Domů » Články » Microsoft aktualizoval Insider preview Windows 10 Mobile: Novinek je víc než dost

Microsoft aktualizoval Insider preview Windows 10 Mobile: Novinek je víc než dost

Microsoft se na nedávné vývojářské konferenci Build věnoval zejména Windows 10 pro počítače a tablety a na mobilní odnož svého systému zcela zapomněl. Dnes však vyšlo nové preview pro Insidery s číslem 14322, které dokazuje, že i mobilní Windows se mohou s výročním updatem těšit na hromadu nových funkcí. Jaké mohou Insideři ochutnat již nyní?

Ještě chytřejší notifikace

Velká část novinek se týká Centra akcí, tedy stahovací horní roletky s rychlými přepínači funkcí a notifikacemi. Veškerá oznámení z jedné aplikace se nově shlukují pod její ikonu a díky tomu seskupování se do notifikačního centra vejde více oznámení.

Notifikace jsou nově bohatší a flexibilnější, mohou obsahovat například velký obrázek, případně tlačítka pro další akce. Kromě toho si lze v nastavení zvolit prioritu notifikací z jednotlivých aplikací (nízká, normální, vysoká) a ovlivnit tak jejich řazení. Nově lze také vybrat, kolik notifikací z dané aplikace chcete vidět přímo, ty zbylé pak bude možné rozbalit šipkou. Tyto novinky jsou shodné s posledním sestavením Windows 10 Insider preview pro počítače.

Konfigurovatelné rychlé přepínače

Nad notifikacemi se stále nachází čtyři, případně pět tlačítek rychlých přepínačů funkcí, přičemž ostatní přepínače je nutné rozbalit. Dosud byla konfigurovatelná pouze horní čtveřice (pětice), nyní však lze volit pořadí všech přepínačů, přesun probíhá obdobně jako u dlaždic na domovské obrazovce. Pokud některé přepínače nepoužíváte vůbec, můžete je bez milosti skrýt.

sgd

Novinky na zamykací obrazovce

Vítané změny potkaly i zamykací obrazovku. V levém spodním rohu se usadila ikonka fotoaparátu, jehož aplikace se spustí dlouhým stiskem tlačítka. Přímo na zamykací obrazovce se také nově zobrazují ovládací prvky hudebního přehrávače.

media-controls-lock-screen-576x1024

Přepracované nastavení

Nastavení v mobilních Windows 10 dostává pro přehlednost nové ikony – nově je nenajdete pouze na hlavní obrazovce Nastavení, ale i v jednotlivých podsekcích. Tyto ikony budou zároveň zobrazeny na dlaždici, pokud si některou z položek nastavení připnete na domovskou obrazovku.

wp_ss_20160413_0016-576x1024

Do Nastavení – Přizpůsobení se vrátila samostatná položka nastavení navigačního panelu. V ní lze zvolit, zda mají virtuální tlačítka v navigačním panelu vibrovat, a zda se má dvojím poklepáním na navigační panel zhasnout displej.

wp_ss_20160413_0017-576x1024

Do podnastavení Přizpůsobení se také přestěhovalo nastavení Rychlého přehledu (Glance Screen), které bylo předtím ukryté ve složce Doplňky. Díky tomuto přesunu se bude tato součást aktualizovat přímo se systémem, a nikoliv skrze obchod aplikací.

wp_ss_20160413_0018-576x1024

Novinky v Microsoft Edge

Vylepšen byl i systémový internetový prohlížeč Edge. Při editování textu na webové stránce jsou nově dostupnější tlačítka pro kopírování a vkládání přímo vedle označeného textu. Změnila se i práce s jednotlivými záložkami; pokud si otevřete odkaz v nové záložce a poté se vrátíte šipkou zpět, záložka se zavře a vrátíte se na výchozí místo.

wp_ss_20160414_0003

Cortana a lepší připomínky

Microsoft vylepšoval systém i mimo oblast zájmu českého Insidera. Personální asistentka Cortana nově umí upozorňovat skrze obrázky – vyfotíte si například lahev s pivem a nastavíte si připomínku „Koupit toto pivo, jakmile se objevím v obchodě“. Do Cortany lze také sdílet obsah z ostatních univerzálních aplikací; například odkaz z prohlížeče Microsoft Edge s připomínkou „Přečíst později“. Cortana také lépe pracuje s Centrem akcí, dokáže například upozornit na to, že máte v kalendáři dvě události v jeden okamžik.

wp_ss_20160413_0010-576x1024

Spořič baterie

Změn také doznal Spořič baterie, v němž možné regulovat chod aplikací na pozadí přímo ze seznamu aplikací, nikoliv až po přechodu na kartu aplikace.

wp_ss_20160414_0004

Aktualizace ve správný čas

V nastavení služby Windows Update lze nově zadat časový interval, v němž býváte obvykle aktivní, a kdy není vhodné instalovat nové aktualizace.

wp_ss_20160414_0002

Nová sada smajlíků

Stejně jako v počítačových Windows přidal Microsoft do systému novou sadu detailnějších emotikon a rozdělil ji do podrobnějších sekcí – oblíbené, úsměvy a zvířata, obličeje, oslavy a objekty, jídlo, květiny, doprava a místa, symboly, a ASCII emotikony.

wp_ss_20160413_0019-992x1024

Display Dock dostává podporu ethernetové redukce do USB

Krabička Microsoft Display Dock pro používání funkce Continuum obsahuje tři porty USB, které lze využít pro připojení periferií (klávesnice, myš), případně externího disku. Nově lze do USB portu připojit i redukci na ethernetový kabel, a nespoléhat se pouze na bezdrátové připojení. Zatím nejsou podporovány všechny adaptéry, v budoucnu se má však jejich počet rozrůstat. Tato novinka obsahuje několik drobných chyb – při prvním připojení se zobrazí chybová hláška, která však nemusí nic znamenat; kabelové spojení není prozatím nijak graficky ztvárněné; a také není přes kabel podporované spojení přes proxy. Vše má být opraveno v následujících sestaveních.

Feedback Hub

Insideři mohou nově v rámci aplikace Feedback Hub komentovat již udělenou zpětnou vazbu, případně číst komentáře inženýrů Microsoftu.

Posílání SMS z počítače

V posledním Insider preview pro počítače se objevil první náznak toho, že bude brzy možné posílat SMS zprávy přímo z počítače. Na této funkci v Redmondu usilovně pracují a brzy ji spustí, zatím však tato funkce aktivní není.

Známé chyby

Ani v tomto sestavení se Microsoft nevyvaroval některých chyb, které však v záplavě novinek nepůsobí tak strašně:

 • Není možné stahovat jazykové balíčky pro potřeby klávesnice.
 • Z aplikace Kamera není možný přechod do pořízených fotografií.
 • Některé aplikace v seznamu všech aplikací se mohou zobrazovat dvakrát, přičemž duplicity tvrdí, že se právě stahují z Windows Store.
 • Při vkládání smajlíků do textu se občas zobrazují čtvercové boxy.
 • V některých případech nefunguje na klávesnici mezerník či enter. Řešení je zobrazením kontextového menu kliknutím na některou z aplikaci v jejich seznamu.

Spousta novinek dnešního sestavení je shodná s novinkami v posledním počítačovém buildu, což jen dokazuje, jak jsou si oba systémy zase o něco bližší.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

37 komentářů

 1. Martin Alexandr

  Sakra tolik novinek co si neužiju na 920 :-/ ale jako vypadá ten system lépe a lépe, je vidět snaha a to se cení :-)

  • Uzivatel (neregistrovaný)

   Budte rad. Vcera jsem nainstaloval, dneska rano revertoval na stabilni verzi. To proste neslo.

   1. Nejel mobilni internet.
   2. Aplkace 2x v all apps
   3. nektere apy nesly nastartovat vubec, jine padaly na splash screen
   4. pri zapnuti BT okamzity restart
   5. Nesly updaty aplikaci ze store – vecny acquiring license loop
   6. totalne rozbity Hello – ctecka neustale zapla pri vypnuem displeji, naopak na lock screen nejela
   7. Glance screen – zmizeny nektere nastaeni – napriklad aby nebyl zaply pri dobijeni
   8. navigace neumi mluvit – stahnout speech data nelze
   9. Outlook neumi mazat notifikace na live tile
   atd. atd. atd.

   Tohle soudruzi opravdu nezvladli, suverene nejhorsi build jaky jsem na W10 zazil.

   • Martin Alexandr

    Tak jasný, že to zatím nefunguje tak jak má, ale až odladí chyby tak to bude super. Čekám na Surface Phone, ale možná do té doby koupim 550 aspoň.

   • xman (neregistrovaný)

    Mě nefunguje akorát meteoradar na L950, L830 je v pohodě. Jinak mi vše funguje parádně, baterka taky drží obstojně. navigaci musím vyzkoušet, ale navigon a sygic v pohodě, BT bez problémů. Konečně předělali doručenky SMS.

   • u mě na 640 DS
    1. mobilní net jede
    2. Ani jednu aplikaci nemám v seznamu 2x
    3. Ano, třeba Messenger.
    4. BT zapínám, páruju a vše OK
    5. Aktualizace ve Store prošli (2x) a obě v pořádku
    6. 640 nemá :-)
    7. To je fakt, nastavení je chudší, ale funguje spolehlivěji, než na stabilních w10.
    8. To je ale problém MS map :-( bohužel
    9. Aktualizace outlook live tile funguje, měl jsem 3 maily, po otevření Outlooku bez notifikace.

    Chtěl jsem se vrátit na stabilní verzi s předchozím buildem, ale tento se zatím pro mě tváří jako že OK. Továrko jsem nedělal.

   • q (neregistrovaný)

    u mna zatial stabilnejsie ako 14295

   • To je pořád dokola že někomu něco nefuguje a nadává na Microsoft.
    Microsoft nikoho nenutí být v Insider a pokud jsem v Insider tak nemůžu předpokládat že nový Build bude ok.

  • Jakub (neregistrovaný)

   Mám to stejně. Taky mám 920 která windows 10 měla mít nechápu proč ne ale stále doufám že to příjde

   • Nic nepřijde, skončil jsi na 8.1

   • DzeryCZ (neregistrovaný)

    Někde jsem četl rozbor toho, proč L920 nedostane W10M (link bohužel již nehodledám). Hlavním důvodem byl prý nedostatek grafického výkonu.

    Bylo tam porovnaní procestoru L920 (Qualcom S4) a L435 (Qualcom Snapdragon 200). Díky novější technologii má (údajně) právě ta L435 vyšší grafický výkon.

 2. Marty666 (neregistrovaný)

  U mé 950 XL začal poměrně dost zlobit glance sreen :-( Občas se vypne nebo zapne sám od sebe a neukazuje ty informace, které jsem nastavil… Také nejdou spustit klasicky některé aplikace. Messenger nebo UC Browser je nutno spustit např. prostřednictvím aplikace Transparent Tile Pack – připnutím zástupce na hlavní obrazovku a ten již funguje. Minulý build mi přišel celkově více stabilní.

  • q (neregistrovaný)

   pri upgrade tie glansscreeny su tam totiz dva, v extras je este ten povodny, bije sa to, treba ho nejako odinstalovat, neprisiel som zatial na to, ako

 3. kazeasch (neregistrovaný)

  Lumia 830:
  V noci se aktualizace stáhla, teď v práci spustila.
  V průběhu aktualizace zamračenej smajlík a nazdar.
  (Co teď?)

  • kateasch (neregistrovaný)

   Mimochodem, kdyby to někoho zajímalo, tak hard reset nejde. Telefon se restartuje dřív než vyskočí vykřičník.

   Takže update na tenhle build vřele doporučuju.

  • Windows Device Recovery Tool

   • kazeasch (neregistrovaný)

    Už jsem na něj taky narazil. Ale dík. Teď jen musím počkat dom.
    (Zatím jsem musel oprášit Nexuse. No to je humus blit a návrat do pravěku :( Tak snad bez keců Lumča ožije)

 4. Bublina (neregistrovaný)

  Čirou náhodou, když už jsme tady, máte někdo Lumii od polského Orange? Mně zatím nabídka W10M nepřisvištěla, byť podle update advisora je moje 735 OK. Orange na to peče? Ne že bych z toho vyšiloval, WP8.1 jedou krásně, ale chtěl bych si zkusit vyvinout a testnout na svém mobilu UWP aplikaci…

  • Musíš ten update povolit v upgrade advisoru a pak ručně zkontrolovat aktualizace.. to je zatím oficiální postup

   • Bublina (neregistrovaný)

    No v Upgrade Advisoru mi to hodí akorát skvělou zprávu, že můj telefon je připraven, že ve spolupráci s operátorem upgrade připravují a až bude, tak pošlou oznámení. Zatím nic.

  • kecy v klecy (neregistrovaný)

   Já jsem přes insider aktualizoval na w10m, stáhlo to 107ku, tu jsem dal do továrního nastavení a pak si to už normálně natáhlo poslední stabilní verzi. 735 od orange

  • Vašek (neregistrovaný)

   Mám 735 od Orange a dnes po instalaci smutnej smajlík a konec. Obnovení přes PC Windows Device Recovery Tool na W8.1 a opět aktualizace W10M přes Insider. 14322 asi znova zkoušet nebudu i když mě to láká, ale ty hodiny práce to vrátit zpět :-(

   • Když používáš alfa/beta sw musíš takovými riziky počítač a ne tady brečet.

   • Oprava, korekce mě to překopala :-)

    Když používáš alfa/beta sw musíš s takovými riziky počítat a ne tady brečet.

 5. Johny (neregistrovaný)

  Některé novinky super. To sdružení notifikací třeba. LOCKSCREEN ale začíná bejt pěkná prasárna. Nastavení mají rozprcaný zas přes celou obrazovku, ale zdá se, že tam neni třeba v téhle fázi šetřit místem, takže to vítam. Oproti tomu ikony v nastavení je klasickej průser Metro design. Nechápu, proč když jsou ochotný a chápou, že emotikony mají barvu – a to dokonce barvu pleti @_@, je problém tohle pochopit u ikon. Zprávy a notifikace? Ta samá ikona. A to je jich tam pár… V celé sadě systému pak to je jedno zdvojení za druhym.

  A Spořič baterie“ to je taky slušnej designovej rape. Některé ikony chybí, některé ikony jsou malé na středu čtverce, některé jsou roztažené přes celý čtverec, některé nejsou na optickém středu, protože mají malý ocásek který je vystrkuje do rohu (zprávy)

 6. hrosovka (neregistrovaný)

  Jen sracky, edge neumi tak triviální vec jako gesta, nepamatuje si misto v bookmarcich takze scorolujete vzdy od zacatku (na desktopu to umi), notifikace a jejich rozsireni…..to pouziva jen integrovanej skype. Hlavne ze se serou s fukcionalitama kdyz ani ty soucasny nikdo neaplikoval a to co nefunguje a schazi oproti WP8 je netrapi.

 7. MIko (neregistrovaný)

  Proč se ještě snaží, když tu platformu pohřbili stejně tím, že přestanou dělat telefony.

  • Martin Alexandr

   Nepřestanou dělat telefony, jen nebudou používat značku Lumia už, ale Surface Phone.

   • Petr (neregistrovaný)

    Ty tomu opravdu veris?

   • A ty tomu nevěříš???

   • Petře, ty jsi chytl dlouhodobou nemoc Arakina, který každý rok a měsíc, den, hodinu strašil, že je to poslední telefon od Nokie/Microsoftu.

   • MIko (neregistrovaný)

    Ano drahý Surface Phone, který budou stejně k hovnu a střední a low třída bude minulostí, což je ale jediná třída asi u který MS nějakej ten telefon občas prodal …
    Takže až za rok třeba budu chtít svojí Lumii vyměnit, tak prostě nebude za co … Čímž se cítím podveden od MS, že sem do tohoto systému vůbec lezl. Asi je zažaluju.

   • Martin Alexandr

    MIko a napadlo tě že MS udělá premiovej Surface Phone a tu stredni a nižší třídu necha ostatním výrobcům?

 8. tomas (neregistrovaný)

  Mam otazku na redakciu. Podporuje vas veb tmave pozadie? Ked nie chystate sa s tym nieco robyt? Vela ludi ma amoled a taka zmena alebo nastavenie by bolo vytane. Dik

 9. 950 (neregistrovaný)

  nefunguje windows hellou

  úplne najhorší update aký zatial vydali

  lumia 950

 10. proky_cze (neregistrovaný)

  Zapl jsem doručenky u sms světe div se. Už fungují tako na 5 starém telefonu. Konečně se u sms zobrazí doporučeno ;)

 11. kalcic (neregistrovaný)

  posílání sms z PC mi funguje už měsíc. Je potřeba mít zapnutou Cortanu, tedy lokalitu i jazyk US. Pak stačí např. v Cortaně napsat „text Lenka“ a pokud máte Lenku v adresáři, napíšete sms a odešlete. Nevýhoda je, že pokud vyskočíte z Cortany třeba něco zkopírovat, musíte začít od začátku.

 12. Insider (neregistrovaný)

  WP 10 to je k ničemu, prostě Microsoft to zazdil. Zlatej Android, appky jsou na něj a vše běží. Nechápu ty woknaře jak pořád obhajují svůj systém, který má pouze 3% prodeje .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).