Miroslav Havlíček: Zařízení a aplikace, které aktuálně používám

Zajímá vás, jaká zařízení aktuálně používají naši redaktoři, která mobilní platforma zakotvila na jejich primárním telefonu a jaký systému jim dělá společnost na desktopu?

V redakční poště i v komentářích pod články jste nám často nechávali dotazy ohledně toho, jaké služby a zařízení ten který redaktor používá. Rozhodli jsme se proto připravit malý seriál, ve kterém vám postupně všichni členové redakce představí svá zařízení a služby, které využívají nejen pro práci, ale i pro zábavu a krácení volného času. Každý z nás má nějaké své favority, které si vybral pro každodenní používání. V minulých týdnech se vám představili náš šéfredaktor Jirka Hrma, kolegové Ruslan Botsyurko, Marek Hajn, Richard StreitMartin Pavlovič, David Podzimek a dnes tedy padla řada na mě…

Úvodem…

K publikování na SmartManii jsem se dostal před dvěma lety v podstatě jako slepý k houslím, s trochou štěstí a velkou dávkou nadšení. Už předtím jsem se nějaký čas věnoval psaní o modernch technologiích, zatím ale jen na Twitteru, na vlastním, dnes už dávno zapomenutém blogu a také na místním diskuzním fóru. 

 

Jednoho dne jsem konečně sebral odvahu a poslal Jirkovi přes soukromou zprávu na fóru prosebnou nabídku spolupráce. Ten shodou okolností zrovna uvažoval o rozšíření týmu redaktorů, takže jsme se brzy domluvili. Jakožto velký fanoušek Microsoftu a operačního systému Windows Phone jsem měl vcelku jasno v tom, o čem chci převážně psát. Paradoxně ale moje první zdejší bleskovka pojednávala o chystaném telefonu s Androidem.

Mobilní historie

Na rozdíl od mých kolegů není moje smartphonová historie zdaleka tak dlouhá a rozmanitá. Mým prvním chytrým telefonem byl HTC Touch Diamond. Ten jsem časem začal především kvůli pomalému systému Windows Moible 6.1 tak nenávidět, že mi ani nebylo líto, když mi ho po pádu z batohu uprostřed křižovatky zničilo projíždějící auto. Aspoň měli pánové z Computeru co pitvat :).

Krátce na to Microsoft představil zcela přepracovaný mobilní operační systém Windows Phone 7 a já si hned pořídil první jím vybavený model na našem trhu, HTC 7 Trophy. Ten jsem až na pár výhrad používal spokojeně déle než rok, než mi při cestě domů z náročně prožité páteční noci spadl na beton a vypověděl službu.

Poté jsem v poměrně rychlém sledu vystřídal několik testovaných zařízení počínaje low-endovým modelem Nokia Lumia 610, přes HTC 8S až po HTC 8X. Dokonce jsem měl nějaký čas zapůjčený svůj první a zatím poslední telefon s Androidem a rekordně dlouhým názvem, Sony Xperia X10 Mini Pro. V současné době jsem spokojeným majitelem bílé varianty smartphonu Nokia Lumia 620.

Tablet zatím nevlastním, protože vzhledem ke svým návykům a životnímu stylu žádný nepotřebuji. Výhledově mě zaujal systém Windows RT, který ale před sebou má ještě pořádný kus cesty. Kromě často zmiňovaného nízkého počtu kvalitních aplikací v čele se zatím chybějící dotykovou verzí Office mi vadí i přítomnost desktopového rozhraní, které podle mě nemá například na osmipalcovém tabletu co pohledávat. Pokud Microsoft vyřeší tyto problémy a jeho OEM partneři na svá zařízení nasadí rozumnější ceny, věřím, že má tento systém šanci na úspěch.

Desktop

Mým pracovním nástrojem, multimediálním centrem a herní konzolí v jednom je postarší podomácku sestavený desktop s dvoujádrovým Athlonem, 6 GB RAM, GT240 a dvěma displeji (24″ a 19″). Operačním systémem je mi po loňském cenově výhodném upgradu a nedávné aktualizaci Windows 8.1, který ze zastaralého hardwaru díky výborné optimalizaci ždímá dříve nevídané maximum.

Aplikace a služby

Na nové uživatelské prostředí jsem si na desktopu bohužel stále ještě nezvykl, a tak do něj přepínám jenom v ojedinělých případech. Z metro aplikací využívám jen opravdové minimum. Patří mezi ně OneNote na poznámky, Audible pro poslech audioknih, občas Play.cz k poslechu internetových rádií a vestavěné nástroje Počasí, SkyDrive, Pošta a Kalendář. Poslední dva zmiňované ale používám jenom kvůli notifikacím, pro ovládání klávesnicí a myší je totiž i nadále mnohem pohodlnější webové rozhraní služby Outlook.com. 

Co se týče programů v desktopovém prostředí, používám nejčastěji webový prohlížeč Google Chrome s několika doplňky, z nichž tím nejdůležitějším je pro mě LastPass pro synchronizaci hesel a formulářů, který jsem mimochodem pomáhal lokalizovat do češtiny. V prohlížeči už poslední dobou píšu i články, takže jsem se zbavil drahého předplatného Office 365 a pro jednoduchou tvorbu a úpravy kancelářských dokumentů si vystačím s Libre Office, případně s Office Web Apps.

Počítač mi slouží pochopitelně i pro zábavu, takže nesmí chybět klasický výčet programů čítající Skype, Media Player Classic na videa, vestavěný Windows Media Player na hudbu a kombinace Zoneru 15 a Windows Live Fotogalerie na úpravu fotek. Z her mi teď dělají společnost FIFA 11, Assassin’s Creed 3 a Civilization V.

Z nejčastěji používaných aplikací v telefonu s Windows Phone 8 můžu jmenovat klasiku jako Skype, OneNote, Facebook Beta a Twitter (sledovat mě můžete pod účtem @hamir0). Dále stojí za zmínku Nextgen Reader pro čtení RSS zdrojů z Feedly, MetroTube na sledování videí z YouTube s pokročilými možnostmi přehrávání, Audible pro nákup a poslech audioknih, Endomondo na záznam mého občasného sportování, LastPass na synchronizaci hesel a WPtrakt, který mi pomáhá udržovat přehled o aktuálně vysílaných epizodách mých oblíbených seriálů. Závěrem ještě nesmím zapomenout zmínit Počasí Bing, které se mi stará o zobrazování aktuálního stavu na pozadí zamykací obrazovky.

Mobilnímu hraní se v poslední době věnuji jen velmi zřídka, pro všechny případy mám ale nainstalovanou klasiku v podobě Angry Birds: Space a Cut the Rope. Mám docela rád žánr „tower defense“, takže nesmí chybět legenda Plants vs. Zombies a nezávislá záležitost Big Guns Tower Defense.

Tolik tedy k mé hardwarové výbavě a k programům, které nejčastěji používám. Pokud jste moji zpověď dočetli až sem, děkuji vám za pozornost a věnovaný čas. Vaším případným dotazům a připomínkám budu s radostí čelit v diskuzi pod článkem.

Autor článku
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku