Domů » Bleskovky » Na internet unikl oficiální render tabletofonu Nokia Lumia 1520 s fullHD displejem

Na internet unikl oficiální render tabletofonu Nokia Lumia 1520 s fullHD displejem

O připravovaném tabletofonu Nokia Lumia 1520 jsme napsali už několik článků. Finální podoba je ale dobře patrná až z nyní uniklého renderu, jehož zveřejnění má na svědomí Twitter účet @evleaks. Od novinky se očekává šestipalcový fullHD displej, přičemž podpora tohoto rozlišení bude do Windows Phone 8 přidána v chystané aktualizaci GDR3. V horní části zadní strany je také k vidění pět kontaktů pro připojení k doku, mohli bychom se tak dočkat i nějakého zajímavého příslušenství.

 

Nokia Lumia 1520 by měla přinést 20Mpx Pureview fotoaparát, který bude zajímavé porovnat s obdobným snímačem v nedávno představném Sony Xperia Z1. U jednoho z posledních telefonů od finské Nokie bychom se měli konečně dočkat čtyřjádrového procesoru, pravděpodobně od Qualcommu. Novinka bude představena ještě někdy během letošního roku, bližší informace prozatím ale nejsou známy.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

34 komentářů

 1. Já sem přepíšu co jsem psal už u článku níže, pokud by měl někdo nějaké info, nechť se vyjádří:

  Jsem hlavně zvědav jaká bude možnost nastavení mimo úvodní obrazovku. Ten rozdíl je tak velký, že si nedokážu představit, že by nebyla možnost přenastavit velikost písma uvnitř systému, aby to bylo adekvátní velikosti displeje. Zatím jsem nic takového v rámci chystané aktualizace GDR3 nezaznamenal, pokud by tahle možnost chyběla, bylo by to u tak velkého displeje z hlediska užití dost absurdní.

  • Fajn otázka, když jsem měl 4″ WP7.8 a pak se podíval na Titan se 4,7″ tak mě hodně překvapilo, že ten telefon i přes o dost větší uhlopříčku zobrazuje to samý, tzn že je to vlastně jen telefon pro ty, co mají větší prsty. Ale snad tohle nějak řeší, když už byl obrázek se třemi řadami dlaždic u tohodle telefonu (pokud to nebyl fake)

  • U takhle velkých obrazovek už by mělo být ovládání soustředěno do pravého (popřípadě levého) dolního rohu.

  • dle mého se velikost písma sama upraví, stejně jako u HD displeje na lumii 920 oproti nižším modelům.

  • PETROHEAD: ? Domnívám se, že ovládání u WP je právě soustředěno dolů, v tom žádný problém nevidím a nechápu jak to souvisí s tímhle vláknem.

   MIMONAUT: Tak buď mi něco uniklo, nebo si nerozumíme, podle mě podoba systému u 3,7 i 4,5 displeje je stejná. Znovu jsem se díval na screenshoty 920 a žádné rozdíly tam nevidím: Úvodní obrazovka u malých dlaždic 6,5 řádku, obrazovka seznamu aplikací 10 řádků, nastavení systému 7 řádků na displeji, prostě všechno stejný počet jako u 3,7 displeje, jenom větší.

   Vzhledem k tomu že se u 3,7 jedná o displej vysoký cca 8cm a u cca 6 palců 13cm, tak bych chtěl už v systémových nabídkách i aplikacích taky vidět adekvátně větší množství dat, tedy řádků.

  • Ano – u všech WP telefonů je logické rozlišení pro palikace 800×480 (případně s mírnou úchylkou 16:9) bez ohledu na fyzické.

  • Právě, tak předpokládám, že u tohohle zařízení už to bude jinak. V opačném případě by to bylo podle mě nevidatelný.

  • Zdeněk (neregistrovaný)

   Na své 920 normálně nastavuju velikost písma v nastavení. nevím teda do jaký míry a čeho všeho se to týká ale systému a zpráv bych řekl že určitě

  • borix (neregistrovaný)

   Andreas: Podle mě to bude standardně závislé na rozlišení. Pokud tedy budeš vlstnit 5´´ nebo 6´´ zařízení se stejným rozlišením, tak bude na větším displeji všechno poměrově zvětšené.

   Nicméně navzdory různým tvrzením, ani u MS nepracují damí idio.t.i a vzhledem k tomu, že se podobné zařízení nějakou dobu vyvíjí, tak si toho někdo určitě všiml.

   Myslím si, že do systému přidají ještě jednu velikost písma (menší než lze v současnosti nastavit nejnižší) a u takle velkých zařízení bude od výrobce v základu nastaveno na tuto hodnotu.

  • O rozlišení nemá cenu se bavit. U všech nových zařízení vyšší třídy je už na (nebo za) hranicí rozlišovací schopnosti oka.

   Problém je, že bude nutné přepracovat aplikace tak, aby měnily svůj layout s velikostí obrazovky. Tuším, že to vyřeší sjednocení WP a Windows (RT).

 2. Musím říct, že ta změť oken a okýnek a okýneček, je příšerná…

  • Tak si tam das jen velke dlazdice? V cem je problém? Je to jen na uzivateli…

  • Přesně tak,každý si to uzpůsobí po svém.Stalým znamým prskačům se bude pořád něco nelíbit.

  • Ale žádný prskač… Jen se podivuji nad tím, kam se poděla „ta ergonomie, ta čistota a jednoduchost“… Protože tohle je všechno, jen ne ergonomie, čistota a jednoduchost… Je to změť kostiček, každá s jinou barvou, prostě mozaika…

   A to uzpůsobení ? To bude uživateli trvat pěkně dlouho než si v tom udělá nějaký pořádek. Určitě delší dobu než si uzpůsobit mobil s Androidem…

   Ale uvidíme až tak za půl roku, kdy dorazí nějaký přístroj s fullHD displejem a s GDR3…

  • Bude mu to trvat stejne dlouho jako na GDR2,das si velke dlazdice,par treba mensich a je to.Rozhodne to nebude trvat dele nez doposud.A hlavne je to porad jen jedna obrazovka a ne chaoz ala Android milion obrazovek do stran apod.

   WP ma vyhodu ,ze po HR ma clovek vse nastavene behem chvilky,Android se musi ladit do nekonecna,i behem doby pouzivani.

  • [odkaz]

   No mě tohle trvalo tak 20 minut, mám jednu plochu a stačí mi to. Nemusím rozhodně nic pořád „ladit“, to je zas kec, občas jen změním tapetu. Problem?

  • Každopádně, mě se líbil ten zlatý řez v WP7-7.5, bylo to jednoduchý, čistý, přehledný, ale taky se přikláním k názoru, že to co je na fotce u tohodle telefonu, vypadá dost chaoticky, ale je to o tom jak si to kdo udělá

  • @VNAVRATIL:

   Pěkné, čisté a přehledné…

   @HTCJIRKA:

   To co píšeš je samozřejmě kec. WP je oproti Androidu, ale i jinému OS, takový poloviční OS. Nic moc toho neumí, konfigurovatelnost je malá. Nepleť si prosím ladění s uživatelským nastavením, protože u WP toho opravdu moc nenastavíš… Kdežto u Androidu se toho dá nastavit opravdu hodně. Takže zákonitě i takové nastavení trvá déle… WP je spíš takový „hloupý OS“… No a koneckonců, volba je na uživatelích. Uživatel by měl mít možnost se rozhodnout, jestli se v OS povrtá a vše si donastaví a nebo jestli využije základní nastavení. Není nad tu možnost se svobodně rozhodnout. Bohužel taková volba u WP není. Výmluvy kvůli bezpečnosti a nebo chybějícímu API neobstojí. A to je vlastně i vidět. Zatím co ostatní výrobci jedou, tak MS & Nokia s WP jenom přešlapují.

   Každopádně, ten BORDEL na ploše u Nokie 1520 je opravdu hrůza. Kam se poděl onen „zlatý řez“ ??? A jedna přeplácaná plocha ? Zaplaťpánbůh za 5 ploch u Andoidu, ale díky možnosti volby, můžu využít jen jednu plochu a nebo dvě, prostě to co mi vyhovuje… U WP mám smůlu…

  • „No mě tohle trvalo tak 20 minut, mám jednu plochu a stačí mi to. Nemusím rozhodně nic pořád „ladit“

   20minut?Plochu na WP mam nastavenou za 2 minuty,to je sakra rozdil.

  • 2 minuty? To si při tom ještě vaříš kafe? :D

  • borix (neregistrovaný)

   milennium: nemá smysl se hádat o blbostech. Pokud používáš dotykový telefon až od doby, kdy přišel jejych komerční boom, tak máš pocit, že android je všenastavitelný. Faktem je, že všechny dnes populární mobilní OS, jsou jen OS pro hloupé telefony s dotykovým displejem, včetně androidu. Android má větší možnost úprav, na druhou stranu to nese i své neduhy a kompromis dělá každý.

   Co se týká WP, dost lidí zůstalo názorově zatvrdlých v dobách předchozích a když to přirovnám k vývoji iPhonu, resp. iOs, je to pořád argumentování, typu, že iP je na nic, protože pořád neumí MMSky. Řekl bych, že 80 % haterů (všech systémů) hází do diskusí pomluvy, aniž by měli skutečné zkušenosti.

   Uprímě, když jsi student, máš čas na hraní si a nastvování a i kuchtění ROMek – já jich pár udělal pro WM i android.

   Když už čas nemáš, volnost nastavení už tolik neoceníš. Pak se hodí rychlost a spolehlivost.

   Další věc – výrobci do androidu cpou svoje paskvilní prostředí a více než 90% uživatelů ho prostě běžně používá.

  • borix (neregistrovaný)

   Sorry za překlepy.. Y po J se mi povedlo vážně poprvé :-)

 3. Bude klavesnica a ďalšie systémové programy upravené tak ako to urobil Samsung u Note 2? (Ovladanie centrovane do spodneho rohu jednodycho prepinatelne podla toho ci užívateľ drží telefon v lavej alebo pravej ruke)

 4. Já jsem jenom zvědavý, vážně zvědavý, kdy už konečně bude ve WP funkční LED dioda, která svítí jen u nabíjení. A nebo kdy se dočkáme vizuální notifikace na zhasnutém displeji, třeba u Lumií. Teď tam svítí jenom hodiny, symbol zvukového profilu a symbol nabíjení. Pak jsem zvědavý, kdy MS opraví v emailu u Googlu, nastavit si možnost PUSH. A zvukové profily, možnost si k SMS a nebo emailu přidat vlastní zvuk. Možnost synchronizovat záložky napříč platformami. A další a další fičůry, které jsou u jiných OS naprosto běžné…

  • Oslik (neregistrovaný)

   1. Na telefonech HTC s WP 7.0 a 7.5 notifikační dioda byla.

   2. Gmail měl na WP push, dokud Google jednostranně nevypnul podporu protokolu EAS.

   3. Záložky napříč platformami? To je u konkurence funkce prohlížeče. Musíš ho používat všude. Což si umím představit u Chrome, ale kdo soudný by na PC používal Safari?

  • 1. Notifikační dioda je i u HTC 8X

   2. Google sice vypnul EAS, ale u GDR2 už MS zařadil do OS podporu CalDAV a CardDAV a PUSH byla vynechána, což naprosto nechápu. Protokol CalDAV a CardDAV používá víc platforem (třeba OS10.1) a tam PUSH funguje bez problémů.

   3. Záložky by šli i IE, ale to by MS musel trochu více zapracovat a propojit to třeba se SkyDrive.

  • Oslík (neregistrovaný)

   3. Aha, myslel jsem, že myslíte sync mezi Windows a Androidem. Jo, tohle je ostuda, i když na to myslím existuje nějaká aplokace, dokonce možná i na sync WP s Chrome.

   Problém bude asi v tom, že IE na WP nemá ve Favorites záložky a bez nich to není použitelné. (Nebo na 8.0 už má?)

   MS vývoj WP šíleně podinvestoval. Dělá na tom asi jen pár lidí. Nevím, jak teď, ale WP 7.0 prý vyvíjel tak desetičlenný tým.

  • “ A nebo kdy se dočkáme vizuální notifikace na zhasnutém displeji, třeba u Lumií. Teď tam svítí jenom hodiny, symbol zvukového profilu a symbol nabíjení.“

   Uz brzy,na netu je Lumia 920 s GDR3 a uz umi notifikace sms,emailu apod na obrazovce spolecne s hodinami.Vsechno ma svuj cas,namisto neustaleho prskani.Ani iOS ani Android neumel vsechno od zacatku.WP si navic stale drzi skvelou stabilitu a rychlost o ktere si Android muze nechat zdat.

  • milennium: 2 – CalDAV, ani CardDAV není protokol pro synchronizaci posty, ten funguje přes IMAP a zadna podpora pro jeji synchronizaci se do WP pridavat nemusela. IMAP vůbec push notifikaci posty nepodporuje, to vyresil Google jeho vlastní upravou…

  • Oslík (neregistrovaný)

   Na iOS má Gmail vlastní aplikaci vyvinutou Google, na Androidu je to samozřejmě integrováno. Pro Windows Phone Google žádnou vlastní aplikaci nemá a neplánuje, jiným brání ji v plném rozsahu funkčnosti vyvinout a žádný veřejně dostupný protokol podporující PUSH nenabízí.

   Je to prosté, milý Watsone.

   Bude to, až k tomu Google doutí regulátoři, nebo soudy, Dříve ne.

  • @FREDYSZ

   Já vím, že CalDAV (kalendář) a CardDAV (kontakty) nemají nic společného se synchronizací emailů. Je to protokol používaný Googlem pro synchronizaci údajů s kalendáře a kontaktů. Jinak IMAP podporuje PUSH a to v protokolu „IMAPv4 REV 1″…

   @OSLÍK

   U iOS je klient emailu, jako součást OS, a ten samozřejmě nabízí podporu pro Google Mail. A tam funguje jako PUSH (pokud se nemýlím).

   To samé u BlackBerry OS10.1 a vyšší, kde je pro Google POUZE podpora CalDAV a CardDAV a IMAP4 a taktéž fungující PUSH.

   O Androidu a nebo o samostatných aplikací nemluvím, do těch nevidím…

   Je to prosté, milý Watsone…

 5. fero (neregistrovaný)

  To je zase diskuze :D, tak začnu. Velice pěkný telefonek. Snad i fotit by měl dobře. Nejsem zastáncem těchto lopat :D, ale určitě jinak pěkné.

 6. Konečně budu moc prodat Ipad,tohle mi bude stačit :-)

 7. Stale mam pocit, ze to bude velke jak krava, ked si pozriem velkosti Lumii 920/1020 pri rovnakom dizajne. Pritom Alcatel ukazal, ze sa da 6 palcovy displej da narvat do pomerne kompaktnych rozmerov.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).