TOPlist

Musk zvažuje, že v Evropě vypne Twitter (X). Vadí mu zákon o dezinformacích (aktualizováno)

Elon Musk, sociální síť X
  • Síť X možná zažívá poslední dny své existence v Evropě
  • Majitel Elon Musk zvažuje, že uživatelům v Evropské unii zakáže přístup
  • Na vině je nový zákon proti dezinformacím, kterým se Musk nechce řídit

Aktualizováno 19. října ve 14:30

Ke spekulaci ohledně ukončení působení sociální sítě X na území Evropské unie se vyjádřil také sám Elon Musk. Ten v krátkém komentáři informaci rázně popřel a nezapomněl se také opřít do serveru Business Insider, který s touto zprávou přišel. Vzhledem ke vztahu Elona Muska k médiím, která o něm nereferují v pozitivním světle, je nicméně potřeba brát jeho vyjádření se stejnou rezervou jako zprávu o konci X v Evropské unii.

Původní článek z 19. října z 12:50

Dříve nemyslitelné se možná stane brzy skutečností. Sociální sít Twitter, nyní známá pod názvem X, se pravděpodobně stáhne z evropského trhu. Na vině je údajně nedávno schválený zákon Evropské unie, který od sociálních sítí požaduje, aby mazaly nenávistné příspěvky a dezinformace. Podle zdrojů uvnitř sociální sítě je Musk ze zavedení zákona „stále více frustrovaný“ a zvažuje, že populární platformu uživatelům v rámci Evropské unie znepřístupní.

Sociální síti X zvoní v Evropě umíráček

Nový zákon má za úkol chránit obyvatele unie před závadným a nelegálním obsahem, dezinformacemi a porušováním soukromí a svobody projevu. Situace se navíc zhoršila s nedávno vypuklou válkou mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás, která šíření dezinformací a lží ještě přiživila – na sociálních sítích se například začaly objevovat falešná videa vydávající panenky za mrtvé kojence či záběry z počítačové hry Arma 3, které někteří uživatelé prezentovali za skutečné záběry z probíhajícího konfliktu.

Nakládání s dezinformacemi je pro sociální sítě dlouhodobý problém, který se více či méně úspěšně snaží řešit. Evropská unie je k tomu chtěla motivovat novým zákonem, který za porušení povinností platformy při mazání dezinformací a nelegálního obsahu slibuje drakonické pokuty – společnost může dostat finanční trest až do výše 6 procent globálního obratu, což rozhodně není málo. Evropská komise přitom již pár dní oficiálně vyšetřuje sociální síť X, zda nový zákon neporušuje. Síť byla ze strany evropského komisaře Thierry Bretona požádána, aby poskytla detailní informace o tom, jakým způsobem brání a omezuje šíření škodlivého a toxického obsahu.



Elon Musk s dolarovými bankovkami



Nepřehlédněte

Musk chce zpoplatnit Twitter pro všechny, zatím však buďte v klidu

Musk se s Bretonem na toto téma již dvakrát sešel, nicméně podle některých zdrojů miliardář „ztratil trpělivost“. Problémy Muska a sociální sítě X v odstraňování potenciálně škodlivého obsahu nejsou žádným překvapením. Ostatně Muskův boj proti falešným účtům, které se začaly masivně objevovat po jeho převzetí Twitteru v letošním roce, prozatím pokračuje tak, že se situace i přes různá opatření čím dál tím zhoršuje. Jestli se nakonec miliardář z Evropy stáhne a přijde tím o 9 procent celkových uživatelů, není prozatím jasné, nicméně pokud neměl problém v rámci úspor propustit přes 80 procent svých zaměstnanců, pravděpodobně mu ztráta Evropy vrásky na čele neudělá.

Kam zamířit po Twitteru?

Pro evropské uživatele nicméně zůstává otázka, kam se ze sociální sítě X přesunout. Žhavý konkurent v podobě Threads od Mety nepůsobí v EU z podobného důvodu, z jakého chce X z trhu odejít. Alternativou je Mastodon, případně síť BlueSky od zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho, na kterou se nedávno přesunula řada českých uživatelů.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok

Kapitoly článku