnerští operátoři v zahraničí. O rychlosti připojení svých zákazníků v roamingu totiž prý rozhoduje jejich domácí operátor. Rychlost se navíc v praktickém testování pohybuje okolo 3 Mbps u všech operátorů, zjevně tedy nejde o opatření konkrétního zahraničního partnera.

Zajímavé je, že po deaktivaci neomezených dat na léto rychlost omezována být přestane. Na tuto skutečnost upozornil na Twitteru Ondřej Caletka. Je tak zcela zjevné, že se operátoři zkrátka obávají, že uživatelé budou neomezená data využívat skutečně neomezeně.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
NOname
Anonym
NOname

Nevim co se u vas deje ale od vcera mam rychlost kolem 80mbps ted mereno 72.9mbps je pravda ze prvni dny rychlost stabilne kolem 160mbps ale urcite ne 3mbps jak tu pisete

NOname
Anonym
NOname

Sorry

Janek
Anonym
Janek

Podstata celého pokusu je zcela jinde, roaming se snižováním rychlostí je o něčem úplně jiném. Testuje se jak se bude chovat uživatel a jak bude reagovat síť T-mobile. Z prvních poznatků je zřejmé že firma má problém a to ještě nikdo neví jak by to dopadlo při skutečném provozu všech zákazníků T-mobile. Zcela mimo oblast zájmu je cenová otázka, což je klíčový bod celého pokusu, bez razantní změny cen a objemu dat, pokus nepochybně na konci léta skončí bez řešení.

vilik
Anonym
vilik

Já mohu jen dodat že nemám valné mínění o operátorech v naší zemi.Má práce je hlavně v zahraničí,kolegové kteří mají stejného operátora (všichni tři bez vy jímky) se diví jaké u nás v Čechách nastavili podmínky co podminují zákazníkům atd. To co si dovolí u nás nikde jinde neprojde.Věrnost zákazníkovi projevují směšně,mě například napsali že internet na doma vzduchem mě nemohou dát i když jsme byli domluveni pul roku předem a nakonec jsem se rozzlobil a pohrozil že po 20 letech odcházím najednou vše šlo, jenže s daty v zahraničí se manipuluje pořad TRAPNÉ A NEPOTŘEBNÉ pro tyto giganty.