Domů » Bleskovky » Microsoft potvrzuje: Windows 10 Mobile budou 64bitové

Microsoft potvrzuje: Windows 10 Mobile budou 64bitové

Přestože nejnovější smartphony od Microsoftu pohání čipsety s podporou 64bitových instrukcí, samotný systém Windows 10 Mobile zatím tuto podporu nemá. Již nějakou dobu se spekuluje o tom, že by měla přijít s nadcházejícím letním updatem, což nepřímo potvrzuje článek Microsoftu o uvedení svého 74letého zaměstnance Davea Cutlera do „síně slávy“ za práci v počítačovém průmyslu.

windows-10-mobile-3

V rozsáhlém článku je mimo jiné zmíněno, jak Cutler v roce 2005 spolupracoval s AMD při vývoji architektury AMD64, a poté své úsilí soustředil na první plně 64bitové systémy Windows. I když tehdy jeho záměr spousta lidí nechápala, dnes již běží většina počítačů na 64bitovém systému a brzy se mají údajně dočkat i smartphony s Windows.

Výhod 64bitových systémů je hned několik – dokáži pracovat s více než 4 GB operační paměti, podporují více instrukčních sad, mají lepší podporu napříč platformami a mohou být v různých činnostech efektivnější. Otázkou je, zda bude možné upgradovat na 64bitový systém i současné smartphony s Windows 10 Mobile, nebo z této vymoženosti budou těžit pouze budoucí telefony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments