TOPlist

NASA odtajnila, kdo dopraví další astronauty na Měsíc. Jen Elon Musk to nebude

bluemoon nasa option 2023 05 19 01 29 31 0 jpg
  • Mise Artemis má za cíl dostat lidstvo znovu na Měsíc
  • NASA bude na tomto spolupracovat se soukromým sektorem
  • Jeden z lunárních modulů pro ni vyrobí Blue Origin Jeffa Bezose

Národní úřad pro letectví a vesmír, zkráceně NASA, má v současné době na programu jeden z nejambicióznějších projektů ve své historii s názvem Artemis. Ten se skládá z několika různých fází, přičemž velký prostor tentokrát dostanou také komerční firmy, kupříkladu finská Nokia, která na Měsíci vybuduje 4G síť. Vrcholem celého programu je znovu dostat člověka na naše nejbližší nebeské těleso, přičemž NASA nyní konečně rozhodla o tom, která společnosti pro ni zkonstruuje lunární modul.

Onou firmou se stala Blue Origin, kterou vlastní jeden z nejbohatších lidí na planetě, Jeff Bezos. Součástí kontraktu za 3,4 miliardy dolarů (cca 74,5 miliard korun) bude také testovací mise, než Blue Origin dopraví lidskou posádku na povrch Měsíce v roce 2029. V současné době je plán pro misi Artemis V takový, že by měli čtyři astronauti nejprve letět k vesmírné stanici Gateway na raketě NASA Space Launch System (SLS) a kosmické lodi Orion. Poté se dva astronauti vydají k Měsíci na modulu Blue Moon společnosti Blue Origin, aby absolvovali „přibližně týdenní cestu do oblasti jižního pólu Měsíce“, uvedla NASA.sls artemis 1 3Nepřehlédněte

Vše o misi Artemis I: nejsilnější raketa v historii odstartuje novou éru dobývání vesmíru

Blue Origin je druhou společností, která s NASA uzavřela smlouvu na lunární modul Artemis. První byla SpaceX, která získala jedinou zakázku v roce 2021, přičemž Blue Origin později v témže roce prohrála soudní spor s NASA právě kvůli tomuto rozhodnutí. V roce 2022 však NASA oznámila, že bude vyvíjet druhý lunární modul pro lidi, a vyzvala vesmírné společnosti, aby předložily své nabídky.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku