Domů » Bleskovky » Náplast na restrikce ve světě smartphonů? Huawei svou budoucnost vidí v internetu věcí

Náplast na restrikce ve světě smartphonů? Huawei svou budoucnost vidí v internetu věcí

Americké sankce na Huawei dopadly velmi tvrdě. Za loňský rok čínskému gigantu stoupl obrat o pouhých 3,8 %, tedy 136 miliard dolarů (cca 3 biliony korun), a čistý zisk vzrostl jen o 3,2 %, konkrétně 9,8 miliardy dolarů (cca 208,5 miliardy korun). Ačkoli se to může zdát jako hodně, za roky 2018 a 2019 vykazoval Huawei růst okolo 19 %. Pro zachování růstu je nutné najít nové zdroje mimo chytré telefony.

Huawei watch fit 1
Nositelná elektronika je pro Huawei klíčovým odvětvím

Huawei poslední dva roky pracoval na tom, aby jeho portfolio bylo dostatečně diverzifikované. Číňané mají prsty ve VR soupravách, noteboocích, tabletech, chytrých televizích, chytrých hodinkách, reproduktorech, sluchátkách či automobilových systémech.

Huawei FreeBuds 4i 39
Huawei by mohl výrazněji promluvit také do automobilového byznysu

Poslední jmenované bylo ve spojitosti s Huawei skloňované nejčastěji, a agentura Reuters dokonce přišla s informací, že se Číňané chystají vyrobit vlastní automobil. To nicméně společnost později dementovala.

Nepřehlédněte – Recenze Huawei FreeBuds 4i: sluchátka za dva tisíce překvapí ANC i dotykovým ovládáním

Úplně se ale automobilům vyhnout nechce. Uvnitř každého auta je čím dál tím více elektroniky a automobilky často mají potíže s vývojem infotainmentu, který by splňoval nároky 21. století. Další možností, jak zvýšit obrat a zisk, je internet věcí, který by propojoval celý ekosystém Huawei hezky dohromady. Chytré hodinky jsou jedním ze stěžejních produktů, o které se Huawei ve svém podnikání opírá. Nic konkrétního ale firma neprozradila.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Spíš než to, že rostl málo, mě víc překvapilo, že vůbec rostl a neletí strmě dolů :D Bojuje statečně čiňan.

    • Zahraniční investice v Číně se v roce 2020 vyšplhaly o 81%
      Čína v loňském roce přilákala zahraniční investice ve výši 520,6 miliard USD, což je o 81 procent více než v roce 2019… V roce 2020 došlo na čínském trhu s cennými papíry k čistému přílivu zámořských fondů v celkové výši 254,7 miliard USD, což je meziroční nárůst o 73 procent…. Čistý příliv do čínských dluhopisů vyskočil meziročně o 86 procent na 190,5 miliardy USD, zatímco do akcií dosáhl 64,1 miliardy USD, což je meziroční nárůst o 43 procent.
      Zpráva přisuzovala výrazný růst zámořských podílů čínských cenných papírů slibným perspektivám hospodářského rozvoje země, obezřetné měnové politice a otevírání finančního trhů.

  2. Problém je, že vlastní ekosystem smartfonů zatím má podporu pouze v ČLR a části Asie, přesto jsem přesvědčen že je to správný směr, zejména z důvodu omezení monopolu firmy Google. Pokud by vzniklo více vlastních subsystémů, bylo by to prospěšné jak pro uživatele tak pro konkurenční prostředí. Bohužel Čína ale i Asie zaspali rozvoj průmyslu polovodičů a to se negativně projevilo jak při vyhlášení sankcí USA, tak i v současném nedostatku komponent. Situace je politicky kritická a zlepšení v nedohlednu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).