Domů » Bleskovky » Nejbláznivější hra roku? Spaceteam se skvěle hraje s přáteli u piva

Nejbláznivější hra roku? Spaceteam se skvěle hraje s přáteli u piva

Dříve bylo běžné v hospodách hrát třeba karty, to dnes již vidíte málokdy. Přitom určitě není na škodu mít po ruce nějakou zábavu na vyplnění dlouhého času třeba při čekání na připravení objednaného jídla.

spaceteam

Kratochvílí nejen pro takové situace může být mobilní hra Spaceteam. Ale nebojte se, nenavrhujeme, abyste na posezení s přáteli každý mlčky koukal do svého telefonu. Spaceteam totiž vyžaduje kooperaci s okolím, a to mnohdy pořádně hlasitou a vtipnou.

Kdo ovládá křídelnaté křídlo?!

Hra Spaceteam je multiplatformní záležitost, takže není problém se s kamarády či rodinou spojit napříč operačními systémy. K propojení lze využít Wi-Fi nebo Bluetooth, takže by neměl být problém dosáhnout spojení za jakékoliv situace.

Spaceteam Trailer

Základní koncept hry je jednoduchý: musíte kolektivně ovládat vesmírnou loď. Ta sice letí tak nějak automaticky, ovšem aby zdárně dosáhla konce každé úrovně, je třeba se věnovat nepřebernému množství různých tlačítek, přepínačů a posuvníků. A jak už možná tušíte, vzhledem k tomu, že jde o multiplayerovou hru, jednotlivé části ovládaní jsou náhodně rozesety mezi hráče.

Při pohledu na screenshoty vás pravděpodobně napadne, jestli si z vás neděláme legraci. Prapodivná grafika a ještě prapodivnější příkazy? Po minutě hraní ale pochopíte, o co tady jde :-)

Co je v dané chvíli třeba vykonat, vám hra dává vědět jednoduchými instrukcemi. Jednomu z hráčů se tak třeba objeví příkaz, že má zapnout „Leštítko“. Ve většině případů však takový spínač na své části ovládacího panelu nenajde. Hráč tak musí instrukci vykřiknout a vykoná ji ten ze spoluhráčů, který příslušné tlačítko má k dispozici. Ten ale zároveň sám vidí další instrukci, jejíž provedení opět závisí na někom jiném. A na splnění každého úkolu máte jen několik vteřin.

V tuto chvíli už asi chápete, proč je hra tvůrci označována jako „cooperative shouting game“, tedy „kooperativní vykřikovací hra“. Čím více hráčů hraje, tím se stává hra zábavnější, a také zpravidla hlasitější. Kromě úkolů jednotlivě dělených mezi hráče je také občas nutné provést nějaký úkon kolektivně. Všichni tak mohou být například kdykoliv vyzváni, aby začali pro vyhnutí se meteoritu třást svými zařízeními.

Oceněná šílenost

Popsat Spaceteam formou textu není jednoduché. Její kvality poznáte nejlépe vyzkoušením. Výhodou hry je, že se nestává jednotvárnou ani při opakovaném hraní. Jednotlivé ovládací prvky se mezi hráči přesouvají po každé úrovni, a i pokud kolo opakujete, nebude průběh zcela stejný. To proto, že se vám čas od času nějaký ovladač utrhne, nebo třeba zalije slizem a budete ho muset nejprve opravit.

Spaceteam
Spaceteam
Cena: zdarma
‎Spaceteam
‎Spaceteam
Cena: zdarma+

Hra samozřejmě není určená na několikahodinové hraní, ale jako chvilková zábava poslouží skvěle. Ostatně i proto zřejmě získala řadu herních ocenění. Jedinou její nevýhodou je, že na váš stůl v restauraci asi ostatní hosté budou vrhat poněkud zvláštní pohledy. Příkazy jako „nastav gamma záření na tři“, „aktivuj leštítka“ a „spusť bezodrazové okno“ mohou být pro neznalé okolí lehce matoucí.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).