Domů » Bleskovky » Microsoft prý chystá konkurenci Chrome OS, nabídka Start dorazí na podzim

Microsoft prý chystá konkurenci Chrome OS, nabídka Start dorazí na podzim

Když se začátkem dubna na konferenci Build objevil následující snímek, většina diváků rázem zpozornila. Příslib návratu Start menu do desktopových Windows následně obletěl všechna technologická média, otázka týkající se času jeho příchodu ale zůstala prozatím nezodpovězena.

Nyní se však ozval WZor, to je ten chlapík, který s předstihem ukázal světu obrázky z Updatu 1, a poodhalil plány Microsoftu na nadcházející aktualizace. Nabídka Start by se podle něj do našich počítačů měla vrátit už letos na podzim. Sami vývojáři v Redmondu prý ale zatím netuší, zda příští verze systému ponese označení Windows 8.2, nebo jen Windows 8.1 Update 2.

Softies už údajně pracují také na Windows 9, o nich toho ale prozatím moc nevíme. Významných změn by se prý mělo dočkat dotykové rozhraní, nejasná je budoucnost tlačítka Start na dotykových zařízeních.

Největší novinku si ale WZor schoval na závěr. Microsoft prý chystá odlehčený operační systém s názvem Windows Cloud, který nabídne v offline režimu jen velice omezenou funkcionalitu. Pro pokročilejší možnosti pak bude potřeba připojení k internetu. Systém má být dostupný zdarma a logicky cílený především na současné uživatele Chrome OS.

Závěrem raději opět připomínáme, že uvedené informace pocházejí z neověřeného zdroje. Berte je tedy s rezervou a dejte nám v diskuzi vědět, co si o nich myslíte.

Miroslav Havlíček

46 komentářů

 1. Start se hodi.

 2. Keď tak na to pozerám, rozmýšľam prečo MS dal len dve možnosti (minimalizovať a zavrieť) a nedal aj možnosť zmeny veľkosti okna v metro app

  • Možnost změny velikosti okna u metro aplikací ukazovali myslím přímo MS a i na tom obrázku je vidět.

  • dá sa zmeniť veľkosť okna u metro app len vo zvislom smere obrazovky, ja skôr myslím, že by sa veľkosť okna dala ľubovoľne prispôsobiť presne tak ako v klasickom prostredí windows. To dnes momentálne nejde a práve na tomto obrázku (ktorý by mal byť práve z win 8.2, či Win 9) vyzerá, že to bude pridané, čo by ma dosť potešilo…

 3. Chvála bohu za smetení současného konceptu Modern UI pod stůl a návrat „klasické“ nabídky Start, konečně někdo v MS dostal rozum. Navíc nová verze Start nabídky vypadá, alespoň dle screenshotu, ve spojení s ModernUI velmi hezky.

  Samozřejmě záleží, jak bude vypadat výsledný systém, ale zatím to vypadá, že Windows 8.2 bude možná zase systém pro mne. Do té doby tu je Windows 7 a nebo Ubuntu.

  Jinak, když nad tím uvažuji, kolik problému by si MS ušetřil, kdyby dal uživateli PRÁVO VÝBĚRU mezi ModernUI a classic UI (tedy W8 bez existence ModernUI), ale on musel tvrdě diktovat. Škoda.

  • kdybys tomu rozumel aspon tolik,kolik toho o tom namluvis,mel bys system takovy jaky chces.Ale lepsi je brecet na foru :-D

 4. Chybejici mabifka start je důvod proč setrvávám na Win7 pokud ji vrátí win 8 si rad koupím

  • Njn, MS si prostě neuvědomil, že uživatelé jsou natolik nepřizpůsobiví, že nedokáží přijmout nový koncept, který funguje prakticky stejně, ale jen jinak vypadá…

  • Johny (neregistrovaný)

   jen je daleko hw náročnější (2 druhy aplikací naráz), otravnější (2 druhy prostředí naráz) a dostat se do stejných nabídek déle trvá, případně musíme mačkat pravé tlačítko místo levého. Jak intuitivní, revoluční a jaký jsou uživatelé dementi, že tohle nechtěj přijmout za zlepšovák.

  • Johny

   Všem v základu MS vnutil metro k čemu mi je na nedotykovém monitoru stolního PC zkoušejí co uzivatele vydrží měli udělat dve verze klasickou i s nabídkou start a druhou pro stroje s dotykovou obrazovkou tam je metro dobré m.

  • HW náročnější? :D Johny, prosímtě, pro dobro lidstva, nemíchej se do věcí, kterým nerozumíš…

   Otravnější? Ano, pro lidi neschopné přijmout nový koncept to otravné být může.

   Pravé tlačítko místo levého? Sice nevím kde zrovna myslíš, ale chápu, že to musí být pro tebe absolutní tragédie a nepřekonatelný problém…

   Intuitivní je ten systém velmi, jen na něj nesmíš aplikovat postupy ze starých verzí. Pokud budeš chtít něco, co si dělal na staré verzi v úplně přesném podání tak samozřejmě nebudeš spokojen. Pokud jsi schopen přijmout nový koncept, tak Windows 8 nezklamou.

   Windows 8 používám i na nedotykovém monitoru. Všechny původní funkce klasických Windows zůstaly zachovány a k nim přibily ještě nějaké další.

  • Johny (neregistrovaný)

   cheetah007: souhlasím

   mceza: přijde ti, že instalovat na disk vše dvakrát je HW méně náročné? Přijde ti, že přeskakovat mezi dvěmi prostředími a dvěma druhy aplikací je lepší, než tomu bylo dříve? Opravdu ti přijde, že nahradit klikání na start pravým tlačítkem namísto levého je posun kupředu? Otázka není, jestli to je absolutní tragédie, otázka je, proč by to tak mělo být.

   „ntuitivní je ten systém velmi, jen na něj nesmíš aplikovat postupy ze starých verzí.“ aha, takže je intuitivní pro všechny, kteří nikdy nepouživali windows… Oh jak intuitivní. Nový koncept jsem schopný přijmout, ale pouze tehdy, pokud se na něm pracuje rychlejc, zvýší mojí účinost. Pokud na něm vyhledávání trvá déle, přístup do aplikací trvá déle, multitasking je náročnejší, takřka nemožnost rozumného využívání 2 a více obrazovek, nevidím v tom jediný důvod, proč bych měl být nezklamán.

   Všechny funkce byly zachovány? Co třeba POP protokol :D co třeba rychlé vyhledávání z nabídky start? Ah, o klik víc a někde jinde, vlastně úplně jiné vyhledávání, v horším případě přes celou obrazovku… jo, to je vlastně ta nová funkce :D

  • Evidentně jsi Windows 8 nikdy osobně nezkusil. Plácáš naprosté nesmysly. Pracuje se na tom rychleji. Aplikace nemáš nainstalované dvakrát (kde si na to přišel???). Můžeš využívat klidně i jen jedno prostředí a to druhé ignorovat. Vyhledání trvá stejnou dobu, ale vyhledává to na více místech, takže je účinější. Používám to na 3 monitorech a jsem spokojen.

   Ohledně POP protokolu jen ukazuješ svou neznalost – já se tu bavím o systému a né o mailovém klientovi. Na Thunderbirdu mi POP jede bez problémů.

   Rychlé vyhledání z nabídky Start je stejně rychlé – buď zmáčknu klávesu Start nebo tlačítko Start v rohu. A píšu. Kliků je stejně.

   Ok, další výmysly, které jen ukáží, jaký jsi hlupák? Sem s nimi!

  • Johny (neregistrovaný)

   vyhledává to stejnou dobu na více místech :D ježiš ty si jantar :D škoda, že to je otázkou indexace a rychlosti disků, takže pokud to vyhledává na více místech, je to logicky pomalejší (leda by nějak zázračně Windows 8 zněkolikanásobil rychlost HDD) :D Dříve to vyhledávalo aplikace, které vyjeli v malém dialogovém okně s názvem start (a tak jsem je mohl třeba přesunout na plochu nebo zároveň kontrolovat ostatní, již otevřené v oknech, aplikace). Řekni mi prosím, jak je to dnes, nikdy jsem ten systém nepoužival.

   Jo ty se bavíš o thunderbirdu, já myslel že se teď bavíme o prostředí metro a ne desktop… sakra, mam v tom nějakej zmatek…

   A nemusim do Metra? jo chtěl jsem si zpočítat kolik je 3877×98272 … kalkulačka… a sakra, jsem z desktopu v metru, aplikace se mi minimalizuje na metro lištu místo na desktop lištu O_O takže některé aplikace mam na jedné, některé na druhé.. kurňa, blbě jsem slajdnul a zavřel si desktop :D

   Ok, spustím ho znovu, chci klasicky vyhledávat aplikaci jako vždy, ze startu, kliknu na tlačítko windows, které má otevřít start… FCK! jsem zase v metru… tak jak to ten mceza jen dělá…

   Tvrdíš jak máš Windows 8, ale očividně nemáš vůbec šajn, jak fungujou :D

   Líbí se mi, co všechno ty nemáš :D Děláš grafiku, máš 3 monitory, jsi odborník ve všem, máš několik druhů telefonů, několik druhů PC a tabletů a zároveň ve všem windows :D A celej den se kopeš do prdele na smartmanii :D Sorry, ale já to spíš vidim na týpka na podpoře zatim :D

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Johny, Johny.. ty vůbec nevíš běž spát..

  • Meleš hovadiny Johny.

  • Johny, Johny. Když píšu o vyhledávání na více místech, tak nemyslím jen soubory a programy… Co třeba nastavení, vyhledávání přímo v aplikacích nebo pročkej? Ahá, dokonce vyhledávání rovnou na internetu! Tý jo, to je věc!

   To ty jsi sem začal tahat poštovní klienty. Ano, vestavěný poštovní klient Windows 8 POP neumí. Ale proč se omezovat jen na něj? Jsi trochu mimo…

   Jaká metro lišta, jaká dektop lišta? Zmáčknu Windows, napíšu 3877*98272 a mám výsledek. Nechceš to dělat v metru? Ok, zmíčkneš Windows, napíšeš „Calculator“, zmáčkneš enter a máš hezkou sektopovou kalkulačku. Nechceš NIKDY do Metra? Připni si ji na desktop…

   Desktop nejde zavřít…

   Ano, nejsem slavný grafik, ale dělal jsem nějaké vizualizace, občas fotomontáže, koláže, grafiku na weby a aplikace, které jsem dělal. Nic velkého, ale udělám si, co potřebuji. Momentálně mám Lumii 920 a od Microsoftu zapůjčenou Lumii 625 pro testování aplikací. PC používám jen jedno a to konkrétně ThinkPad X220 Tablet. Mám k němu v dokovací stanici připojeny dva externí monitory AOC.

   A celej den ne. Ale párktát za den si na takové lidi jako ty čas rád udělám ;-)

   Btw. ty jsi tu také docela často. Copak grafika je tak pohodová práce, že máš tolik volného času?

  • Dan (neregistrovaný)

   – redakčně upraveno –

   Johny má pravdu a ty místo uznání očividnejch faktů si tady dokazuješ jakej jsi tady král.

  • – redakčně upraveno –

   Napsal neregistrovaný Dan :D

  • Johny

   Nema to smysl divim se ti ze se do debaty vubec poustis budes cist jen urazky bude ti naznacovano ze nicemu nerozumis a nemas co do toho mluvit….byt tebou jakoukoliv dalsi diskuzi vzdam ja to udelal jiz take zbytecna ztrata casu a srazka s b….m je to nejhorsi co muze byt. ;)

  • S urazkami v tejto diskusii sice nesuhlasim, ale Johny naozaj obhajuje neobhajitelne. Je naprosto holy fakt, ze Johny patri k vacsine pouzivatelov na tejto planete – a to nie je nadavanie, je to len hole konstatovanie reality, ktore Microsoft podcenil. Johny patri medzi pouzivatelov, ktori si neradi zvykaju na nove veci a to aj napriek tomu, ze su lepsie a ako argument davaju to, ze veci nemozu robit tak ako boli zvyknuti. To, ze sa veci daju robit teraz rychlejsie ich nezaujima. Podstatne je, ze sa nedaju robit tak ako sa dali robit doteraz.

   Ale ta hlaska o viac monitoroch ma pobavila. Pretoze prave s W8.1 je napriklad pouzivanie viacerych monitorov s roznym rozlisenim a teda inym DPI trocha praktickejsie.

 5. Johny (neregistrovaný)

  Může mi autor článku vysvětlit význam slova „funkcionalita“ ve větě: „…který nabídne v offline režimu jen velice omezenou funkcionalitu.“ Jedná se zde o funkčnost, či soubor funkcí, nebo snad funkci ve smyslu feature? Nějak to v každém článku je použito v jiném kontextu. (Pokud to autor článku nechápe, vyzývám ho, ať používá ve článcích spisovnou a zaběhnutou češtinu a né převzaté patvary! Je opravdu takový problém napsat „…který nabídne v offline režimu jen velice omezené funkce.“ případně „který bude v offline režimu omezený o mnohé fuknce…“? )

 6. Stačí mít trochu otevřenou hlavu a člověk je s Modern Startem stejně rychlý, jako s klasickým. Navíc s bonusem rychlých informací.

  Obecně pozoruju, že čím je člověk větší „IT odborník“, tím hůř přijímá nové věci :-)

  • Ve Windows 8 funguji mnohem rychleji než na starších verzích. Je to pohodlnější a vypadá to lépe než poloprůhledná okýnka s přechody.

 7. Tak clovek si zvykne na všechno a nejake reci o neprizpusobivosti tedy nejsou na miste ale proste na to byli léta zvykli actak dlouho do ms sili az ten secrozhodl ze jim da co chtějí, oni vůbec s konceptem metro buhvijake uspěchy neslaví na stolnim pocitaci to zkratka nemá co delat

  • Úspěchy neslaví? :D Windows 8 zařízení je více, než všech OSX zařízení dohromady :D :D :D

  • Johny (neregistrovaný)

   protože to je hardcoded do každýho stroje jen aby se zvedla jeho prodejní hodnota. To nemění nic ale na tom, že i proti Windows Vista je to zatim bída :D

   [odkaz] (zdroj ComputerWorld)

  • No a? Apple snad neprodává MacBooky s předinstalovaným OSX?

   A v příchodu Vist jsme tu měli nekvalitní a nestabilní XP, takže Visty vypadaly jako východisko. Zatímco dnes tu jsou sále výborné Windows 7, které samo od sebe moc lidí měnit nechce.

   A graf je sice pěkný ale je třeba také zohlednit útlum PC trhu, že…

   JENŽE TO BYS NESMĚL BEJT TAKOVEJ OMEZENEC A HLAVA DUBOVÁ!

  • Johny (neregistrovaný)

   Jo tobě jde o poměrné zastoupení… můžu ti zaručit, že je průměru víc OSX na MacBoocích než Windows 8 na PC (když už máš tak prazvláštní srovnání :D )

   Pokud vím, tak SP2 a XP byly v té době už hodně stabilní a Visty čelily kritice ještě dávno před vydáním kvůli své uživatelské omezenosti a náročnosti na všechno :D Lidi je nenáviděli dávno předtím, než vůbec byly v prodeji :D

   Myslíš útlum PC a nárůst tablet PC? Jo já zapomněl, microsoft má sice system na tablety, ale nemá prodeje tabletů :D Jsem to ale hlava dubová :D :D :D

  • Mě by spíše zajímalo, kolik % z celkového podílu Windows 8.x na trhu je legálních. Získat (ať už jakoukoli cestou) a nainstalovat Windows je mnohokrát jednodušší než totéž udělat u OSX (je potřeba specilizovaný HW – od Applu).

   Windows 8.x opravdu nejsou kdoví jakým trhákem. Pokud se nepletu, mají snad ještě méně jak Windows XP, který je tu s námi hrozně let.

   Microsoft prostě každou druhou verzi OS neumí, Windows fans to ale nepřipustí. Windows 8 je tedy propadákem.

  • Do toho seznamu jsou započítané jen prodané licence (ať už přímo nebo OEM).

   OSX lze nainstalovat i na klasické PC. Ale kdo by to proboha dělal.

   A ne, Windows 8 už je celosvětově více než Win XP…

  • Sice to jsou data z února 2014, ale pochybuji, že by se to za ty dva měsíce nějak výrazně změnilo [odkaz]

   Čili, ne Windows 8.x je hluboko pod Windows XP => Windows 8.x JE propadák.

  • Window XP měly na vybudování tržního podílu mnohem lepší startovní pozici i mnohem delší dobu..

  • IceLuke (neregistrovaný)

   Srovnání, že Windows 8 se prodalo méně než Windows XP je nesmysl… To je jako kdybych řekl, že Škoda Octavia 1.generace má větší podíl než Octavia 3.generace a tím pádem je 3.generace propadák. Řekl bych, že je třeba zohlednit, že Windows XP je na trhu o nějaký ten rok déle něž Windows 8.x …

 8. Johny: Please stop. Nedelej ze sebe hlupaka. Diky

 9. Koncepce win 8 je relativně dobrá, že je práce pomalejší, to určitě ne, ale je to tak neskutečně odporně hnusný, že sem musel přejít na W7, který jsou škaredý taky, ale aspoň v úměrné míře.

 10. Stick (neregistrovaný)

  Tak si myslim ze lidi od Win7 pretahne na Win8 az posledni update tesne pred prichodem Win9, to uz pro ne bude vyladeny na 99%

 11. Logický krok, ostatně MS měl v plánu cloudový OS dávno předtím, než přišel Chrome..

 12. Když už se tu mluví o vzhledu W8 – Já budu na W7 tak dlouho jak to půjde jen díky tomu, že se mi dost nelíbí vzhled W8 a jeho hybridní kombinaci dvou prostředí a tak to má skoro každý s kým mluvím.

  Jinak nečekám nic jinýho, než názory na skvělej nápad (Kdy minulý týden byl Chrome OS zrubanej jako kravina) a už je tu jeden nademnou.

  • VNAVRÁTIL: +1. Mluvíš mi z duše. Včetně poslední věty.

  • Souhlas hele vetsina lidi v mem okoli nemuze novemu konceptu metrs prijit na jmeno a take pouzivaji win 7.

   Ono se to nepouziva az tak zle ale mysi nic moc a hlavne je to hnus.

  • Zda je to hnus je dost subjektivní věc. Ve svém okolí mám lidi, kterým se WP8 vůbec nelíbí a stejně tak lidi, kteří jsou z něj nadšení. S myší se používají zcela normálně. navíc i pro desktop přibylo pár novinek, které práci ještě usnadňují a zrychlují.

  • Jak mam metro ui na telefonu rad, tak na desktop ci notebook nepatri a je to navíc odporne.Jeste ze na všech strojích které mam byla moznost vyuzit downgrade na Windows 7.U polovicky jsem to na jejím notebooku vyresil zakazanim všech metro nesmyslu spolecne s programem Start8.

  • Určitě je to věc názoru. Mě se W8 líbí moc.

   Já si myslím, že si měl MS odpustit od počátku tu hybridnost, plocha měla existovat jen nová a aplikace pro W7 se měly spouštět normálně v tomto prostředí. Dole mohl být normální panel pro přepínání aplikací.

   Dualita lidi svádí jen k tomu, že chtějí zpět k W7, kdyby nebyla volba, zvykli by si na dlaždice, nebo by je prostě odepli.

 13. Ano presne tak metro ui je fajn na telefonech tabletech nanejvys na notebocuch s dotykovym displejem ale na desktop zkratka nepatri a kdyz uz ma ms dat uzivateli pri instalaci na vybranou zda jej chce nebo ne.

  Nutit to vsem zpusobem tohle je novy koncept windowsu a musi se vam to libit neni nejstastnejsi…nekde jsem zahledl ze snad v pristich verzich uz si hude moci uzivatel vybrat zda jej chce nebo ne.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).