Domů » Bleskovky » Na Windows 10 se valí další novinky. Vylepšuje se virtuální klávesnice a panel s emoji

Na Windows 10 se valí další novinky. Vylepšuje se virtuální klávesnice a panel s emoji

V uplynulých dnech se díky veletrhu IFA dělo tolik věcí, že jsme úplně zapomněli sledovat, co se děje ve Windows Insider programu. Přitom v tomto měsíci vyšla v dev kanále hned dvě nová testovací sestavení napěchovaná spoustou novinek. Pojďme si postupně projít, co nového Microsoft ve Windows 10 kutí, níže popsané novinky pocházejí ze sestavení 20206 a 20211.

windows 10 1 9

Vylepšený emoji panel

Znáte klávesovou zkratku „win + .“? Pokud ne, tak vězte, že v jakémkoliv řádku pro zadávání textu otevírá okno s širokou nabídkou emoji, kaomoji a symbolů. Microsoft se nově chystá tuto nabídku upravit a přidat do ní nové funkce.

 • Okno s emoji dostane fluent design kabátek, těšit se tak můžeme na vzdušnější design a efekt mléčného skla.
 • Pro vyhledávání smajlíků bude k dispozici nový vyhledávací řádek.
 • Nově budou podporovány i GIF animace, jejich doporučení bude vytvářeno na základě aktuálních trendu a hashtagů. Zdrojem pro animace bude služba Tenor, pro používání této funkce bude nutné připojení k internetu.
 • V okně s emoji najdete nově přístup k historii systémové schránky, která se aktuálně skrývá pod klávesovou zkratkou „win + v“.

emoji

Nový design virtuální klávesnice

Pokud používáte Windows na tabletech, potěší vás nová verze dotykové klávesnice. Ta přinese nové animace a zvuky při mačkání kláves, tlačítko pro rychlý přesun klávesnice kamkoliv na obrazovce, integrované hledání emoji a GIF animací, a také nové tlačítko pro diktování. Pro lepší přehlednost budou doplněny popisky jednotlivých položek v nabídce nastavení.

keyboard 2

Klávesnice také dostane jednu velmi užitečnou funkci – dokáže částečně nahradit touchpad pro účely posunu kurzoru v textu. Stačí déle podržet klávesu mezerníku a pohybovat prstem doleva, doprava, nahoru nebo dolů; stejný pohyb pak bude dělat i samotný kurzor.

keyboard 3

Diktování

Microsoft také vylepší funkci Diktování, která dostane nový design, větší spolehlivost a novou funkci automatické doplňování interpunkčních znamének. Bohužel diktování zatím není dostupné v češtině.

voice

Vyhledávání ve výchozích aplikacích

Do moderního nastavení přibude vyhledávací řádek v sekci Výchozí aplikace podle typu souboru. Nově tak nebudete muset vyhledávat koncovku souboru, protokol nebo aplikaci z dlouhého seznamu, ale najdete ji rychleji díky vyhledávači.

default apps

Přístup k souborovým systémům Linuxu v linuxovém subsystému

Pokud využíváte schopností integrovaného WSL 2, potěší vás nová možnost připojovat uvnitř linuxové distribuce fyzické disky naformátované na souborové systémy, které systém Windows nepodporuje (např. ext4). Díky tomu tak budete moci i ve Windows přistupovat ke všem svým souborům bez ohledu na souborový systém.

Většina výše uvedených novinek se patrně dostane do ostré verze Windows 10 v rámci jarní aktualizace příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Myslím si, že toto uživatel Widlí nikdo, nikdy nepoužil, akorát Microsoft dělá z každé změny ikony, nebo větší rozsah smailů aktualizaci století, měl by se ubírat jiným směrem, ale v podstatě už to začal dělat Linux ( bash) – proforma Androidu, takže Google, nový Edge postavený na Chromiu ( vykreslovací jádro Webkit), čili Google, parazitovat MS na Google umí dobře a obšlehnuté věci mu jdou, stejně 1/2 MS dělá pro Google a zbytek jsou Indové.

 2. Jablíčkář

  MacOS rulezzz a ta nová verze Big Sur je absolutně nejdál! Microsoftu solidně ujel vlak :-(

  • Big Sur je neodpornější a nejhorší macOS posledních let. Z hezkého, minimalistického OS, které neplýtvalo místem, udělali odpornou zvětšeninu iPad OS. Já rozhodně updatovat nebudu

  • Big Sur je nejhorší a nejhůře vypadající macOS posledních let. Z hezkého, minimalistického OS, které neplýtvalo místem, udělali škaredou zvětšeninu iPad OS. Já rozhodně updatovat nebudu

  • Tak spíš bych řekl, že jde o to, že Apple je schopen udělat kompletní redesign systému, a to včetně úklidu bordelu, během jednoho updatu. MS to trvá 5 let a to ještě není zdaleka hotovo – pořád tu máme systém s dvěma prostředími. Takže ať už je Big Sur z pohledu uživatele jakýkoliv (to je subjektivní věc), tak tahle věc se Apple určitě upřít nedá. A začíná být vidět, že MS na nějaký úklid či sjednocování prostředí rezignoval a začal se soustředit na nesmysly. Nový panel s emoji určitě všichni hodně ocení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).