Domů » Bleskovky » Microsoft testuje aktualizaci GDR3 pro Windows Phone 8. Co přinese?

Microsoft testuje aktualizaci GDR3 pro Windows Phone 8. Co přinese?

Aktualizace GDR2 pro telefony s operačním systémem Windows Phone 8 ještě není ani dostupná pro všechna zařízení a Microsoft už údajně testuje další verzi s kódovým označením GDR3. S informací přišel Tom Warren, redaktor serveru The Verge a zakladatel WinRumors, kterému se vzhledem k jeho dobrým kontaktům a potvrzeným tipům z minulosti dá poměrně bezpečně věřit.

GDR3 by měla přijít ještě letos a už z dřívějška známe neúplný seznam novinek, kterými se pochlubí. Postupem času jich ale vyplulo na povrch ještě několik, pojďme si je tedy zrekapitulovat.

 • Podpora čtyřjádrových procesorů
 • Podpora displejů s Full HD rozlišením (1080p)
 • Podpora displejů s úhlopříčkou vyšší než 5 palců – na domovskou obrazovku se vejdou až tři střední dlaždice vedle sebe
 • Zámek rotace
 • Režim v autě – automatické odmítání hovorů a odpovídání na SMS při připojení přes Bluetooth

Microsoft prý testuje ještě další funkce, u kterých ale není jisté, zda se do finální verze GDR3 dostanou.

 • Možnost skutečně zavřít aplikaci na přepínací obrazovce multi-taskingu
 • Tiché NFC – možnost vypnout upomínání při párování
 • Synchronizace SMS s webovým rozhraním a desktopem

V souvislosti s nadcházejícími verzemi systému Windows Phone 8 se včera objevila ještě jedna zajímavá zpráva. Joe Belfiore na Twitteru zveřejnil snímek domovské obrazovky svého telefonu, aby se pochlubil právě nainstalovanou baseballovou aplikací MLB At Bat. Zároveň ale odhalil i novou podobu horní lišty se síťovými ikonami. Ty jsou nově vtěsnány u levého okraje, aby tak zřejmě uvolnily místo pro notifikaci zámku rotace.

Podle prvních dohadů se mělo jednat o screenshot právě z aktualizace GDR3, podle Warrena a dalších se nám ale naskytl pohled na první snímek z Windows Phone Blue. Zlí jazykové tvrdí, že Belfiore obrázek zveřejnil omylem. My jsme ale přesvědčeni, že moc dobře věděl, co dělá. Jeho krok mu totiž vyšel na jedničku a my už se této významné aktualizace zase nemůžeme dočkat.

Miroslav Havlíček

30 komentářů

 1. Balgroth (neregistrovaný)

  Myslel jsem, že Windows 8 podporujou až 64 jader pokud se nepletu, tak jakápak podpora čtyřjádrových procesorů?

  • dann (neregistrovaný)

   Windows phone, nikoli Windows!

  • jandurek (neregistrovaný)

   Při předváděcí keynote WP8 se opravdu chvástali tím, že WP8 podporuje až 64 jader.

  • Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

   Snad se nepletu, ale někde jsem četl, že systém je schopen běžet až na 64-jádrech, ale musí se vždy přidat ovladače. To třeba WP7.X neměly, proto skončily. Takže teď se vždy s aktualizací musí přidat ovladače k běhu více jádrových procesorů. Ale opravdu jsem to někde četl a nevím jestli je to takhle správně.

  • je to tak, jádro systému je připraveno pro fungování až na 64 jader, ale je třeba přidat ovladače pro konkrétní chipsety.

  • A to GDR3 k čemu to jako bude dobry??? Já to nějak nechápu, možná si sedím na vedení ale mysel jsem že je to aktualizace systému ale jak můžou aktualizovat telefón který má dvoujadro na 4jadro nebo 4″ displej na 5″ a větší nebo mi něco uniká?? Může mi to někdo vysvětlit? Dík.

  • Spíš než pro stávající telefony je GDR3 hlavně uvolněna kvůli novým zařízením, která budou obsahovat novější HW.

   GDR3 má přinést drobné vylepšení, zamykání rotace displeje a další, ale na to si musíme počkat, ale v zásadě je aktualizace balancována spíše pro nová zařízení, GDR3 je údajně již výrobci testována, aby bylo možné vypustit zařízení s novějším HW do prodeje v předvánoční a vánoční sezóně, velká aktualizace, která má přinést značná vylepšení jak pro stávající tak nová zařízení má být na začátku roku 2014 a to Windows PHone Blue, která by měla přinést notifikační centrum apod.

  • Aha tak že to není aktualizace systému ale nova verze sytému, zase. ???

  • SSRock: Tvé uvažování nechápu. Samozřejmě, že nemůžou aktualizovat HW současných telefonů. Pouze tahle aktualizace přinese podporu více jader a většího rozlišení(větší obrazovka)

  • mceza (neregistrovaný)

   s.s.rock: Docela by mě zajímalo, zda si sedíš na vedení nebo naschvál překrucuješ skutečnost.

   GDR3 má rozšířit možnosti systému v oblasti podpory více HW.

   Co si vybavíš pod novou verzí systému? Ono to není nová verze, je to jen rozšíření té stávající. A zase? Co ti vadí? Že se WP neustále vyvíjí a snaží zlepšovat? To je snad dobře, ne?

  • S.S.ROCK: trošku skús uvažovať. GDR3 je ďalšia z aktualizácií. Prinesie niekoľko vylepšení pre aktuálne zariadenia a pridá podporu nového hardware, ktorá je potrebná pre budúcu generáciu. Čo je na tom zložité.

   Na OSX, Linux ani desktopový Windows nenadávaš za to, že v ďalšej aktualizácii pridajú podporu nového hardware, tak si to prosím ťa uvedom a začni rozmýšľať

 2. Nepřinese nic. Jak bylo zmíněno jinde změny týkající se OS (WP9) přinese až aktualizace v příštím roce. Nedivím se nokii, že MS kritizuje za pomalost. Na to, že toho ještě tolik neumí…

  • Vojta (neregistrovaný)

   Souhlasim, vypada to jako by se MS rozjizdel do kopce na 5. zarazenou rychlost

 3. lumia (neregistrovaný)

  …este cez OTA nevysiel ani oficialny GDR2 na sk a cz pre Lumia 920 a uz zacinaju ohurovat gdr3…. No commnent. Pritom moju lumiu 920 zboznujem je to namakany telefon.

  • fero (neregistrovaný)

   Já jsem slyšel že to nsad Nokie už začánají aktualizovat i u nás

 4. Čím dál víc mi připomínají konkurenci a fakt nemyslím z pohledu funkcí.

 5. Bože bože proč je to tak pozadu :D

  • A že to nikomu nevadilo před lety u iPhone že nic neuměl a vše se přidávalo za chodu :-D

  • Vojta (neregistrovaný)

   U toho byl trošku rozdíl, že nikdo nic lepšího neměl, potom si Apple mohl inovace vydávat jak pomalu jen chtěl. Ale S v tomhle případě zase jen dohání, takže přesnej opak

  • V době kdy Apple uvedl iPhone (2G), tak neuměl nic, oproti jiným smartphonům, ani ty blbé MMS posílat. A existovala zařízení, která uměla vše, přesto se tolik neprodávala, protože neměla tak silný marketing, neměla jednoduché prostředí pro ovládání apod. Apple nevydal revoluční telefon díky funkcím, ale díky uživatelskému prostředí a ovládání, které „smartphone“ zpřístupnilo i běžným uživatelům, což jiné smartphone té doby prostě nebyly.

 6. Protoze tvoje mama!

 7. Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

  Jsem velmi spokojený uživatel WP, ale MS to opravdu brzdí. Nokia se může snažit jak bude chtít, ale pokud MS nepřidá na rychlosti tak bude WP bohužel stále růst velmi pomalu a těžko. Ale jinak jim fadím a doufám že se to zlepší protože je to pro mě nejlepší systém.

  P.S. – MS právě zprovoznil novou službu na vývoj aplikací pro WP i Pro uplné nováčky v programátorství, a pak to při registraci stejně zabije placeným účtem či co.

 8. JaroB (neregistrovaný)

  Testujú p.čoviny ale obyčajné profily alebo možnosť samostatne nastavovať hlasitosť ich ani nenapadne. Ešte, že HTC na to má iný ,vlastný názor a je tam aspoň stíšenie hlasitosti pri zodvihnutí, vibrovanie vo vrecku alebo v púzdre atď.

  • mceza (neregistrovaný)

   Jednotná hlasitost (která jednotná tak úplně není) zapadá do jednoduchého účelu WP. Nepotřebuju si každou aplikaci nastavit na vlastní hlasitost. Spíš naopak velmi negativně na WP hodnotím, že přepnutí vyzvánění na vibrace nevypne všechny zvuky – to si pak člověk pustí hru o přednášce a dozví se o tom dalších 200 lidí :D

 9. No ještě tak 10 let a bude to chytrý OS. :-D

 10. Velda (neregistrovaný)

  Nechápu, jak může být MS tak pomalý se svou armádou programátorů… Možná by to chtělo míň manažerů a víc podpořit programátory Microsofte…

  Též nechápu, proč si nemůžou výrobci přidávat své ovladače jako to můžou ve Windows 8, resp. všech Windows NT. Anebo mě napadá…

  Nikomu jinému, než samotnému MS se to dělat nechce pro WP? Je jasné, že pro nějaký exemplární čipset musí být nějaké základní ovladače…

  Ale jde o to, že je nikdo jiný dělat nechce nebo nemůže?

  Protože bych se divil, že by si Nokia nezaplatila třeba nějaké ovladače pro MediaTeky čipsety do levnějších Lumií…

  • je pravda, že pri WP by mal MS zvýšiť rýchlosť a to razantne.

   Čo sa týka ovládačov, tam je problém iný. Ide tu o to, že MS si chce udržať kontrolu nad tým aký hardware bude v tých telefónoch, aby mohol následne vývojárom aplikácii garantovať určitý výkon pri určitom type zariadení.

   Nakoľko má WP8 jadro WinNT nie je pre výrobcov až taký problém tie ovládače písať, veď je to rovnaké ako pre desktop. Ale proste podmienky MS sú jasné.

  • Aby se nestalo to co u Androidu, tuna low-endů s naprosto otřesným a neodladěným systémem.

   MS kontroluje a diktuje jaký HW lze použít a myslím si, že to je dobrá cesta, přeci jen kvůli optimalizaci SW na HW, rychlosti a celé „user experience“ :-))

 11. nyteshade (neregistrovaný)

  Já hlavně chci možnost plynulé regulace jasu. Pokud nebude, jdu jinam…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).