Domů » Články » Microsoft zveřejnil první finanční výsledky od zahájení velké restrukturalizace

Microsoft zveřejnil první finanční výsledky od zahájení velké restrukturalizace

Microsoft poprvé zveřejnil finanční výsledky od oznámení změny struktury společnosti a odchodu Steva Ballmera. Překonaly výsledky původní odhady analytiků?

Microsoft zveřejnil finanční výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku (fiskální Q1 2014) a jsou prvními od oznámení velké restrukturalizace společnosti. Příjmy dosáhly výše 18,53 miliardy dolarů a zisk 5,24 miliardy dolarů. Obě částky vzrostly v meziročním porovnání a překonaly očekávání analytiků. CEO Steve Ballmer k finančním výsledkům dodal: „Naše transformace na zařízení a služby pokračuje a přinášíme tento podzim široké množství lákavých produktů a služeb pro byznys i spotřebitele.“

 
Tablet Surface 2 v nové barevné variantě

Příjmy z prodejů tabletů Surface vzrostly na 400 milionů dolarů, oproti tomu prodeje licencí na operační systém Windows se meziročně propadly o sedm procent. Celkově podle Microsoftu prodeje zařízení a služeb spotřebitelům generovaly příjmy ve výši 7,46 miliardy dolarů. To je potěšující číslo, jelikož společnost se chce soustředit na trh koncových spotřebitelů a podle Ballmera by měla současná snaha vést k vyšším příjmům, než přináší korporátní zákazníci.

  

Číst výsledky společnosti je teď složitější, jelikož v rámci reorganizace Microsoft změnil i způsob informování. Na to poukázal i Horace Dediu na serveru Asymco a převedl starší data společnosti na nový způsob reportování. Bohužel se údaje zcela nepřekrývají, proto není porovnání stoprocentně přesné. Přicházíme tak o schopnost dlouhodobě podrobně porovnat jednotlivé části byznysu softwarového giganta. Během konferenčního hovoru vyjádřili zástupci společnosti, že jsou spokojeni s tím, jak reorganizace probíhá.

Microsoftu se podle nich lépe daří provádět potřebné změny a plnit přání zákazníků. Vyjádření padlo i k Windows Phone 8, na kterém je ještě potřeba vykonat kus práce, ale společnost je spokojena s přetrvávajícím růstem. Mezi spotřebiteli se daří i službě Office 365, která dosáhla dvou milionů předplatitelů, což je stoprocentní růst za pouhých šest měsíců.

Lepší zprávy přicházejí i z prodeje tabletů Surface, které minulý kvartál mohly za odepsání 900 milionů dolarů. O prodejích nevíme přesná čísla, ale údajně se daří lépe než v minulých čtvrtletích. Příjmy z tabletů Surface dosáhly 400 milionů a počet prodaných zařízení je podle vyjádření Microsoftu dvojnásobný oproti předchozímu kvartálu. Za větší úspěšností nejspíše stojí slevy obou starších modelů. Celkově jsou výsledky spíše pozitivní a nemění zaběhlé zvyklosti. Zařízení stále tvoří malou část byznysu, korporátní zákazníci tvoří větší část příjmů a probíhá postupný přesun distribuce softwaru směrem k službám.

Zajímavé bude sledovat, jak se Microsoftu podaří integrovat divizi výroby telefonů Nokia a jejich třicet tisíc zaměstnanců, pokud dojde ke schválení dohody. Prodej zařízení se tak stane výrazně důležitějším byznysem pro společnost. Další velkou otázkou zůstává, kdo bude dalším CEO, který by měl být vybrán během následujících deseti měsíců. Příští rok bude jeden z nejzajímavějších v historii softwarového giganta.

David Podzimek

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).