Namiřte fotoaparát na matematický příklad: Aplikace PhotoMath vám jej spočítá

Řešení domácích úkolů z matematiky bude zase o něco jednodušší. Pro zařízení s iOS a Windows Phone vznikla aplikace, která staví na nápadu Leonarda Hofstadtera ze seriálu Big Bang Theory (díl 4×12 The Bus Pants Utilization) – řešitel matematických příkladů na základě jejich vyfotografování.

Po spuštění aplikace tak stačí namířit na příklad fotoaparát a vzápětí se dozvíte správný výsledek. Žádný učený ale z nebe nespadl a ani aplikace PhotoMath neumí vyřešit vše, o co jí požádáte. Problémy jí nedělá sčítání, odčítání, násobení, dělení, zlomky, mocniny a odmocniny a jednoduché lineární rovnice; doučit by se však měla minimálně trigonometrické funkce nebo kvadratické rovnice. Příjemným bonusem je možnost zobrazit si v jednotlivých krocích, jak aplikace k výsledku přišla, tudíž lze tento nástroj použít i k výuce.

  

Hůře se s ním však bude podvádět při písemných pracích, neboť fotografování rovnic nad lavicí je velmi nápadné, navíc správné přečtení příkladu aplikaci nějaký čas zabere, ručně psaný text většinou nerozluští vůbec. I tak se jedná o aplikaci s velkým potenciálem, snad se brzy doučí i další matematické operace. PhotoMath je zdarma pro platformy iOS a Windows Phone, verze pro Android by měla přijít počátkem příštího roku.

Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  Jo, vypadá to pěkně, ale má to i účel? Dobře, umí to za vás něco spočítat, ale myslet to za nikoho nebude… :-)

 2. Filip Dostál (neregistrovaný)

  Zkouším na WP. A nějak se tomu nechce..

  • Martin II (neregistrovaný)

   Nieco mi vypocita a nieco nie. Verim ale ze sa to bude postupne zlepsovat.

  • JAN (neregistrovaný)

   To OCR je uplne k nicomu. Ak to nerozozna 1+1 …

  • mimonaut (neregistrovaný)

   Mě to funguje náramně. Zkoušel jsem naskenovat z obrazovky nějaké rovnice se zlomky a v pohodě to bralo i vcelku zapeklité věci. Písmo myriad nebo arial bez problémů

  • jkochlan (neregistrovaný)

   To som neskusal. Skusal som pisany text a nepocitalo to nic.

  • lerion (neregistrovaný)

   Pokud jsi zkoušel psaný text, tak neumíš číst…

  • ROAL (neregistrovaný)

   MARTIN II: Nedokáže vypočítať zatiaľ všetko, keď si ťukneš na ten otázniček dole, tak je tam rozpísané čo zvláda a na čom sa ešte len pracuje.

 3. yamaco (neregistrovaný)

  Otázkou je, zda na nás časem vůbec něco zbude – Google nám přistaví auto a bude jej řídit (objednáme jej pomocí aplikace), výše uvedená utilitka spočítá, co budeme chtít, aniž bychom tomu rozuměli, restauraci nám doporučí aplikace (časem nám možná bude pokrajovat steak a provádět analýzu jednotlivých soust včetně promítání výsledků online na stůl), zdraví nám bude hlídat aplikace… Tak nějak se mi z toho vytrácí člověk a jeho jedinečnost, ale nakonec to vidíme kolem sebe – jak bylo napsáno v posledním čísle Eura (podloženo výsledky studie), nepotvrdilo se, že používání sociálních sítí a technologických „udělátek“ by zvýšilo produktivitu člověka – právě naopak. Jímá mě děs, že v případě, že by došlo k nějakému delšímu výpadku dodávek energie (vidíme např. dnes na Ukrajině, takže to není úplně nemožná představa), neuděláme bez aplikací vůbec nic.

  • nox (neregistrovaný)

   Ja verim, ze pro cloveka se vzdycky neco najde, kdyz bude hledat. Naopak tohle beru jako osvobozeni od rutiny.

   Bez energie jsme vyrizeni uz davno.

  • _iNTERFACE (neregistrovaný)

   otazka je ze kto bude zbierat bavlnu ak nie cierni otroci?? no kto?..proste tento hlupy strach z technologii sa siri historiou uz velmi dlho…toto je koencne dalsi pokrok a dalsi klinec do starovekych skol…pocitaci stroj sa nevola pocitaci len tak zo srandy, clovek je potrebny na ine ulohy…

 4. gaspič (neregistrovaný)

  nespočítalo mi to nic, ani nejjednodušší příklady..

 5. mimonaut (neregistrovaný)

  Mě to funguje super. Z knížky nebo z obrazovky , všechny příklady vzorně spočítané i s postupem. Supr! I když to asi nevyužiju, líbí se mi to moc.

 6. _miv_ (neregistrovaný)

  Neverim! Ze handroijitova verzia az po WP? :-D

  • Bublina (neregistrovaný)

   Proč ne? WP se již etabloval, stal se bez diskuse tím třetím do party, všude okolo sebe opět konečně začínáme zase vidět Nokie, tak to není tak nepochopitelné. Navíc pro WP se programuje ve srovnání s konkurenci docela příjemně.

  • kraken (neregistrovaný)

   BUBLINA (NEREGISTROVANÝ) Navíc pro WP se programuje ve srovnání s konkurenci docela příjemně. Naviac pre programátorov to záčina byt lákavejšie aj kvôli zisku narozdiel od androidu kde každá druha apka a hra je cracknutá a dá sa volne stiahnuť mimo store.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *