Mophun hry lze hrát už i na Windows Mobile (SP/PocketPC)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Emulace mophunu na WM !Líbí se vám hry využívající speciální herní technologie Mophun a chtěli by jste si je zahrát i na vašem Smartphonu nebo PocketPC ? Nyní máte jedinečnou možnost, jelikož se na internetu objevil emulátor Mophunu pro Windows Mobile, který je primárně určený pro Smartphone telefony, avšak bez problémů funguje i na kapesních počítačích. Jelikož emulátor i hry podléhají autorským právům, nejsou v návodu umístěny žádné odkazy na stažení, jednalo by se o nelegální obsah.

První informace o tomto emulátoru se objevila počátkem září na fóru MoDaCo, kde uživatel s nickem jaikben odhalil možnost emulace Mophun her určených pro telefony Nokia (pravděpodobně budou chodit i hry určené pro jiné telefony). Ke spuštění samotné hry potřebujete soubor mophun.exe (emulátor) a hru (game.mpn). Exe soubor existuje ve dvou verzích – mophun.exe (254 480 bajtů) a mophunQVGA.exe (349 200 bajtů). První zmíněný slouží k emulaci her na smartphonech s rozlišením displeje 176x220px, funguje ale i na PocketPC s VGA displejem. Druhý soubor je určený pro všechna zařízení s QVGA displejem (240x320px). Je zajímavé, že každý program emuluje hru o něco jinak, například klasický mophun.exe nezvládá u některých her přehrávat hudbu na pozadí (fungují pouze zvuky), narazil jsem i na hry, které nedokázal spustit vůbec (Carmageddon), a jeho stabilita byla o něco horší, než u QVGA verze emulátoru, která si poradila se všemi testovanými tituly.

Chybová hláška Struktura adresáře

Samotné spuštění hry je velice jednoduché, stačí si kdekoliv ve vašem zařízení (můžete i na paměťové kartě) vytvořit novou složku s libovolným názvem (například název hry), do které umístíte exe soubor určený pro vaše zařízení + soubor samotné hry s názvem game.mpn. Poté už jen stačí emulátor spustit a on si sám otevře hru. Pokud chcete hrát více her, doporučuji vytvořit si pro každou samostatnou složku, do které vždy umístíte exe a mpn soubor. Prostředí emulátoru bohužel není nikterak konfigurovatelné, naštěstí je už v základu nastaveno ovládání tak, aby se hra co nejlépe ovládala na většině zařízení. Některé hry mohou mít problém s ukončením, osvědčil se mi proto trik s delším podržením tlačítka pro ukončení hovoru, to ale opět nefungovalo u všech testovaných her.

Emulátor by měl bez problémů fungovat na všech Smartphone a PocketPC (např. Motorola MPx200/220, Qtek 8310, 8500, HTC MTeoR, Wizard, Universal nebo TyTN,,,). Zahrát si můžete tituly jako The Davinci Code, Football Pro Contest, Lock and Load, Golf Pro Contest, Carmageddon, American Racing, Boxing 3D, Fatal Arena 3D, Heli Attack a další.

Screenshoty z QVGA verze emulátoru
1 2 3

4 5 6

7

Screenshoty z verze pro displeje 176x220px
small_1 small_2

Za tip na návod děkuji našemu čtenáři Oldovi. Diskuzi a problémy ohledně emulace můžete řešit v tomto topicu na fóru.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku