Domů » Články » Přehled: 10 aplikací, které nejvíce „ždímají“ smartphony s Androidem

Přehled: 10 aplikací, které nejvíce „ždímají“ smartphony s Androidem

Řada majitelů smartphonů s Androidem si stěžuje na časté zpomalování systému. K tomu většinou dochází po instalaci specifikacích aplikací, které jsou jednoduše náročnější na systémové prostředky. Na vlajkových modelech a telefonech s výkonným hardwarem to příliš nepoznáte, nejvíce trpí uživatelé levnějších smartphonů s pomalejšími procesory a nižší hardwarovou výbavou.

narocneapps

Takový Snapchat, Facebook, Spotify, Musical.ly či Tinder používá řada uživatelů, převážně pak z mladší generace. Ptáte se, co mají právě tyto aplikace společné? Všechny obsadily přední příčky v pravidelném přehledu výkonnostně nejnáročnějších Android aplikací, který připravil Avast Software.

Právě ve zprávě Avastu za třetí čtvrtletí roku 2016 firma představila žebříček aplikací, které nejvíce zpomalují výkon telefonů s operačním systémem Android. Výsledky jsou kalkulací vlivu dané aplikace na to, jak rychle se vybijí baterie, kolik místa zabírá v paměti telefonu a jak moc čerpá mobilní data.

Přehled aplikací, které zapínají sami uživatelé a které nejvíce zpomalují výkon jejich telefonů, vede Snapchat. Nově se v něm objevuje seznamka Tinder, knižní aplikace Wattpad či zpravodajská The Guardian. V čele žebříčku aplikací, které telefon spouští při startu automaticky, pro změnu stojí Facebook a nově přibyl například Mail Online či WhatsCall.

Top10 nejnáročnějších Android aplikací na výkon
Top10 nejnáročnějších Android aplikací na výkon

Aplikace Musical.ly, kterou průměrně využívá 150 milionů teenagerů k vytváření vlastních verzí hudebních videoklipů populárních songů, se stala obrovským hitem. Interní testování však ukázalo, že aplikaci stačí dvě hodiny, aby úplně vybila plně nabitý telefon při prohlížení si jednotlivých klipů. Několik minut strávených sledováním 25 klipů také znamenalo využití 100 MB dat. Při každodenním opakování bychom velmi rychle překročili hranici průměrného měsíčního datového tarifu. Aplikace také zabrala většinu úložné kapacity telefonu a v podstatě vede žebříček aplikací, které zabírají nejvíc místa v telefonu.

Top10 energeticky nejnáročnějších Android aplikací
Top10 energeticky nejnáročnějších Android aplikací

WhatsCall je pro změnu relativně nový soupeř služby Skype je aplikace s velkými nároky na výdrž baterie, protože neustále běží na pozadí telefonu, i když s ní uživatel netelefonuje, ani ji jinak nevyužívá. Zároveň skončila jako šestá v pořadí aplikací, které nejvíce spotřebovávají data.

Top10 her, které vám na Androidu nejrychleji vybijí baterii
Top10 her, které vám na Androidu nejrychleji vybijí baterii

Aplikace Wattpad skončila na třetím místě nejnáročnějších aplikací zejména kvůli svému systému opakujících se notifikací a sledování jiných uživatelů, což vede k nepřetržité kontrole a vyhledávání knižních novinek.

Tohle je padesátka nejčastěji instalovaných aplikací na Androidu
Tohle je padesátka nejčastěji instalovaných aplikací na Androidu

Na druhou stranu mnoho aplikací v poslední době zlepšilo svoji výkonnost a z první desítky vypadly – konkrétně třeba ChatOn, Kik Messenger, WhatsApp či WeChat, SoundCloud, Mozilla Browser a BBC iPlayer.

Další přehledy náročných aplikací, například těch, které se automaticky spouštějí po startu telefonu, či které jsou nejvíce náročné na úložiště v telefonu, včetně popisu metodiky měření, najdete v tomto PDF dokumentu.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments