Domů » Články » Není karta jako karta: Předplacené tarify vs. klasické přeplacenky

Není karta jako karta: Předplacené tarify vs. klasické přeplacenky

Předplacené tarify se mohou chovat podobně jako předplacené karty a označení operátora předplacená karta může znamenat i paušální tarif. Hybridní tarify a složitě nastavené služby zatemňují ceny, které uživatel v součtu zaplatí.

Od doby svého vzniku v roce 1994 jsou předplacené mobilní karty oblíbeny jak operátory díky rozšíření zákaznické báze a snížení nákladů oproti paušálním tarifům, tak uživateli. Na předplacenou kartu dosáhne každý, je obvykle anonymní a platí se jen za skutečně spotřebované služby. Podstatným faktorem obliby je jednoduchost a srozumitelnost předplacenek.

Předplacené karty pro mobilní volání ale začínají v ČR nabývat i složitějších podob. Rozmývají se rozdíly mezi předplacenou kartou a mobilním paušálním tarifem. Pro uživatele pak může být nejen obtížné rozpoznat, o jaký typ služby se jedná, ale také odhadnout, kolik za ni zaplatí.

Na druhé straně se objevují předplácené tarify, které se chovají jako předplacené karty, a měsíční platby, ať již pravidelné či občasné, nevyžadují, přestože jako předplacené karty označené nejsou. Společné je oběma skupinám jen předplácení telekomunikačních služeb. Karty nekarty začínají znepřehledňovat ceny a mohou výrazně ovlivnit vaši útratu. Ukažme si naše tvrzení na příkladech.

Situace 1: Předplacená karta je předplaceným paušálním tarifem

Mobilní operátor Vodafone začal od června nabízet nový tarif 100 minut volání, který zařadil mezi běžné předplacené karty.

 

Podle operátora jde o předplacenou kartu, podle nás o předplacený tarif bez povinného měsíčního paušálu. Aktivací tarifu totiž zaplatíte vždy paušál 252 Kč/měsíc. Pokud služby nedočerpáte, peníze propadnou, pokud přečerpáte, zaplatíte provoz navíc stejně jako u paušálu. U ostatních předplacených karet Vodafonu platíte jen za skutečnou spotřebu. 

Je snad kartou míněna SIM karta? Mohlo by to plynout z Podmínek služby „Limitovaná edice SIM karet 100 minut volání do všech sítí za 252,50 Kč“, která popisu tarifu 100 minut navíc odpovídá nejlépe. Na zmíněné SIM je totiž aktivován předplácený paušální tarif: „Koupí Balíčku za 250 Kč zákazník získá SIM kartu Vodafone z limitované edice s platební metodou dobíjení, kreditem 252 Kč a aktivovaným hlasovým balíčkem 100 minut volání do všech sítí (hlasový balíček Tarifů na míru) se slevou 50% na dobu 12 měsíců od…“.

To není všechno. Bez přímého dotazu nezjistíte, že pokud kredit schází a tarif 100 minut volání se neaktivuje, voláte za ceny jiného, Nulového tarifu s minutou za 6,55 Kč, zatímco po vyčerpání 100 minut za 5,03 Kč/min, jak je na webu Vodafonu uvedeno. Tarif se chová zcela netransparentně.

Situace 2: Předplacený tarif se chová jako předplacená karta

U předpláceného tarifu Tesco Mobile TARIF virtuální operátor vůbec nezmiňuje, že by šlo o předplacenou kartu. Přesto se tak tento tarif chová: neplatíte žádné pravidelné ani nepravidelné měsíční paušály, pouze za skutečnou spotřebu předem. Tarif je srozumitelný a jednoduchý stejně jako klasické předplacené karty.

 

Paušálem (předplaceným) je až Clubcard Balíček na měsíc, na který můžete z Tesco Mobile TARIFu přejit, a zase ho opustit. Obnovení tarifu probíhá při dostatečném kreditu automaticky stejně jako u „předplacené karty“ 100 min volání Vodafonu, ale nekupujete zajíce v pytli.

Situace č. 3: Předplacený tarif někdy bez paušálu, někdy s paušálem

Virtuální operátor GoMobil na svém webu popisuje tarif Start (viz následující obrázek), který má mít měsíční paušál 0 Kč. Skutečnost uvedená v komentáři pod tím je taková, že pokud budete provolávat pravidelně např. jen 70 Kč/měsíc, zaplatíte po určité době 100 Kč/měsíc kvůli měsíčnímu paušálu 30 Kč vázanému na minimální objem plnění.

 

Příklady Vodafonu a GoMobilu ukazují na nesrozumitelnost a složitost tarifů pro běžné uživatele. Jednoduchost a přehlednost je předpokladem úspěšné služby, ale někteří operátoři se o tuto výhodu sami předem připravují. Každopádně využívají všech možností předplácených služeb, aby snížili své náklady.

Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz

4 komentářů

 1. milda (neregistrovaný)

  Já už předplacenku využívám od mého prvního mobilu před 13 lety, tarif bych nechtěl ani za nic. Vázat se v dnešní době na 2 roky? To fakt ne. Uznávám, ceny volání/sms jsou výhodnější než u předplacenek, ale měsíčně jim to stejně musíte zaplatit, ať provoláte nebo ne.

  • Jenže teď už ani to volání/SMS nejsou výhodnější. 11 let jsem u O2 (kdysi Eurotel) a co mi nabídli? 50,- Kč slevu. Posledních 8 let mám zvýhodněný studentský tarif (40 volných minut + 100 SMS) a i s internetem 150MB/měs za 150Kč platím 320,-Kč měsíčně. Co si mohu vybrat jako alternativu, když mi bude více než 26 let? NIC! Za 499,- Kč nějaký smutný (+na 2 roky upsaný) tarif s internetem a nějakým voláním, které je mi zcela ukradené a stejně budu do jiné sítě platit. S kreditem (například Mobil.cz) mám za 200,- Kč měsíčně nejen internet zdarma, ale i těch 200,- Kč, které můžu provolat a propsat jak chci. A s cenami 2,5 Kč/min a 1,5Kč za SMS … ani nevím, co budu na konci roku s nevyčerpaným kreditem dělat. Nechce si pak někdo na Vánoce zavolat do Číny?

   S jakýmkoliv tarifem všech 3 velkých operátorů se nelze domluvit pod 400,- Kč/měsíčně (a to mám známé u všech 3 operátorů). Takže, pokud někdo jako já propíše 35 SMS, provolá kamkoliv 20 minut a má to hlavně na internet (jsem nonstop na FB, tahám emaily, čtu zprávy a měsíčně mi to sežere 70MB z 200MB FUP) … ušetří oproti 499,- Kč klidně i 200,- Kč za měsíc. Což je 2400,- Kč ročně a ještě si může klidně v tomhle měsíci číslo přenést jinam a nikdo ho nebude šikanovat sankčními poplatky. A hlavně: Pokud nebudete měnit číslo a přijmete nové, teoreticky nikdo nebude vědět, kdo číslo vlastní => žádný SPAM.

   Mít jakýkoliv nabízený tarif, pokud neprovoláte měsíčně 300 minut či nepropíšete 500 SMS (případně kombinace 2 uvedených případů), je z mého pohledu hloupost.

 2. Velda (neregistrovaný)

  Předplacená karta je když prostě platíte dopředu a paušál je, když platíte až následně. Nehledejte v tom žádné složitosti prosím Vás. :-)

 3. Tomason (neregistrovaný)

  Predplacena karta je, ze si neco predplatim a az to provolam tak si zas koupim (predplatim) kredit. Pausal je otroctvi pri kterem MUSITE platit at volate nebo ne. Tzn odjedete na mesic nebo dva do zahranici.., musite platit. Padnete do komatu?…, musite platit. Potrebujete s pausalem volat vic? -zaplatite takovej ranec za minuty navic ze vas omejou. Pausal je pro otroky co maj v hlave nasr.no a v dnesni dobe to plati dvojnasob!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).