Domů » Bleskovky » Na český trh míří 8K QLED televize od Samsungu: 100 tisíc vám na ně stačit nebude

Na český trh míří 8K QLED televize od Samsungu: 100 tisíc vám na ně stačit nebude

Společnost Samsung představila nové QLED televizory už koncem srpna na veletrhu IFA 2018. Do prodeje televizory z řady QLED 8K zamíří však až 22. října. Na našem trhu budou dostupné u několika vybraných prodejců, jejichž seznam najdete níže. Připravte se však, že si budete muset za novinku pořádně připlatit. Doporučená maloobchodní cena modelu Q900R bude 129 990 Kč za velikost 65″, 179 990 Kč za 75″ a 389 990 Kč za televizor s úhlopříčkou 85″.

Seznam oficiálních prodejců

  • Alza.cz
  • Czc.cz
  • Datart
  • Electroworld
  • Elektra Sedláček
  • Mall.cz
  • Samsung – značkové prodejny

Televize z budoucnosti?

Model Q900R používá přímé zadní podsvícení Direct Full Array Elite, které by mělo zlepšit kontrast a podání černé. Nechybí ani HDR10+ s dynamickou úrovní jasu 4000 Nit.

Displej je podle Samsungu schopen poskytovat natolik realistický obraz, že vám dává možnost režimu Ambient, v kterém televize dokáže promítat okolní stěnu a simulovat tak jakési splynutí s okolím. Snímání stěny provedete mobilním telefonem, avšak výrobce varuje, že jde pouze o experimentální funkci, která nemusí vždy fungovat úplně spolehlivě.

Televizor také dokáže rozpoznat celou řadu připojených zábavních zařízení a automaticky přepnout zdroj obrazu či audio výstup. Spojení jednotlivých zdrojů a samotné obrazovky zajišťuje pětimetrový kabel nazvaný One Invisible Connection. Na jeho konci najdete jednotku, do níž se připojují veškeré další zdroje. K televizi tak pak vede pouze jediný kabel zajišťující napájení a přenos obrazu a vše ostatní může být skryto například ve skříňce.

Procesor s umělou inteligencí

K upscalování obrazu do kvality 8K je Samsung Q900R vybaven novým procesorem Quantum Processor 8K, jenž využívá umělé inteligence. V prvním kroku televizor analyzuje zdrojový obsah a pro následný přepočet do 8K rozlišení ho porovnává s dynamickou knihovnou vzorů, tvarů a barev. Následně použije algoritmus, který nejlépe odpovídá danému obsahu, a provede finální reprodukci obrazu do plného rozlišení.

Převzorkování funguje nezávisle na zdroji, lze ho tedy využít na klasické TV vysílání, HDMI zdroje, streamovací služby i zrcadlení z mobilu.

 

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Diskuze k článku

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).