NASA používá k ovládání vesmírných robotů Kinect a Oculus Rift

Dalo by se předpokládat, že národní ústav pro letectví a kosmonautiku NASA používá pro ovládání svých robotů nejmodernější technologice vyvinuté vlastními silami, o kterých se obyčejným smrtelníkům ani nesnilo. Opak je ale pravdou, NASA se snaží najít nejideálnější a nejpřirozenější způsob ovládání skrze běžně dostupné technologie jako jsou Leap Motion, Microsoft Kinect či Oculus Rift.

 

NASA Jet Propulsion Laboratory získala vývojový kit pro Microsoft Kinect 2 na konci listopadu a spárovala tento ovladač s náhlavní soupravou Oculus Rift tak, aby dosáhla zcela pohlcujícího zážitku. Dřívější pokusy s původním Kinectem byly podle inženýra Victora Luoa skvělým startem, ale teprve Kinect 2, který byl uveden na trh spolu s Xbox One, poskytuje potřebnou přesnost a schopnost detekovat jednotlivé prsty na ruce a pozici zápěstí, což lze velice dobře využít například při ovládání robotické ruky. V přiloženém videu je vidět, jak inženýr od NASA ovládá pomocí náhlavní soupravy Oculus Rift a Kinect 2 robotické rameno v rohu místnosti, přičemž se snaží zvednout plastovou kostku.

NASA Robot Arm Control with Kinect

Cílem celého projektu je, aby byl člověk schopen ovládat robotické systémy na palubě Mezinárodní vesmírně stanice (ISS – International Space Station). Victor Luo přidává komentář: „Představte si, jak by bylo inspirativní, kdyby vesmírného robota ovládalo sedmileté dítě pomocí nástrojů, které již důvěrně zná.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku