V uplynulých dnech se díky veletrhu IFA dělo tolik věcí, že jsme úplně zapomněli sledovat, co se děje ve Windows Insider programu. Přitom v tomto měsíci vyšla v dev kanále hned dvě nová testovací sestavení napěchovaná spoustou novinek. Pojďme si postupně projít, co nového Microsoft ve Windows 10 kutí, níže popsané novinky pocházejí ze sestavení 20206 a 20211.
Vylepšený emoji panel
Znáte klávesovou zkratku „win + .“? Pokud ne, tak vězte, že v jakémkoliv řádku pro zadávání textu otevírá okno s širokou nabídkou emoji, kaomoji a symbolů. Microsoft se nově chystá tuto nabídku upravit a přidat do ní nové funkce.
- Okno s emoji dostane fluent design kabátek, těšit se tak můžeme na vzdušnější design a efekt mléčného skla.
- Pro vyhledávání smajlíků bude k dispozici nový vyhledávací řádek.
- Nově budou podporovány i GIF animace, jejich doporučení bude vytvářeno na základě aktuálních trendu a hashtagů. Zdrojem pro animace bude služba Tenor, pro používání této funkce bude nutné připojení k internetu.
- V okně s emoji najdete nově přístup k historii systémové schránky, která se aktuálně skrývá pod klávesovou zkratkou „win + v“.
Nový design virtuální klávesnice
Pokud používáte Windows na tabletech, potěší vás nová verze dotykové klávesnice. Ta přinese nové animace a zvuky při mačkání kláves, tlačítko pro rychlý přesun klávesnice kamkoliv na obrazovce, integrované hledání emoji a GIF animací, a také nové tlačítko pro diktování. Pro lepší přehlednost budou doplněny popisky jednotlivých položek v nabídce nastavení.
Klávesnice také dostane jednu velmi užitečnou funkci – dokáže částečně nahradit touchpad pro účely posunu kurzoru v textu. Stačí déle podržet klávesu mezerníku a pohybovat prstem doleva, doprava, nahoru nebo dolů; stejný pohyb pak bude dělat i samotný kurzor.
Diktování
Microsoft také vylepší funkci Diktování, která dostane nový design, větší spolehlivost a novou funkci automatické doplňování interpunkčních znamének. Bohužel diktování zatím není dostupné v češtině.
Vyhledávání ve výchozích aplikacích
Do moderního nastavení přibude vyhledávací řádek v sekci Výchozí aplikace podle typu souboru. Nově tak nebudete muset vyhledávat koncovku souboru, protokol nebo aplikaci z dlouhého seznamu, ale najdete ji rychleji díky vyhledávači.
Přístup k souborovým systémům Linuxu v linuxovém subsystému
Pokud využíváte schopností integrovaného WSL 2, potěší vás nová možnost připojovat uvnitř linuxové distribuce fyzické disky naformátované na souborové systémy, které systém Windows nepodporuje (např. ext4). Díky tomu tak budete moci i ve Windows přistupovat ke všem svým souborům bez ohledu na souborový systém.
Většina výše uvedených novinek se patrně dostane do ostré verze Windows 10 v rámci jarní aktualizace příštího roku.