Domů » Recenze » Recenze Huawei FreeBuds 4i: sluchátka za dva tisíce překvapí ANC i dotykovým ovládáním

Recenze Huawei FreeBuds 4i: sluchátka za dva tisíce překvapí ANC i dotykovým ovládáním

Sluchátka Freebuds 4i jsou dalším přírůstkem do už poměrně bohaté rodiny audio zařízení čínské značky Huawei. Ačkoliv v oblasti smartphonů má tato společnost určité problémy, v ostatních oblastech nezahálí. Huawei Freebuds 4i jsou zástupcem segmentu levnějších sluchátek do 2 000 Kč. I tak nabídnou zajímavé funkce, jako je ANC, dotykové ovládání nebo velmi slušnou výdrž na baterii. Ještě před spuštěním oficiálního prodeje jsme dostali možnost nové špunty vyzkoušet. Jaký dojem udělaly, se dočtete níže.

Design a zpracování

Některé čínské značky si nedělají příliš velkou hlavu s originalitou svých výrobků a Huawei je jednou z nich. Už na první pohled ve mně sluchátka evokují vzhled Apple Airpods, případně Airpods Pro. Tyto pocity mám, ať už se dívám na lesklou bílou krabičku zaobleného tvaru nebo na samotná sluchátka s povědomou „stopkou“. V otázce designu je tedy poměrně jasné, odkud vítr vane. Možná tyto pocity povzbudila bílá barevná varianta, kterou jsem testoval. Freebuds 4i jsou k dispozici také v červené a černé barvě.

HUAWEI FreeBuds 4i Honey Red Ceramic White Carbon Crystal Black Featured
FreeBuds 4i ve všech třech barevných variantách

Krabička sluchátek ve tvaru oblázku působí poměrně nenápadně a díky střízlivým rozměrům ji snadno schováte do dlaně. Zdobí ji pouze nenápadné logo Huawei doplněné o diodu pro indikaci stavu baterie. Na spodní straně najdete nabíjecí USB-C konektor a na boku jediné tlačítko pro párování s telefonem. Sluchátka samotná jsou zakončena gumovým špuntem, takže už z hlediska konstrukce bychom se měli dočkat dobré izolace od okolí.

Problém ale může nastat při nákupu bez vyzkoušení. Ačkoliv v balení najdete celkem tři velikosti gumových nástavců, sluchátka tvarově nemusejí sednout každému a především drobnějším ženám s menšími zvukovody bych doporučil sluchátka před nákupem vyzkoušet.

Huawei FreeBuds 4i 57
V balení najdete celkem tři velikosti gumových špuntů

Kromě tří gumových nástavců je balení poměrně skromné. Samozřejmě zde najdeme sluchátka s krabičkou a také metrový USB-A/USB-C kabel. Nechybí ani papírové manuály, jinak je to ale z výbavy vše. Ačkoliv hlavním použitým materiálem je plast, sluchátka působí solidním dojmem a nikde jsem neobjevil žádné fyzické nedostatky.

Parametry a funkce

Jednou z nejzásadnějších předností sluchátek Freebuds 4i je funkce automatického potlačení okolního šumu (ANC), což je doména především dražších sluchátek. V této kategorii se tedy jedná o nadstandard.

Huawei FreeBuds 4i 36
Krabičku zdobí decentní logo a LED dioda

Ačkoliv dobré odstínění hluku zaručuje už konstrukce sluchátek s gumovými koncovkami, ANC odvádí kus práce a jednoznačně napomáhá pohodlnějšímu poslechu bez rušení. Každé sluchátko je opatřeno dvěma mikrofony, které slouží právě pro tuto funkci.

Kromě ANC nabízejí sluchátka také mód s označením „awareness“, který naopak okolní hluk přenáší i do vašich uší, abyste například nepřeslechli projíždějící automobil při přechodu silnice. Tato funkce má tendenci některé typy zvuků do značné míry modifikovat.

Huawei FreeBuds 4i 64
Dotykové ovládání se nachází na vnější straně „stopky“

Pro pohyb v rušném prostoru, kde je potřeba orientace i podle zvuků, se ale hodí. V tichém prostředí se díky „awareness“ módu dozvíte, že na vás někdo mluví. Konkrétní slova ale budete rozlišovat jen těžko, což samozřejmě závisí také na hlasitosti hudby.

Propojení s telefonem zajišťuje úspornější standard Bluetooth 5.2. Kodeky jsou k dispozici opravdu jen ty základní: AAC a SBC. Potěší odolnost proti vodě IPx4, která by měla zajistit bezpečné použití například při běhu v dešti. Hráči mobilních her ocení nízkou latenci.

Huawei FreeBuds 4i 77
Bílé provedení je poměrně elegantní

Sluchátka mají dotykové ovládání, což je další funkce, která v dané kategorii určitě není standardem. Ačkoliv klepání na sluchátko, jehož druhý konec máte zaražen v uchu, není úplně příjemné, technicky je ovládání dotažené a spolehlivé.

Dvojí poklepání funguje jako play/stop při poslechu hudby nebo pro příjem, případně ukončení telefonního hovoru. Delší podržení pak aktivuje ANC nebo již zmíněný „awareness“ mód. Uvítal bych také přepnutí další skladby, k tomu je třeba vytáhnout telefon.

Doprovodná aplikace

S aplikací AI Life se mi bohužel nepodařilo sluchátka spárovat (ani iOS, ani Android). Důvodem je patrně brzké testování ještě před spuštěním oficiálního prodeje, kdy v aplikaci daný model sluchátek zatím nefiguruje. Časem by se tam ale mohl objevit.

Huawei FreeBuds 4i 58
Porovnání se staršími AirPody

Výrobce uvádí, že veškeré funkce jsou dostupné přes ovládání sluchátek. Nicméně například aktivace funkce zastavení přehrávání při vyjmutí sluchátek z uší nikde jinde než v aplikaci nastavit nelze. Doufejme tedy, že se do budoucna tento problém vyřeší a aplikaci bude možné využívat na všech platformách.

Doplněno 2. dubna 2021: V aplikaci je možné nastavit dotykové ovládání pro ANC. Pokud například nepoužíváte „awareness“ mód, je možné ho zcela deaktivovat. Pro dvojité poklepání pak můžete nastavit rozdílné funkce u pravého i levého sluchátka. V nabídce je i přepínání skladeb nebo probuzení hlasového asistenta. V neposlední řadě lze také aktivovat detekci nasazení sluchátek.

Přehrávání hudby a telefonování

Zvukovou reprodukci mají na starost měniče o průměru 10 mm, které produkují překvapivě uspokojivý zvuk sluchátek. U energické a velmi rytmické skladby Cigarettes od Tash Sultana jsem jen těžko hledal výtky (samozřejmě s ohledem na cenovou kategorii a konstrukci sluchátek). Všechny frekvenční oblasti byly dostatečně výrazné, takže se žádná ze složek neztrácela. Zvuk byl velmi barevný a zřetelný.

Huawei FreeBuds 4i 39
Zvukově na tom FreeBuds 4i nejsou vůbec špatně

Když jsem si pustil Arab Medley v podání Avishaie Cohena a Gothenburg Symphony, dojem se trochu zhoršil. Středy se staly dominantnějšími a symfonické basy už tolik nevystupovaly. Pokusil jsem se i o srovnání se staršími AirPody, které mám k dispozici, a orchestr v nich opravdu vyzní o něco lépe. I tak jsou ale rozdíly opravdu marginální a zvukově mě Freebuds 4i příjemně překvapily.

Huawei FreeBuds 4i 42
V práci sluchátka poslouží pro telefonování, doma pro poslech hudby nebo sport

V dané cenové kategorii se jedná o velmi uspokojivý zvukový přednes a pro běžné každodenní použití v kombinaci s telefonováním je to naprosto dostatečné.

Ani při telefonování (které jsem s těmito sluchátky prováděl velmi často) jsem nezaznamenal žádné zvukové potíže na straně volaného nebo volajícího. Pro delší hovory jsou 4i jako dělaná. Pokud často telefonujete, oceníte i dotykové ovládání na bocích sluchátek.

Baterie a výdrž

Výrobce uvádí poměrně detailní informace ohledně výdrže na baterii. Slibuje 10 hodin poslechu hudby bez ANC a 7,5 hodiny s ANC. Výdrž při telefonování by měla být 6,5 hodiny bez ANC a o hodinu méně s ANC. To vše při 50% hlasitosti a využití kodeku AAC. Kapacita baterie v každém sluchátku je 55 mAh, krabička pak nabízí celkem 215 mAh.

Realita mého použití přináší o něco horší hodnoty. Ačkoliv jsem také využíval kodek AAC, hlasitost se pohybovala po většinu času okolo 70 %. Téměř celou dobu používání jsem měl aktivované ANC a kromě poslechu hudby jsem velmi často telefonoval.

Huawei FreeBuds 4i 18
Konstrukce sluchátek mi vyhovovala i při sportovním použití, jako je jízda na kole

Po necelých pěti dnech používání a zhruba 11 hodinách čistého času byla baterie v krabičce na nule a jedno ze sluchátek přestalo hrát. Ačkoliv to s avizovanými celkovými 22 hodinami výdrže úplně nekoresponduje, je nutno uznat, že mé použití bylo pro baterii o dost náročnější. I tak je ale výdrž dle mého názoru dostatečná.

Huawei avizuje také rychlé nabíjení. Za zhruba deset minut byste měli být schopni sluchátka nabít na 4 hodiny provozu. I to jsem vyzkoušel na vlastní kůži a po deseti minutách nabíjení v krabičce jsem se dostal na zhruba 2 hodiny poslechu (70% hlasitost, zapnuté ANC).

Sluchátka samotná bez dobíjení v krabičce zvládla nějakých 6 hodin přehrávání (60% hlasitost, zapnuté ANC, jen poslech hudby bez telefonování). Tady už se hodnota blíží k oficiálním údajům od výrobce.

Huawei FreeBuds 4i 67
Každé sluchátko je opatřeno dvojicí mikrofonů

Myslím, že i při velmi aktivním používání baterie vystačí na nějaké dva dny provozu. Nabíjení pak probíhá kabelově pomocí USB-C konektoru, bezdrátovou technologii bychom bohužel hledali marně. Ačkoliv celková výdrž při mém reálném použití neodpovídá oficiálním hodnotám, baterii hodnotím pozitivně.

Závěrečné hodnocení

Pokud hledáte univerzální bezdrátová sluchátka a zároveň nechcete příliš utrácet, Huawei Freebuds 4i jsou určitě zajímavou variantou. Nabídnou ANC, které v dané kategorii zdaleka není samozřejmostí. Výdrž na baterii je sice v reálném použití nižší, než uvádí výrobce, i tak ale není vůbec špatná.

Huawei FreeBuds 4i 46
Poměr ceny a výkonu je u FreeBuds 4i výborný

Potěší také dotykové ovládání a odolnost vůči vodě. Mně osobně sluchátka velmi dobře sedla do ucha a skálopevně držela i při aktivnějším sportovním použití. Zároveň se s nimi výborně telefonuje a hudební přenos je pro běžný poslech zcela dostačující.

Jestliže nemáte problém se zřejmou designovou inspirací u konkurence a po sluchátkách nevyžadujete výdrž na baterii v řádech několika desítek hodin, do Freebuds 4i bych s klidným svědomím šel. Pokud je navíc bude možné koupit v nějaké zajímavé akci, stanou se skvělou volbou mezi dostupnými true-wireless špunty. Tenhle model se Huawei skutečně povedl.

Huawei FreeBuds 4i

8.3

Design a zpracování

8.6/10

Kvalita zvuku

7.8/10

Výdrž baterie

7.0/10

Funkce

8.8/10

Pohodlí nošení

9.2/10

Klady (+)

 • ANC
 • dotykové ovládání
 • výdrž na baterii
 • příjemná cena
 • úspornější Bluetooth 5.2

Zápory (–)

 • chybí bezdrátové nabíjení
 • aplikace pro iOS sluchátka zatím nedetekuje
 • designová inspirace u konkurence

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

13 komentářů

 1. Dneska mi dorazily Redmi airdots 3. Nikde nemůžu najít český návod. Nemůžete napsat komentář k těmto sluchátkům, které mají taky BT 5.2 a poradit, jak silnou nabíječku můžu použít? Mám k mobilu 18W. Děkuji

 2. Dobrý den, přečetla jsem si Vaši recenzi a chci si jen udělat jasno ohledně přepínání skladeb, protože v popisu výrobku (ALZA) je uvedeno, že přepínání skladeb mají, ale Vy píšete, že ne. Toto je pro mě rozhodující kritérium.

  Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, True Wireless špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.0, podpora AAC a SBC, aktivní potlačení hluku (ANC), s ovládáním hlasitosti, přijímání hovorů, přepínání skladeb, certifikace IPX4, frekvenční rozsah 20 Hz-20000 Hz, měnič 10 mm, výdrž baterie až 22 h (10 h+12 h).

  Moc děkuji za odpověď

  Simča

  • Adam Bělunek

   Dobrý den,
   přepínání skladeb je patrně možné nastavit v aplikaci, kde by mělo jít upravit možnosti dotykového ovládání. Bohužel jak jsem zmiňoval v testu, na mém iPhonu daná aplikace zatím model FreeBuds 4i nepodporovala, takže sám jsem se k danému nastavení nedostal…

 3. Adam: To nemáte na podobné testy nějaký smartphone s Androidem?

  • Adam Bělunek

   V textu recenze je jasně uvedeno, že jsem se o spárování aplikace pokoušel na obou platformách…

 4. Opravte si to NFC…. Pobavil jste…

  • Adam Bělunek

   Díky za upozornění, omylem jsem zkratku prohodil – opraveno :-)

  • …zase některá sluchátka NFC mají a dalo by se to pochopit :)

 5. Filip Matejka

  Za tu cenu moc dobra volba. Jeste ze to jsou spunty a ne pecky, ty mi totiz zadne nedrzi v usich.

 6. Dobrý den,

  můžete se prosím vice rozepsat o použití na kole?

  jak moc ANC redukuje vítr např. kolem 32km/h ? jak moc velký problém je uzavřená konstrukce co se týče pohodlí (je zde nějaké odvětrání?) , jak jsou na tom z bezpečností? Lze slyšet okolní provoz ?

  nejvíce se mi asi líbí Buds Live ale ty jsou dost kritizovány, že přes hluk větru nelze nic slyšet.

  děkuji

  • Adam Bělunek

   Dobrý den,

   konkrétně s větrem jsem osobně problém neměl. Vzhledem k tomu, že sluchátka jsou špuntové konstrukce, sama o sobě dost okolního hluku redukují. Odvětrání samozřejmě nehrozí, určitě tedy neuškodí po pár kilometrech jízdy sluchátka z uší na chvíli vyjmout. To bude ale podobné u všech špuntů.

   Co se týče bezpečnosti, tak pro pohyb po městě je určitě dobré použít awareness mód. V přírodě už je pak možné jezdit s ANC, na druhou stranu tam není tolik hluku, aby to bylo vyloženě potřeba.

   FreeBuds 4i samozřejmě nejsou prvoplánově sportovní sluchátka, nicméně osobně mi například na to kolo vyhovují velmi dobře.

 7. Podle zahraničních recenzí a anglických stránek výrobce tato sluchátka žádnou udávanou voděodolnost nemají. To IPX4 si mohla vymyslet Alza, aby sluchátka působila atraktivněji. Na sport sluchátka zjevně certifikovaná nejsou. Slyšel jsem to anglicky i španělsky a recenzenti neměli důvod lhát.

  • Adam Bělunek

   Dobrý den, ačkoliv tento údaj není používán v marketingových materiálech, výrobce IPX4 odolnost potvrdil. Zdaleka se nejedná jen o Alzu, ale právě i v mnoha zahraničních recenzích lze tuto certifikaci najít. Já také nemám důvod lhát…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).