Domů » Bleskovky » Nebezpečný malware Crackonosh se šíří mezi hráči. Kořeny může mít v Česku

Nebezpečný malware Crackonosh se šíří mezi hráči. Kořeny může mít v Česku

Hráči počítačových her jsou oblíbeným terčem hackerů už dlouhá léta. Míra pirátství na platformě PC je totiž poměrně vysoká, což útočníkům hraje do karet. Pro hackery poté není velký problém do cracknutých verzí her ukrýt hrozbu, kterou nic netušící hráč ve snaze ušetřit nainstaluje do svého počítače.

hacker uvodka
Hráči jsou oblíbeným terčem hackerů

Crackonosh je škodlivý software určený k těžbě kryptoměn, který je v oběhu minimálně od června 2018. Tvůrci infikovali více než 222 000 systémů po celém světě a získali více než 2 miliony dolarů (cca 41,8 milionu korun) v kryptoměně Monero. Nejvíce Crackonosh postihl uživatele ve Spojených státech, Brazílii, Indii, na Filipínách a v Polsku. Česko je 10. nejpostiženější zemí – zasáhl zde přes 5 tisíc uživatelů a infekce byly zaznamenány i na Slovensku.

Crackonosh rozsireni
Mapa rozšíření malwaru Crackonosh

Malware nalezli analytici z Avast Threat Labs v cracknutých verzích her NBA 2K19, Grand Theft Auto V, Far Cry 5, The Sims 4 Seasons, Euro Truck Simulator 2, The Sims 4, Jurassic World Evolution, Fallout 4 GOTY, Call of Cthulhu, Pro Evolution Soccer 2018 a We Happy Few.

GTA 5
Stále populární hra GTA V je rovněž mezi infikovanými tituly

Kromě aktuální verze antiviru je nejlepší ochranou před podobnými hrozbami prevence. Namísto stahování her z pochybných torrentů raději vyčkejte na slevy na platformách Steam, GOG či Epic Games, kde můžete v pravidelných slevových akcích sehnat i nejnovější tituly za výrazně lepší ceny.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).