Domů » Bleskovky » NASA používá k ovládání vesmírných robotů Kinect a Oculus Rift

NASA používá k ovládání vesmírných robotů Kinect a Oculus Rift

Dalo by se předpokládat, že národní ústav pro letectví a kosmonautiku NASA používá pro ovládání svých robotů nejmodernější technologice vyvinuté vlastními silami, o kterých se obyčejným smrtelníkům ani nesnilo. Opak je ale pravdou, NASA se snaží najít nejideálnější a nejpřirozenější způsob ovládání skrze běžně dostupné technologie jako jsou Leap Motion, Microsoft Kinect či Oculus Rift.

 

NASA Jet Propulsion Laboratory získala vývojový kit pro Microsoft Kinect 2 na konci listopadu a spárovala tento ovladač s náhlavní soupravou Oculus Rift tak, aby dosáhla zcela pohlcujícího zážitku. Dřívější pokusy s původním Kinectem byly podle inženýra Victora Luoa skvělým startem, ale teprve Kinect 2, který byl uveden na trh spolu s Xbox One, poskytuje potřebnou přesnost a schopnost detekovat jednotlivé prsty na ruce a pozici zápěstí, což lze velice dobře využít například při ovládání robotické ruky. V přiloženém videu je vidět, jak inženýr od NASA ovládá pomocí náhlavní soupravy Oculus Rift a Kinect 2 robotické rameno v rohu místnosti, přičemž se snaží zvednout plastovou kostku.

Cílem celého projektu je, aby byl člověk schopen ovládat robotické systémy na palubě Mezinárodní vesmírně stanice (ISS – International Space Station). Victor Luo přidává komentář: „Představte si, jak by bylo inspirativní, kdyby vesmírného robota ovládalo sedmileté dítě pomocí nástrojů, které již důvěrně zná.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments