Domů » Články » Microsoft aktualizoval Insider preview Windows 10 Mobile: Novinek je víc než dost

Microsoft aktualizoval Insider preview Windows 10 Mobile: Novinek je víc než dost

Microsoft se na nedávné vývojářské konferenci Build věnoval zejména Windows 10 pro počítače a tablety a na mobilní odnož svého systému zcela zapomněl. Dnes však vyšlo nové preview pro Insidery s číslem 14322, které dokazuje, že i mobilní Windows se mohou s výročním updatem těšit na hromadu nových funkcí. Jaké mohou Insideři ochutnat již nyní?

Ještě chytřejší notifikace

Velká část novinek se týká Centra akcí, tedy stahovací horní roletky s rychlými přepínači funkcí a notifikacemi. Veškerá oznámení z jedné aplikace se nově shlukují pod její ikonu a díky tomu seskupování se do notifikačního centra vejde více oznámení.

Notifikace jsou nově bohatší a flexibilnější, mohou obsahovat například velký obrázek, případně tlačítka pro další akce. Kromě toho si lze v nastavení zvolit prioritu notifikací z jednotlivých aplikací (nízká, normální, vysoká) a ovlivnit tak jejich řazení. Nově lze také vybrat, kolik notifikací z dané aplikace chcete vidět přímo, ty zbylé pak bude možné rozbalit šipkou. Tyto novinky jsou shodné s posledním sestavením Windows 10 Insider preview pro počítače.

Konfigurovatelné rychlé přepínače

Nad notifikacemi se stále nachází čtyři, případně pět tlačítek rychlých přepínačů funkcí, přičemž ostatní přepínače je nutné rozbalit. Dosud byla konfigurovatelná pouze horní čtveřice (pětice), nyní však lze volit pořadí všech přepínačů, přesun probíhá obdobně jako u dlaždic na domovské obrazovce. Pokud některé přepínače nepoužíváte vůbec, můžete je bez milosti skrýt.

sgd

Novinky na zamykací obrazovce

Vítané změny potkaly i zamykací obrazovku. V levém spodním rohu se usadila ikonka fotoaparátu, jehož aplikace se spustí dlouhým stiskem tlačítka. Přímo na zamykací obrazovce se také nově zobrazují ovládací prvky hudebního přehrávače.

media-controls-lock-screen-576x1024

Přepracované nastavení

Nastavení v mobilních Windows 10 dostává pro přehlednost nové ikony – nově je nenajdete pouze na hlavní obrazovce Nastavení, ale i v jednotlivých podsekcích. Tyto ikony budou zároveň zobrazeny na dlaždici, pokud si některou z položek nastavení připnete na domovskou obrazovku.

wp_ss_20160413_0016-576x1024

Do Nastavení – Přizpůsobení se vrátila samostatná položka nastavení navigačního panelu. V ní lze zvolit, zda mají virtuální tlačítka v navigačním panelu vibrovat, a zda se má dvojím poklepáním na navigační panel zhasnout displej.

wp_ss_20160413_0017-576x1024

Do podnastavení Přizpůsobení se také přestěhovalo nastavení Rychlého přehledu (Glance Screen), které bylo předtím ukryté ve složce Doplňky. Díky tomuto přesunu se bude tato součást aktualizovat přímo se systémem, a nikoliv skrze obchod aplikací.

wp_ss_20160413_0018-576x1024

Novinky v Microsoft Edge

Vylepšen byl i systémový internetový prohlížeč Edge. Při editování textu na webové stránce jsou nově dostupnější tlačítka pro kopírování a vkládání přímo vedle označeného textu. Změnila se i práce s jednotlivými záložkami; pokud si otevřete odkaz v nové záložce a poté se vrátíte šipkou zpět, záložka se zavře a vrátíte se na výchozí místo.

wp_ss_20160414_0003

Cortana a lepší připomínky

Microsoft vylepšoval systém i mimo oblast zájmu českého Insidera. Personální asistentka Cortana nově umí upozorňovat skrze obrázky – vyfotíte si například lahev s pivem a nastavíte si připomínku „Koupit toto pivo, jakmile se objevím v obchodě“. Do Cortany lze také sdílet obsah z ostatních univerzálních aplikací; například odkaz z prohlížeče Microsoft Edge s připomínkou „Přečíst později“. Cortana také lépe pracuje s Centrem akcí, dokáže například upozornit na to, že máte v kalendáři dvě události v jeden okamžik.

wp_ss_20160413_0010-576x1024

Spořič baterie

Změn také doznal Spořič baterie, v němž možné regulovat chod aplikací na pozadí přímo ze seznamu aplikací, nikoliv až po přechodu na kartu aplikace.

wp_ss_20160414_0004

Aktualizace ve správný čas

V nastavení služby Windows Update lze nově zadat časový interval, v němž býváte obvykle aktivní, a kdy není vhodné instalovat nové aktualizace.

wp_ss_20160414_0002

Nová sada smajlíků

Stejně jako v počítačových Windows přidal Microsoft do systému novou sadu detailnějších emotikon a rozdělil ji do podrobnějších sekcí – oblíbené, úsměvy a zvířata, obličeje, oslavy a objekty, jídlo, květiny, doprava a místa, symboly, a ASCII emotikony.

wp_ss_20160413_0019-992x1024

Display Dock dostává podporu ethernetové redukce do USB

Krabička Microsoft Display Dock pro používání funkce Continuum obsahuje tři porty USB, které lze využít pro připojení periferií (klávesnice, myš), případně externího disku. Nově lze do USB portu připojit i redukci na ethernetový kabel, a nespoléhat se pouze na bezdrátové připojení. Zatím nejsou podporovány všechny adaptéry, v budoucnu se má však jejich počet rozrůstat. Tato novinka obsahuje několik drobných chyb – při prvním připojení se zobrazí chybová hláška, která však nemusí nic znamenat; kabelové spojení není prozatím nijak graficky ztvárněné; a také není přes kabel podporované spojení přes proxy. Vše má být opraveno v následujících sestaveních.

Feedback Hub

Insideři mohou nově v rámci aplikace Feedback Hub komentovat již udělenou zpětnou vazbu, případně číst komentáře inženýrů Microsoftu.

Posílání SMS z počítače

V posledním Insider preview pro počítače se objevil první náznak toho, že bude brzy možné posílat SMS zprávy přímo z počítače. Na této funkci v Redmondu usilovně pracují a brzy ji spustí, zatím však tato funkce aktivní není.

Známé chyby

Ani v tomto sestavení se Microsoft nevyvaroval některých chyb, které však v záplavě novinek nepůsobí tak strašně:

  • Není možné stahovat jazykové balíčky pro potřeby klávesnice.
  • Z aplikace Kamera není možný přechod do pořízených fotografií.
  • Některé aplikace v seznamu všech aplikací se mohou zobrazovat dvakrát, přičemž duplicity tvrdí, že se právě stahují z Windows Store.
  • Při vkládání smajlíků do textu se občas zobrazují čtvercové boxy.
  • V některých případech nefunguje na klávesnici mezerník či enter. Řešení je zobrazením kontextového menu kliknutím na některou z aplikaci v jejich seznamu.

Spousta novinek dnešního sestavení je shodná s novinkami v posledním počítačovém buildu, což jen dokazuje, jak jsou si oba systémy zase o něco bližší.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments