Domů » Bleskovky » Mobilní událost roku: Microsoft kupuje Nokii

Mobilní událost roku: Microsoft kupuje Nokii

Spekulovalo se o tom dlouho a dnes je tato zpráva konečně oficiální. Microsoft se rozhodl koupit Nokii, respektive její mobilní divizi. Akvizice by měla být dokončena v průběhu prvního kvartálu příštího roku po schválení akcionáři společnosti Nokia, regulačními úřady a po splnění dalších náležitých podmínek. Microsoft bude celou transakci financovat ze svých zámořských finančních zdrojů; za mobilní divizi Microsoft zaplatí 3,79 miliardy eur, další 1,65 miliardy eur pak za patenty. Celkově tedy akvizice vyjde na částku 5,44 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 139,6 miliardy korun.

Obě dvě společnosti už spolu úzce spolupracují několik let a akvizice je podle slov Microsoftu dalším krokem k prohloubení spolupráce, která by ve výsledku měla zvýšit tržní podíl operačního systému Windows Phone. Mobilní divize Nokie, která čítá okolo 32 000 zaměstnanců, tedy bude patřit Microsoftu. I nadále ale zůstanou další tři části firmy, kterých se akvizice netýká – jmenovitě jde o části Nokia Siemens Networks (síťová řešení), Advanced Technologies (licencování technologií) a Here (mapové služby).

Současný CEO Nokie Stephen Elop ve své pozici setrvá i nadále, i když nyní bude součástí korporátní struktury redmondského giganta. Formálně se však Elop své funkce vzdá ještě před akvizicí a odstupující Steve Ballmer před několika okamžiky potvrdil, že se Stephen Elop bude později ucházet o pozici CEO Microsoftu.

Akvizice může mít špatný dopad na zájem dalších výrobců o platformu Windows Phone. Microsoft ale informoval, že licencování systému dalším výrobcům bude i nadále pokračovat, nicméně dojde ke změně podmínek, které by měly být ve výsledku pro jednotlivé výrobce podstatně zajímavější.

Podmínky smlouvy

Podle smlouvy Microsoft získá v podstatě celou divizi zařízení a služeb společnosti Nokia (Devices & Services), včetně mobilních telefonů a chytrých zařízení. Společně s tím získá designový tým a celý provoz divize včetně výrobních kapacit, prodejní a marketingové sítě a náležitých podpůrných funkcí. Po uzavření transakce přejde pod Microsoft zhruba 32 000 zaměstnanců, včetně 4 700 lidí zaměstnaných ve Finsku a celosvětově 18 300 zaměstnanců podílejících se přímo na výrobě, montáži a balení výrobků. Divize, které přejdou pod společnost Microsoft, generovaly v roce 2012 příjmy ve výši 14,9 miliardy euro, což bylo téměř 50 procent čistých příjmů společnosti Nokia. 

Microsoft získá obchodní jednotku chytrých zařízení včetně značky Lumia a dalších produktů. Telefony Lumia získaly několik ocenění a jejich prodeje za uplynulá tři čtvrtletí kontinuálně rostly. Ve druhém čtvrtletí roku 2013 se těchto zařízení prodalo na 7,4 milionu kusů. V rámci transakce postoupí Nokia Microsoftu svou dlouhodobou licenční smlouvu se společností Qualcomm i další licence. 


Prezentace Microsoftu k akvizici Nokie

Microsoft získá obchodní jednotku mobilních telefonů, jejímiž zákazníky jsou miliony lidí po celém světě a která ve druhém čtvrtletí roku 2013 vykázala prodej 53,7 milionů přístrojů. Microsoft získá značku Asha a bude na základě licence používat značku Nokia pro stávající mobilní telefony. Značku Nokia bude nadále vlastnit a spravovat společnost Nokia. Díky tomuto ujednání získá Microsoft příležitost rozšířit nabídku svých služeb na podstatně širší cílovou skupinu po celém světě, zatímco telefony Nokia budou moci sloužit jako odrazový můstek pro Windows Phone.

Nokia si podrží své patentové portfolio a poskytne Microsoftu desetiletou licenci na své patenty (počítáno od uzavření transakce). Microsoft naopak poskytne Nokii licenci na své patenty ve službách HERE. Nokia dále poskytne společnosti Microsoft opci na obnovu tohoto vzájemného licenčního ujednání. Vedle toho bude Microsoft strategickým licenčním partnerem platformy HERE, za jejíž čtyřletou licenci bude Nokii platit. 

Microsoft okamžitě poskytne společnosti Nokia 1,5 miliardy euro ve formě tří splátek po 500 milionech euro ve směnitelných úpisech financovaných ze zámořských zdrojů společnosti. Pokud se Nokia rozhodne tuto finanční možnost vyčerpat, splatí úpisy Microsoftu z výnosu transakce po jejím uzavření. Toto financování není podmínkou pro uzavření transakce. 

Společnost Microsoft rovněž oznámila, že si vybrala Finsko jako místo pro své nové datové centrum, které bude poskytovat služby evropským zákazníkům Microsoftu. Společnost prohlásila, že v horizontu několika příštích let hodlá investovat více než čtvrt miliardy dolarů do základního kapitálu a provozu datového centra, přičemž se dále počítá s jeho rozšiřováním.

Vyjádření klíčových lidí z Microsoftu a Nokie

„Je to smělý krok do budoucna – získají na něm zaměstnanci, akcionáři i spotřebitelé využívající produkty obou společností. Spojení těchto dvou skvělých týmů posílí tržní podíl i zisk Microsoftu v oblasti mobilních telefonů a přinese i lepší celkové příležitosti pro Microsoft a naše partnery napříč celým naším portfoliem zařízení a služeb,” prohlásil výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer. „Vedle inovací a silné pozice v sektoru telefonů všech cenových úrovní přináší Nokia osvědčené schopnosti a talent v klíčových oblastech, jako jsou navrhování a konstrukce hardwaru, řízení dodavatelského a výrobního řetězce nebo marketing, distribuce a prodej zařízení. S radostí a poctou přivítáme skvělé zaměstnance a technologie společnosti Nokia do rodiny Microsoftu. Uvážíme-li naše dlouhodobé partnerství s Nokií a to, kolik vedoucích pracovníků Nokie přejde do Microsoftu, předpokládáme hladkou integraci obou společností,“ dodal Ballmer. „Vzhledem ke stabilně rostoucímu podílu na trhu a synergiím v oblasti marketingu, brandingu a reklamy, očekáváme, že tato akvizice zvýší výnos na akcii ve finančním roce 2015 a vytvoří pro naše akcionáře významné dlouhodobé příležitosti pro tržby a zisk. 

 „Pro Nokii jde o významný moment. Je to vlastně jakýsi restart společnosti a na základě silné finanční pozice teď můžeme začít psát novou kapitolu své historie,” prohlásil prezident správní rady společnosti Nokia a nově i prozatímní výkonný ředitel společnosti Risto Siilasmaa. „Důkladně jsme zvážili všechny možnosti, jak maximalizovat hodnotu firmy pro naše akcionáře, přemýšleli jsme o různých alternativách, nicméně se domníváme, že toto je pro Nokii i její akcionáře ta nejlepší cesta. Vedle toho transakce nabízí budoucí příležitosti pro mnoho zaměstnanců Nokie, neboť společnost teď disponuje strategií, finančními zdroji i odhodláním uspět na mobilním trhu.” 

„Na základě úspěšného partnerství můžeme spojit ten nejlepší software Microsoftu s těmi nejlepšími produkty Nokie, oceňovaným designem a globální prodejní, marketingovou i výrobní sítí Nokie,” dodal Stephen Elop, jenž po dnešním oznámení odstoupil z pozice prezidenta a výkonného ředitele společnosti Nokia a stal se výkonným viceprezidentem odpovědným za divizi zařízení a služeb. „Spojení talentovaných lidí z obou týmů nám dává příležitost využít aktuální vývoj na trhu a urychlit nejnovější inovace jak v oblasti našich chytrých zařízení, tak mobilních produktů.”

Nokia plánuje svolat mimořádnou valnou hromadu, jež se uskuteční 19. listopadu 2013. Oznámení a více informací o transakci a jejím pozadí budou zveřejněny v průběhu tohoto měsíce.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mceza
Uživatel
mceza

Docela velká zpráva zejména pro Windows Phone. Jsem na budoucnost velmi zvedavý. Nokia WP vytáhla vlastní prací hodně vysoko, zatímco Microsoft se zrovna dvakrát nesnažil.

Pokud to bude fungovat tak, jak MS a Nokia slibují, tak můžeme očekávat rychlé vydávání ještě kvalitnějších produktů. Ale přecijen je to Microsoft a ti dokážou být extrémně pomalá a nepružná firma…

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

Stoprocentně s tebou tentokrát souhlasim, jinak se to ani nedá, bambulo :D

teekex
Uživatel
teekex

Bylo by zajimave dohledat cenu akcii (spolecnosti) Nokia pred prichodem Elopa az do dnesni doby. Kazdopadne akvizice je vec, o ktere se spekulovalo od doby co se objevily informace o prichodu Elopa do Nokie. Protoze se Elop vraci do MS, tak snad uz jen dodat „well_done…“ :)

xyz (neregistrovaný)
Anonym
xyz (neregistrovaný)

Myslím, že se pohybovaly kolem 17 USD / akcie. Nyní, jestli se nepletu, tak 3-4 USD / akcie

locomachine
Uživatel
locomachine

Před 10ti lety by to byla velmi zajímavá zpráva, dneska je to jedno. Je to formalita. V další fázi se MS pohádá s Nokií o cenu map – nasadí své a Nokia nejspíš zase začne vyrábět pneumatiky.

kamsal
Uživatel
kamsal

Nebo papír.

Mirek (neregistrovaný)
Anonym
Mirek (neregistrovaný)

Jak uz jsem psal jinde – Microsoft je pripraven podporovat Windows Phone vsemi prostredky a nakonec kus mobilniho trhu ziska… Priznivci WP se nemusi bat, ze by to MS zabalil, na druhe strane porad bych jeste nedal ruku do ohne za to, ze MS se casem nepokusi o dalsi restart (jako s WP 7 po WM a WP 8 po WP 7)… Kdyz je dost prostredku, je velmi lakave prijit s nejakou novou ideou a „zapomente co bylo, ted uz vime co bylo spatne, ted uz to udelame dobre“. Uvidime. Jinak bych rekl, ze v blizke budoucnosti je WP 8… Číst vice »

xyz (neregistrovaný)
Anonym
xyz (neregistrovaný)

Také si myslím, že zájem ostatních výrobců opadne a z MS tak bude druhý Apple, který si vše dělá sám.

locomachine
Uživatel
locomachine

Všemi prostředky? To by byla sebevražedná mise, své odhodlání mohl předvést u projektu KIN a jak to dopadlo? Ještě jedna, nebo dvě zpětně nekompatibilní verze WP a půjde to do kytek. MS by musel předvést radikální změnu myšlení, protože s iPhonem a ani s Androidem soutěžit nemůže.

RumCajs (neregistrovaný)
Anonym
RumCajs (neregistrovaný)

Zvesti mluvi o spojeni WP a WIN RT do jedne vetve s restartem platormy.

fredysz
Uživatel
fredysz

Restart neni nutny, ty systemy bezi na stejnem jadru…

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

Pokud to ovšem bude spojení na tomhle jádru, Fredy ;-)

steelspace
Uživatel
steelspace

Jádro je sice stejné, ale API je zcela jiné. Takže by to byla podobná situace jako s WP7 a 8.

mceza
Uživatel
mceza

Ale aplikace z WP7 fungují až na nepatrné výjimky bez chyby.

-pekr-
Uživatel
-pekr-

Prevíti. Tohle přece bylo jasné už tak 2 roky zpátky a dalo se to předpokládat – nasadíme kukačku, ta provede diverzní činnost, pak to koupíme, z kukačky uděláme CEO (což jsem si netroufal předpokládat ani já, a to jsem k té spolupráci byl vždy negativní :-) To jsem teď zvědav, jak tady všemožní zadolezci budou tvrdit, že je to nakonec pro Nokii asi to nejlepší. Myslím že board Nokie je zdravý na návštěvu psychiatra, Elop si může gratulovat, povedlo se!

xyz (neregistrovaný)
Anonym
xyz (neregistrovaný)

Třeba do toho zasáhne EU, obchod zakáže a bude po obchodu :)

mimonaut
Uživatel
mimonaut

a proč by ho měla zakázat? konkurenčně to nikoho neohrozí.

Michal Zobec (neregistrovaný)
Anonym
Michal Zobec (neregistrovaný)

a proč ne? s miliardami v zádech od MS ho může dotovat teoreticky donekonečna … to by se EU líbit nemuselo zvláště když má furt na MS pifku :)

groovox (neregistrovaný)
Anonym
groovox (neregistrovaný)
Andreas
Uživatel
Andreas

Těžko tohle hodnotit negativně, ostatně finanční trhy to nepochybně ocení jak pro Nokii, tak pro Microsoft. Dále se uvidí, ale některé pozitivní trendy jsou jasně čitelné.

RumCajs (neregistrovaný)
Anonym
RumCajs (neregistrovaný)

Zatim jsou trhy pozitivni pouze u Nokie

Microsoft: -1.52 (-4.55%)

Nokia: +1.69 (43.33%)

locomachine
Uživatel
locomachine

Jen taková úvaha: Stolní PC jsou čím dál více nahrazována notebooky a notebooky nahrazovány tablety. MS k tabletům přichází ze směru od PC. Google jakožto tvůrce Androidu se k tabletům dopracoval ze směru opačného, od smartfonů. Je logické, že MS chce obsadit část trhu se smartfony a logicky lze očekávat, že Android dospěje do verze schopné nasazení (alespoň) v noteboocích. ChromOS neuvažuji, neboť neveřím v jeho komerční úspěch. A dostávám se k pointě, bude-li mít Google OS kompatibilní od smartfonu po notebook, MS pokud se nezbaví WP a RT takový systém mít nebude. Tudíž jedinou cestou je vytvořit takový OS,… Číst vice »

mceza
Uživatel
mceza

To ale už MS má. Jádro Windows RT je shodné s Windows Phone. A RT verze je Windows 8 zkompilovaná pro ARM.

locomachine
Uživatel
locomachine

Ne nemá, SW není 100% vzájemně kompatibilní.

mceza
Uživatel
mceza

Díkybohu.

Andreas
Uživatel
Andreas

Tahle debata tu byla před časem, já jsem přesvědčen, že cesta Microsoftu je ta co má budoucnost – limit byl dosud především v komponentech obsluhujících architektu x86. S nástupem nové generace procesorů od Intelu zaměřených na mobilní použití čekám vlnu úsporných tabletů s plnohodnotnými Windows 8, použitelných mobilně jako tablet i zapojené k monitoru jako původně klasické PC – to je také smysl dvou podob Windows 8. WP se pak budou s nárůstem výkonu stále W8 blížit v podobě stejných aplikací v částečně upravené podobě, jako jsou teď Office.

Michal Zobec (neregistrovaný)
Anonym
Michal Zobec (neregistrovaný)

jak to myslíš 100% vzájemně kompatibilní? ten samý SW co vyvineš pro Windows 8 metro můžeš distribuovat i pro Windows 8 RT a Windows Phone 7.8 a 8. Samozřejmě platformy mezi sebou kompatibilní nejsou ale to je přece logické. Aplikaci zkompilovanou pro Android x86 taky nenacpeš do mobilu …

uni
Uživatel
uni

Heh, když jsem říkal, že Nokia je tak jako tak nalitím miliard od MS koupená, jen to není oznámené, byl jsem za kacíře. Rok se sešel s rokem…:-D

mimonaut
Uživatel
mimonaut

Bojím se jedné věci. Když byla Nokia „nezávislá“, cpala do WP spoustu nových věcí, které samotný systém neumoňoval. Ale bude MS pokračovat v této strategii? Že by jedna část firmy dodávala na úrovni FW do telefonů něco, co tam jiná z nějakých důvodů na úrovni OS nedodala?

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

A nebo půjde vývoj dopředu, protože ty vývojáři z Nokia dostanou větší volnost a možnost přistoupit hlouběji do systému a tak pro MS zařídí rychlejší vývoj systému jako takového.

Ale toť otázka.

mceza
Uživatel
mceza

Přesně toho se bojím i já.

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

Myslim si, že teď je hlavní otázkou co bude chtít microsoft dělat. Jestli bude šířit WP jako veřejnou platformu nebo jestli WP pujde jen do Nokii. Už delší dobu bylo patrné, že Microsoft se snaží věci od NOKIE zveřejnit i pro ostatní značky a dodávat je do obchodu zdarma. Pokud chce Microsoft ovládnout trh se svým systémem (a mobilně i na pc, tím že tyto propojí), dřív nebo později bude muset NOKII zapudit, protože s jednou značkou to nebude pravděpodobně možné. Pokud chce získat pouze segment a nabídnout nadstavbu, NOKIE mu bude stačit, ale pokud se podíváme na vývoj, mám… Číst vice »

mimonaut
Uživatel
mimonaut

+1 :)

FantomasMan
Uživatel
FantomasMan

Správne rozhodnutie. Konečne prestanú príspevky typu Nokia – Android alebo Nokia do roka skrachuje. Ak sa pozrieme reálne na trh Nokia ani inú možnosť nemala. Z minulej slávi sa vyžiť nedá. Ak by sa kúpa MS neuskutočnila mám obavy, že by Nokia skončila ako BlackBerry.

.... (neregistrovaný)
Anonym
.... (neregistrovaný)

Inú možnosť nemala ??? Mala ale snaha bola , povedzme si pravdu , neklame sa navzájom minimálna -_-

Mandela (neregistrovaný)
Anonym
Mandela (neregistrovaný)

A je to tu, Nokia končí!

PALO_G (neregistrovaný)
Anonym
PALO_G (neregistrovaný)

no to je koniec NOKIE ale mrkvosrot to urobil dobre upisal si nokiu urobil nie bohvieaky system nokia padla a mrkva ju kupila parada takto sa to ma robit :D

Ljevik (neregistrovaný)
Anonym
Ljevik (neregistrovaný)

Kdyz jsem rikal, ze nokia do mesice konci, byl jsem za blbce, a??? :D

Bender1
Uživatel
Bender1

Mrzí mě to, jsem zvědavý, jak to bude dál s hloupými telefony. Tohle je fakt rána…

mino
Uživatel
mino

Tak kazdy tusil uz pred dvoma rokmi po prichode Elope, len Nokia a WP fans sa dusovali, ze Nokia ostane samostatna. Technicky si ju Microsoft kupoval uz po tych prvych investiciach(miliarda + stovky milionov dalsich).

Zo slavnej europskej znacky sa stane divizia americkej spolocnosti.

som zvedavy co na to ostatni vyrobci, do WP sa uz hrnut asi nebudu.

bkf1
Uživatel
bkf1

Tak to je minimalne ZPRAVA DESETILETI!!! :) Jinak tyhle firmy se tak dlouho hledaly… az na sebe zbyly :D Myslim, ze se v budoucnu hodne pobavime… :D

mimonaut
Uživatel
mimonaut

no, nad tvýma příspěvkama vždycky P-)

Franta (neregistrovaný)
Anonym
Franta (neregistrovaný)

MIMONAUT: Tak úplně přesně stejná odpověď mě odpoledne napadla taky :) Český Brouk Pytlík :)

bkf1
Uživatel
bkf1

Jakej brouk pytlik? :D Jenom pozorneji sleduji, co se deje :) Nemuzu za to, ze vy ne :)

Franta (neregistrovaný)
Anonym
Franta (neregistrovaný)

Jo ták, ty pozorně sleduješ, to se ovšem právě shoduje – brouk Pytlík se narodil v kině. To je pak všechno jasné :)

bkf1
Uživatel
bkf1

Vsak ta mobilni scena je kolikrat takove kino… :D Me to bavi tak to sleduji, ale nekteri chrapou, obcas je vzbudi nejaky vybuch apod. a pak ze spani blaboli nesmysly :D

... (neregistrovaný)
Anonym
... (neregistrovaný)

Tak a je po jedinom Európskom výrobcovi mobilov (ak nerátame začínajúcu Jollu). Je to pre mňa dosť zdrvujúce a viem že microsofťácku “NOKIU“ podporovať nebudem… A je veľmi zaujímavé ,že týmto krokom sa stal (podla mňa) Apple Druhým najväčším výrobcom mobilov s 1 ks / rok -_-… Mám pocit že je veľa takých že Nokiu z Redmontu si nekúpia … a ešte smutnejšia správa , teraz už nemám ani potúch čo si kúpiť za telefón :-DDD

mceza
Uživatel
mceza

Tímto krokem jsem také ztratil v produkty této firmy důvěru. Ale nenechám se tím ovlivnit při výběru nového telefonu. Pokud mi MS nabídne kvalitní mobil s kvalitním OS za rozumnou cenu, tak si ho koupím, ať to bude Nokia nebo ne.

Otázkou je, zda kvalitní a za rozumnou cenu bude…

l0lz
Uživatel
l0lz

Veď na smartfónoch budu robiť tí zamestnanci, čo doteraz, len pod menom Microsoft a nie Nokia. Keďže Microsoft odkupil celu mobilnu diviziu, všetkých zamestnancov, všetkých tých ludí čo robili na dizajne, kamery atď.

... (neregistrovaný)
Anonym
... (neregistrovaný)

Nokia je legenda a od žiadneho amerického Microsoftu telefón nechcem , aj keď budú tí istý zamestnanci nebudem prispievať na Americké kontá… Teraz mám 808 a ak sa podarí zoberem 1020 ako posledný top model od pravej Nokie… a ešte som zvedavý , ako to pôjde ďalej s vývojom fotenia v telefónoch …

B17S (neregistrovaný)
Anonym
B17S (neregistrovaný)

A je to tady. Ale nejvíce k smíchu je směšná částka 5,44miliadr eur to se Ballmer a Elop musejí popadat za břicho. A nebo Nokie byla před krachem a proto ta směšná částka?