TOPlist

Motorola MPx200: Jak upgradovat na Windows Mobile 5.0 ?

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Na internetu již několik týdnů koluje upravená verze operačního systému Windows Mobile 5.0 pro legendární Motorolu MPx200. Již dříve měli majitelé MPx200 možnost upgradovat ze standardního OS WM2002 na novější WM2003, teď je tu však další chyták díky možnosti upgradu na nejnovější OS Windows Mobile 5.0 ! Jediným podporovaným OS ze strany výrobce je pro MPxku starý Windows Mobile 2002, je tedy jasné že ostatní upgrady jsou možné pouze neoficiální cestou. Jak dostat do telefonu aktuální verzi WM2002 či neoficiální verzi WM2003 jsme vám ukázali v tomto návodu. Flash na Windows Mobile 5.0 je však zcela odlišný, pojďme se tedy podívat, jak tento OS do telefonu dostat.

Upozornění: Tento návod je pouze informativní a autor nebere žádnou zodpovědnost za škody, které mohou vzniknout na přístroji. Flashováním přicházíte o záruku! Proces je možné provádět pouze na PC s operačním systémem Windows NT a XP. Před provedením tohoto upgradu se doporučuje mít nabitou baterii na maximum. Nezapomeňte, že flashovací proces nesmí být přerušen (výpadek proudu, nechtěné vypojení kabelu). Po nahrátí WM5.0 je možný zpětný downgrade na WM2002/2003.


Ještě než začneme flashovat
Ještě před zahájením flashování by jste měli vědět několik důležitých informací. Předně OS se instaluje z části na paměťovou kartu, protože MPxka nemá dostatečně velkou vnitřní paměť. S tím také souvisí asi největší problém, který má několik procent flasherů (rozumějte nadšence, kteří se pokouší flashovat). Některé paměťové karty totiž nefungují a díky tomu není možné upgradovací proces dokončit. Největší problém je s kartami SD Kingston 512MB. Někteří flasheři OS dokázali rozběhat i na těchto kartách, ale já jsem bohužel s touto kartou (zapůjčenou) systém nerozjel. Jakékoliv poznatky s kartami uvítám v komentářích.

Tato chyba s paměťovými kartami se projevuje nekonečným čekáním po dokončení upgradovacího procesu, v horším případě telefon vůbec nezapnete (nereaguje) a pomůže jedině downgrade. V lepším případě jej po dokončení procesu zapnete, ale objeví se tzv. White screen, která se zobrazuje s kompatibilními kartami jen několik minut (pak systém naběhne), ale třeba se zapůjčeným Kingstonem nezmizela ani po hodině. Pak máte důvod porozhlédnout se po jiné kartě. Pokud se dostanete mezi toto procento smolařů, nebojte se, že nemůžete zpět nahrát WM2002/2003, downgrade je naprosto bez problémů.

Velikost souboru IMGArchív s WM5.0 pro MPx200 by měl obsahovat tři soubory s názvy part1.IMG, part2.IMG a part3.IMG. Pokud mají náhodou vaše soubory příponu .BIN, nelekejte se. Pomocí čínské aplikace MPX200 Backup je jednoduše překonvertujete do IMG souboru kliknutím na text BIN > IMG. Pak vyberete příslušné BIN soubory a uložíte je jako PARTx.IMG. (x=1,2,3).


Postup flashování na WM5.0
SIM ani paměťovou kartu není nutné z telefonu vytahovat. Před zahájením flashování ještě doporučuji naformátovat paměťovou kartu (FAT16 nebo FAT32) ve čtečce nebo digitálním fotoaparátu.

1. Nainstalujte na váš PC program Motorola Upgrade Wizard. Pokud používáte firewall, vypněte jej. Vezměte do ruky Motorolu a zmáčkněte a poté držte levou klávesu na čtyřsměrném ovladači.

USB Modem found2. Zasuňte do telefonu USB kabel (pořád držte levou klávesu). Po chvíli se vám na PC objeví informace o nalezení nového hardware – modemu (pokud jste jej ještě nikdy neinstalovali). Pokud již máte ovladač od modemu nainstalovaný ze starších upgradů, pokračujte na krok 3.

Pokud modem nemáte nainstalovaný, Windowsy vás vyzvou, aby jste zadali cestu k ovladači – soubor smartfon.inf (download). O tom, že jste motorolu jako modem nainstalovali správně se presvědčíte ve windows (na PC) tak, že v nabídce Start / Ovládací panely / Systém / Správce hardware uvidíte v položce Modemy – Motorola Wireless USB Modem.

3. Nyní spusťte Motorola Upgrade Wizard a proklikejte se tlačítky Next až na okno, kde budete zadávat cestu k IMG souboru. Během těchto kroků Upgrade Wizard také ověří, zda je MPxka připojená jako modem.
MPx found

4. Vyberte soubor part1.IMG a pokračujte tlačítkem Next. Nyní se bude několik minut nahrávat první část romky. Po nahrátí vypojte kabel a vyndejte baterii.
Upgrading

5. Zandejte baterii zpět (kabel zatím ne) a proveďte Master reset. Vyčkejte několik minut, pak by vám měl začít najíždět systém, ale po chvíli se objeví hláška s textem Device authentication failure. Please contact the product manufacturer… na text samozřejmě nereagujte a jen vyndejte baterii.
Master reset Erasing flash Device failure

6. Opět vraťte baterii zpět a připojte MPxku k PC jako modem (ovladač už samozřejmě znovu instalovat). Nyní přes Upgrade Wizard nahrejte part2.IMG. Po dokončení nevytahujte kabel, ale znovu spusťte Upgrade Wizard a nahrejte poslední part3.IMG. Zde bude upgrade trvat již jen několik sekund.

7. Nyní už jen proveďte poslední Master reset (pokud nepůjde, vyjměte a vraťte baterii). Nelekněte se nového okna. V něm nastavte tyto volby:
Enable KITL: NO
Clean Reg Hive: YES
Format Storage: YES
Final MR

Poté potvrďte stiskem Done. Nyní se objeví bílá obrazovka, která by za několik minut měla zmizet a mělo by se objevit logo Windows Mobile a následný start systému Windows Mobile 5.0. Pokud se však telefon zastaví na bílé obrazovce a logo se neobjeví ani po hodině, je chyba ve vaší paměťové kartě – problém jsem popsal na začátku návodu.

 WhiteScreen Startování WM5.0 

White Screen 

 Logo WM

Pokud vás přivítá tento obrázek, můžete si gratulovat, úspěšně jste do své Motoroly MPx200 nahráli Windows Mobile 5.0. Práce se systémem je velmi podobná jako u starších WM2003, ale jistě vás překvapí hezčí grafický vzhled, vyšší rychlost a o něco lepší výdrž baterie.
Vitejte ve WM5.0 !

Na závěr bych chtěl poděkovat své přítelkyni, která si se mnou dočasně vyměnila svou MPx za mé MDA2 a já jsem tak pro vás mohl připravit tento návod a také našemu čtenáři DaveX, který mi velmi pomohl při nekonečných problémech s upgradem. Jakékoliv dotazy či postřehy můžete psát do našeho fóra nebo do komentářů.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku