- Nejvýkonnější čip od Applu otestován benchmarkem
- Apple M3 Ultra je silný ve výkonu všech jader, v jednojádrovém testu jej ale poráží novější, levnější čipy
- Varianty M4 Ultra se pravděpodobně vůbec nedočkáme
Apple v tomto týdnu představil inovovaný stolní počítač Mac Studio, jehož hlavní novinkou jsou novější procesory. V Cupertinu překvapivě sáhli po čipech ze dvou generací – M4 Max a M3 Ultra, přičemž první jmenovaný již známe z loňských MacBooků Pro, druhý je úplnou novinkou. Mac Studio ve variantě s čipem M3 Ultra se již objevil v benchmarku GeekBench, tak se můžeme podívat na to, zda se skutečně jedná o nejvýkonnější procesor, jaký kdy Apple představil.
Apple M3 Ultra: ve vícejádrovém testu nenašel přemožitele, ale v jednojádrovém…
V benchmarku GeekBench byl otestován Mac Studio s 32jádrovou variantou procesoru Apple M3 Ultra, tedy tou nejvyšší verzí, která je k dispozici. Pro úplnost dodáváme, že čip byl spárovaný s 256 GB sdílené paměti. Výsledek benchmarku není nijak zvlášť ohromující – při maximálním zatížení jednoho jádra čip obdržel skóre 3 221 bodů, při zatížení všech jader 27 749 bodů.

Pro srovnání – MacBook Pro s čipem M4 Pro, který jsme testovali loni na podzim, získal v testu výkonu jednoho jádra 3 901 bodů, což je o nezanedbatelných 21 procent více. Důvodem je pochopitelně novější architektura procesorových jader a odlišný výrobní proces – zatímco procesory generace M3 jsou vyráběné 3nm technologií N3, generace M4 používá vylepšený 3nm proces N3E. Generace M4 má rovněž výkonnější grafická jádra a větší šířku pásma u pamětí, avšak zde rozdíly vymazává fakt, že M3 Ultra je de facto zdvojený M3 Max, tudíž má celkový počet jader vyšší.

V testu všech procesorových jader je na tom M3 Ultra o poznání lépe – oproti námi testovanému procesoru M4 Pro má přibližně 21% náskok, oproti jeho silnější variantě M4 Max to bude o něco méně, zahraniční média ukazují výkon zhruba o 8 procent vyšší. To je poměrně malý rozdíl, ze kterého vyplývá, že vysoký příplatek za čip M3 Ultra nemusí dávat ekonomický smysl, pokud ovšem nepotřebujete vyšší kapacitu sdílené paměti – levnější M4 Max má strop na 96 GB, zatímco M3 Ultra „utáhne“ až 512 GB.
Dočkáme se někdy Apple M4 Ultra?
Důvody, proč Apple nasadil do Macu Studio starší generaci procesoru, se snažil zjistit server ArsTechnica. Podle jeho zjištění čip M4 Max nedisponuje křemíkovým obvodem, který umožňuje spojení dvou čipů do supervýkonné varianty Ultra. Dosavadní čipy M1 Max, M2 Max i M3 Max byly tímto „spojovacím mostem“ vybavené, a proto mají jejich varianty Ultra všechno dvakrát – dvojnásobek jader na procesoru, grafické kartě i Neural Engine, stejně tak mají dvojnásobek enginů pro kódování a dekódování videa.
Redaktoři ArsTechnica se přímo od zástupců Applu dozvěděli, že ne všechny generace procesorů dostanou variantu Ultra. Tím nepřímo potvrdili, že řada M4 je patrně tou první, u které se s variantou Ultra nepočítá. Je možné, že Apple plánuje vydávat procesory Ultra ob generaci, jelikož jsou určené pro úzkou skupinu profesionálních uživatelů a jejich každoroční vývoj by nedával smysl.