Náplast na restrikce ve světě smartphonů? Huawei svou budoucnost vidí v internetu věcí

Huawei watch fit 1

Americké sankce na Huawei dopadly velmi tvrdě. Za loňský rok čínskému gigantu stoupl obrat o pouhých 3,8 %, tedy 136 miliard dolarů (cca 3 biliony korun), a čistý zisk vzrostl jen o 3,2 %, konkrétně 9,8 miliardy dolarů (cca 208,5 miliardy korun). Ačkoli se to může zdát jako hodně, za roky 2018 a 2019 vykazoval Huawei růst okolo 19 %. Pro zachování růstu je nutné najít nové zdroje mimo chytré telefony.

Huawei poslední dva roky pracoval na tom, aby jeho portfolio bylo dostatečně diverzifikované. Číňané mají prsty ve VR soupravách, noteboocích, tabletech, chytrých televizích, chytrých hodinkách, reproduktorech, sluchátkách či automobilových systémech.

Huawei FreeBuds 4i 39
Huawei by mohl výrazněji promluvit také do automobilového byznysu

Poslední jmenované bylo ve spojitosti s Huawei skloňované nejčastěji, a agentura Reuters dokonce přišla s informací, že se Číňané chystají vyrobit vlastní automobil. To nicméně společnost později dementovala.

Nepřehlédněte – Recenze Huawei FreeBuds 4i: sluchátka za dva tisíce překvapí ANC i dotykovým ovládáním

Úplně se ale automobilům vyhnout nechce. Uvnitř každého auta je čím dál tím více elektroniky a automobilky často mají potíže s vývojem infotainmentu, který by splňoval nároky 21. století. Další možností, jak zvýšit obrat a zisk, je internet věcí, který by propojoval celý ekosystém Huawei hezky dohromady. Chytré hodinky jsou jedním ze stěžejních produktů, o které se Huawei ve svém podnikání opírá. Nic konkrétního ale firma neprozradila.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku