TOPlist

Motorola Rizr: unikátní smartphone s rolovacím displejem se skládá jinak než konkurence

Motorola Rizr 10
  • Motorola na veletrh MWC přivezla netradiční smartphone s rolovacím displejem
  • Novinku jsme si přímo v Barceloně vyzkoušeli a zanechala v nás velice pozitivní dojmy
  • Podobně jako Razr se umí složit do kompaktní velikosti

Veletrh MWC není jenom o hotových mobilních telefonech a jejich příslušenství, ale i o zajímavých prototypech, na nichž výrobci demonstrují kreativní využití některých technologií. To je případ i Motoroly Rizr, což je funkční koncept smartphonu s rolovacím displejem. Oproti dřívějším prototypům jiných značek ale Motorola použila zcela jiný form factor.

Motorola se rozhodla, že nebude tvořit další zařízení, kdy se z běžně velkého telefonu stane malý tablet, ale šla na věc zcela opačně – z běžného telefonu umí udělat menší. Rolování displeje totiž neprobíhá horizontálně, ale vertikálně. Jedná se o motorizovaný proces, který se vyvolává dvojitým stisknutím zamykacího tlačítka.

Unikátní konstrukce s rolovacím displejem

V základním stavu má POLED zobrazovač od společnosti BOE úhlopříčku 6,5″ a poměr stran 22:9, v kompaktní podobě je úhlopříčka 5″ a poměr stran 15:9. Pozoruhodné je, že ohebný panel nezajíždí do útrob zařízení, ale postupně se přesouvá na záda, kde má další využití – může zde zobrazovat notifikace nebo sloužit jako hledáček hlavního fotoaparátu.

Prostředí s přechodem mezi oběma režimy pracuje poměrně svižně a dynamicky se úhlopříčce obrazovky přizpůsobuje. Telefon dokonce ve vybraných scénářích sám vyhodnotí, že je zapotřebí displej zvětšit a učiní tak – například při vyvolání softwarové klávesnice nebo při spuštění širokoúhlého videa.

Přestože se v zavřeném stavu jedná o velmi kompaktní zařízení, v kapse ho ucítíte – prototyp je poměrně tlustý a těžký – váží 210 gramů. A to i přesto, že v jeho útrobách se nachází skromná 3000mAh baterie.

Pokud bude chtít Motorola jednou toto zařízení dostat na pulty obchodů, bude muset vyřešit ještě jeden problém, a tím je odolnost. Jak totiž víme, ohebné displeje jsou dosti měkké a náchylné na poškození, a u tohoto prototypu se tato citlivá část nachází z obou stran zařízení. Vsouvat jej do kapsy plné nástrah bychom měli velký strach.

V tuto chvíli se tak jeví jako lepší form faktor véčkový telefon typu Motorola Razr. Toho bychom se mimochodem také měli letos dočkat – podle informátora @evleaks by mohla být nová generace představená 1. června, tedy zhruba měsíc a půl před očekávaným odhalením ohebných Samsungů Galaxy Z Fold 5 a Z Flip 5.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku