TOPlist

Microsoft se podvoluje Evropské unii. Windows 10 a 11 čeká několik změn

Člověk pracující na notebooku se systémem Windows
  • Microsoft uvádí Windows do souladu s evropským Aktem o digitálních trzích
  • Systém se více otevře konkurenčním aplikacím a službám
  • Z Windows 10 a 11 půjde odstranit prohlížeč Edge nebo vyhledávač Bing

Letos v září ukázala Evropská komise prstem na 22 služeb od šesti technologických společností, jichž se bude týkat Akt o digitálních trzích (DMA). Evropskému nařízení, které si klade za cíl zajistit spravedlivé a konkurenceschopné digitální prostředí, se musí podvolit i Microsoft, a to konkrétně u sociální sítě LinkedIn a operačního systému Windows. V druhém případě už Redmondští zveřejnili seznam změn, které bude muset systém Windows 11 v blízké budoucnosti podstoupit.

Microsoft Edge půjde odinstalovat, Bing deaktivovat

Aby Microsoft uvedl systém Windows do souladu s DMA, musí v něm přestat zvýhodňovat vlastní služby a aplikace a umožnit jejich snadné nahrazení konkurenčními produkty. Microsoft pro tento účel připravil několik změn, z nichž některé jsou již dostupné v aktuálním sestavení Windows 11 v kanále Release Preview (verze 23H2), a brzy budou dostupné i ve Windows 10 (verze 22H2).

Jedna ze stěžejních úprav se týká aplikací – ty, které jsou součástí operačního systému, budou nově v seznamu aplikací v nabídce Start označené jako systémové. Microsoft navíc rozšíří seznam vlastních aplikací, které půjde z Windows odinstalovat, patří mezi ně:

  • Webový prohlížeč Microsoft Edge
  • Vyhledávání Bing
  • Fotky
  • Fotoaparát
  • Cortana

První dvě položky bude možné z Windows odstranit pouze v Evropském hospodářském prostoru, zbytek půjde odinstalovat globálně. Microsoft také ve Windows 11 aktualizuje nastavení widgetů, nově z nich bude možné odstranit reklamy a články ze služby Microsoft Feed.

Další změny se týkají výchozího nastavení systému. Windows 11 si budou u jednotlivých uživatelů pamatovat, jaký používají výchozí webový prohlížeč nebo e-mailový klient, a tuto volbu budou respektovat. Evropští uživatelé si rovněž budou moci vybrat, zda budou chtít synchronizovat nastavení Windows (nastavení systému, seznam aplikací či hesel) s účtem Microsoft.

Microsoft zatím neoznámil, kdy se výše uvedené změny objeví v ostrých verzích Windows, veškeré úpravy však musí dokončit do 6. března příštího roku, jinak mu hrozí drakonické pokuty. Redmondští nejsou jediní, kdo aktuálně uvádí své služby do souladu s novou evropskou legislativou, v hledáčku Evropské komise uvízly i vybrané aplikace a služby od společností Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance a Meta.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek

Kapitoly článku