Domů » Bleskovky » Mobilní událost roku: Microsoft kupuje Nokii

Mobilní událost roku: Microsoft kupuje Nokii

Spekulovalo se o tom dlouho a dnes je tato zpráva konečně oficiální. Microsoft se rozhodl koupit Nokii, respektive její mobilní divizi. Akvizice by měla být dokončena v průběhu prvního kvartálu příštího roku po schválení akcionáři společnosti Nokia, regulačními úřady a po splnění dalších náležitých podmínek. Microsoft bude celou transakci financovat ze svých zámořských finančních zdrojů; za mobilní divizi Microsoft zaplatí 3,79 miliardy eur, další 1,65 miliardy eur pak za patenty. Celkově tedy akvizice vyjde na částku 5,44 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 139,6 miliardy korun.

Obě dvě společnosti už spolu úzce spolupracují několik let a akvizice je podle slov Microsoftu dalším krokem k prohloubení spolupráce, která by ve výsledku měla zvýšit tržní podíl operačního systému Windows Phone. Mobilní divize Nokie, která čítá okolo 32 000 zaměstnanců, tedy bude patřit Microsoftu. I nadále ale zůstanou další tři části firmy, kterých se akvizice netýká – jmenovitě jde o části Nokia Siemens Networks (síťová řešení), Advanced Technologies (licencování technologií) a Here (mapové služby).

Současný CEO Nokie Stephen Elop ve své pozici setrvá i nadále, i když nyní bude součástí korporátní struktury redmondského giganta. Formálně se však Elop své funkce vzdá ještě před akvizicí a odstupující Steve Ballmer před několika okamžiky potvrdil, že se Stephen Elop bude později ucházet o pozici CEO Microsoftu.

Akvizice může mít špatný dopad na zájem dalších výrobců o platformu Windows Phone. Microsoft ale informoval, že licencování systému dalším výrobcům bude i nadále pokračovat, nicméně dojde ke změně podmínek, které by měly být ve výsledku pro jednotlivé výrobce podstatně zajímavější.

Podmínky smlouvy

Podle smlouvy Microsoft získá v podstatě celou divizi zařízení a služeb společnosti Nokia (Devices & Services), včetně mobilních telefonů a chytrých zařízení. Společně s tím získá designový tým a celý provoz divize včetně výrobních kapacit, prodejní a marketingové sítě a náležitých podpůrných funkcí. Po uzavření transakce přejde pod Microsoft zhruba 32 000 zaměstnanců, včetně 4 700 lidí zaměstnaných ve Finsku a celosvětově 18 300 zaměstnanců podílejících se přímo na výrobě, montáži a balení výrobků. Divize, které přejdou pod společnost Microsoft, generovaly v roce 2012 příjmy ve výši 14,9 miliardy euro, což bylo téměř 50 procent čistých příjmů společnosti Nokia. 

Microsoft získá obchodní jednotku chytrých zařízení včetně značky Lumia a dalších produktů. Telefony Lumia získaly několik ocenění a jejich prodeje za uplynulá tři čtvrtletí kontinuálně rostly. Ve druhém čtvrtletí roku 2013 se těchto zařízení prodalo na 7,4 milionu kusů. V rámci transakce postoupí Nokia Microsoftu svou dlouhodobou licenční smlouvu se společností Qualcomm i další licence. 


Prezentace Microsoftu k akvizici Nokie

Microsoft získá obchodní jednotku mobilních telefonů, jejímiž zákazníky jsou miliony lidí po celém světě a která ve druhém čtvrtletí roku 2013 vykázala prodej 53,7 milionů přístrojů. Microsoft získá značku Asha a bude na základě licence používat značku Nokia pro stávající mobilní telefony. Značku Nokia bude nadále vlastnit a spravovat společnost Nokia. Díky tomuto ujednání získá Microsoft příležitost rozšířit nabídku svých služeb na podstatně širší cílovou skupinu po celém světě, zatímco telefony Nokia budou moci sloužit jako odrazový můstek pro Windows Phone.

Nokia si podrží své patentové portfolio a poskytne Microsoftu desetiletou licenci na své patenty (počítáno od uzavření transakce). Microsoft naopak poskytne Nokii licenci na své patenty ve službách HERE. Nokia dále poskytne společnosti Microsoft opci na obnovu tohoto vzájemného licenčního ujednání. Vedle toho bude Microsoft strategickým licenčním partnerem platformy HERE, za jejíž čtyřletou licenci bude Nokii platit. 

Microsoft okamžitě poskytne společnosti Nokia 1,5 miliardy euro ve formě tří splátek po 500 milionech euro ve směnitelných úpisech financovaných ze zámořských zdrojů společnosti. Pokud se Nokia rozhodne tuto finanční možnost vyčerpat, splatí úpisy Microsoftu z výnosu transakce po jejím uzavření. Toto financování není podmínkou pro uzavření transakce. 

Společnost Microsoft rovněž oznámila, že si vybrala Finsko jako místo pro své nové datové centrum, které bude poskytovat služby evropským zákazníkům Microsoftu. Společnost prohlásila, že v horizontu několika příštích let hodlá investovat více než čtvrt miliardy dolarů do základního kapitálu a provozu datového centra, přičemž se dále počítá s jeho rozšiřováním.

Vyjádření klíčových lidí z Microsoftu a Nokie

„Je to smělý krok do budoucna – získají na něm zaměstnanci, akcionáři i spotřebitelé využívající produkty obou společností. Spojení těchto dvou skvělých týmů posílí tržní podíl i zisk Microsoftu v oblasti mobilních telefonů a přinese i lepší celkové příležitosti pro Microsoft a naše partnery napříč celým naším portfoliem zařízení a služeb,” prohlásil výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer. „Vedle inovací a silné pozice v sektoru telefonů všech cenových úrovní přináší Nokia osvědčené schopnosti a talent v klíčových oblastech, jako jsou navrhování a konstrukce hardwaru, řízení dodavatelského a výrobního řetězce nebo marketing, distribuce a prodej zařízení. S radostí a poctou přivítáme skvělé zaměstnance a technologie společnosti Nokia do rodiny Microsoftu. Uvážíme-li naše dlouhodobé partnerství s Nokií a to, kolik vedoucích pracovníků Nokie přejde do Microsoftu, předpokládáme hladkou integraci obou společností,“ dodal Ballmer. „Vzhledem ke stabilně rostoucímu podílu na trhu a synergiím v oblasti marketingu, brandingu a reklamy, očekáváme, že tato akvizice zvýší výnos na akcii ve finančním roce 2015 a vytvoří pro naše akcionáře významné dlouhodobé příležitosti pro tržby a zisk. 

 „Pro Nokii jde o významný moment. Je to vlastně jakýsi restart společnosti a na základě silné finanční pozice teď můžeme začít psát novou kapitolu své historie,” prohlásil prezident správní rady společnosti Nokia a nově i prozatímní výkonný ředitel společnosti Risto Siilasmaa. „Důkladně jsme zvážili všechny možnosti, jak maximalizovat hodnotu firmy pro naše akcionáře, přemýšleli jsme o různých alternativách, nicméně se domníváme, že toto je pro Nokii i její akcionáře ta nejlepší cesta. Vedle toho transakce nabízí budoucí příležitosti pro mnoho zaměstnanců Nokie, neboť společnost teď disponuje strategií, finančními zdroji i odhodláním uspět na mobilním trhu.” 

„Na základě úspěšného partnerství můžeme spojit ten nejlepší software Microsoftu s těmi nejlepšími produkty Nokie, oceňovaným designem a globální prodejní, marketingovou i výrobní sítí Nokie,” dodal Stephen Elop, jenž po dnešním oznámení odstoupil z pozice prezidenta a výkonného ředitele společnosti Nokia a stal se výkonným viceprezidentem odpovědným za divizi zařízení a služeb. „Spojení talentovaných lidí z obou týmů nám dává příležitost využít aktuální vývoj na trhu a urychlit nejnovější inovace jak v oblasti našich chytrých zařízení, tak mobilních produktů.”

Nokia plánuje svolat mimořádnou valnou hromadu, jež se uskuteční 19. listopadu 2013. Oznámení a více informací o transakci a jejím pozadí budou zveřejněny v průběhu tohoto měsíce.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments