Domů » Bleskovky » Minuum klávesnice pro chytré hodinky: Řešení pro psaní na malém displeji?

Minuum klávesnice pro chytré hodinky: Řešení pro psaní na malém displeji?

Chytré hodinky. Ať jste nebo nejste fanoušci tohoto příslušenství k mobilnímu telefonu, musíte uznat, že výrobce mobilních zařízení, který se o nich alespoň slovem nezmínil, jako by nebyl. Ostatně na veletrhu CES byla k vidění spousta náramků a hodinek jak od zavedených značek, tak od těch méně známých, přičemž každý z nich se snažil vměstnat do co nejmenšího těla co největší množství funkcí.

Opodstatnění tohoto boomu se dá hledat ve stále zvětšujících se úhlopříčkách displejů mobilních telefonů a s tím spojenou snahou minimalizovat nutnost vytahovat telefon z kapsy nebo příručního zavazadla při každém zavibrování. Otázkou je, zdali používat chytré hodinky jen jako notifikační centrum nebo na jeho bedra naložit kompletní vyřizování korespondence. Škarohlídi by jistě mohli naznačit, že takové úkony jsou na hodinkách značně nepohodlné, společnost Minuum má v kapse respektive na zápěstí argument – pohodlnou miniaturní klávesnici pro zařízení s operačním systémem Android.

Minuum Keyboard on a Smart Watch

V přiloženém videu si můžete prohlédnout, jak klávesnice Minuum funguje na hodinkách Samsung Galaxy Gear. Jedná se v podstatě o reinkarnaci konceptu T9 s tím rozdílem, že nepoužíváte matici kláves 3 × 4, kdy každá klávesa představuje trojici nebo čtveřici písmen, ale jeden řádek, do něhož je vměstnaná kompletní qwerty klávesnice. Pod jednou virtuální klávesou jsou schována tři písmenka, vždy zástupce jednoho ze tří řádků klasického qwerty rozložení. Slova, která jste patrně chtěli napsat, jsou doplňována našeptávačem s možností opravy v případě, že se našeptávač netrefí. Mazání, enter nebo mezerník vyvoláváte gesty, stejně tak i psaní znaků a číslic. Na videu práce s touto klávesnicí vypadá velmi působivě a věříme, že po chvíli zvykání se na ní dá dosáhnout obdivuhodných výkonů a to i vzhledem k malé úhlopříčce zařízení.

  

Abychom se ale neomezovali pouze na zápěstí, tato klávesnice jde používat i na mobilním telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android. Na těchto zařízeních je její výhodou především malý prostor, který vyžaduje. Odpovídáte-li na email, nemusíte si zakrýt původní zprávu softwarovou klávesnicí, ta se i v tomto případě omezí pouze na spodní část displeje. Klávesnice rovněž umožňuje zvětšení na plnou velikost nebo změnu rozložení klávesnice z qwerty na azerty nebo abecední A-Z, také je podporováno psaní hlasem s využitím Google Voice. 

   

Pokud vlastníte chytré hodinky s operačním systémem Android, může být pro vás Minuum zajímavou možností, jak pohodlně psát velkými prsty na malém displeji. Pokud vlastníte telefon nebo tablet s tímto systémem, můžete smrsknout klávesnici, která obvykle zabírá polovinu displeje do pouhého jednoho řádku. Minuum se v současné době nachází v beta verzi, přičemž po zakoupení bude v budoucnu upgrade na stabilní verzi bezplatný. Obvykle stojí 75 Kč, nyní se nachází v Google Play Store za polovinu ceny.

Odkaz na Google Play

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Knoxx (neregistrovaný)

  To už je vrchol lenosti mít v kapse mobil a psát sms na na hodinkách :D

 2. marek (neregistrovaný)

  Jen skoda ze nema cesky slovnik. Jinak supr napad.

 3. Minuum sleduji již dlouho, ale na češtinu to zatím nevypadá a taková klávesnice bez slovníku je na nic.

 4. xXx (neregistrovaný)

  A jaké jsou to ty hodinky s Androidem?

  Nějakej pochybnej čínskej telefon přidělanej řemínkem na ruku?

  Protože předpokládám, že tato aplikace na normálních chytrých hodinkách, které si kupují normální lidí (GalaxyGear, Sony SmartWatch, Pebble, …) nefunguje…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).