TOPlist

Microsoft objevil novou technologii pro baterie, pomohla mu s tím AI

spousta baterií různého typu a druhu
  • Microsoft společně s vědci z Pacific Northwest National Laboratory objevil nový materiál pro baterie
  • Ty by měly být levnější a snadnější na výrobu, přičemž je u nich také nižší riziko přehřátí
  • Jednou z překážek pro masové nasazení je horší vodivost

Baterie jsou už delší dobu slabinou moderní elektroniky. Ačkoli to chvíli vypadalo, že bychom se mohli dočkat akumulátorů vyrobených z grafenu, prozatím to na masové nasazení nevypadá. Řada firem se proto snaží o vlastní objev, který by bez nadsázky způsobil revoluci v řadě technologických odvětví a pomohl posunout lidstvo zase o krok kupředu. S novým objevem se pochlubil také americký gigant Microsoft, který ve svých laboratořích pravděpodobně přišel na nový materiál, který by mohl posunu v oblastí baterií výrazně pomoci. Zajímavostí také je, že na to nepřišel sám, ale s pomocí umělé inteligence.

Nahradí nový materiál stávající baterie?

Microsoft objevil nový druh elektrolytu v pevné fázi, což je materiál, který by mohl vést k baterii, u níž je menší pravděpodobnost, že vzplane, než je tomu u dnešních lithium-iontových baterií. Také se v něm používá méně lithia, které je stále obtížněji dostupné, protože poptávka po dobíjecích bateriích pro elektromobily roste. Před firmou z Redmondu je nicméně ještě dlouhá cesta, než se prokáže, nakolik je tento materiál životaschopný jako alternativa k tradičním lithium-iontovým bateriím. Vědci jsou ovšem nejvíce nadšeni z potenciálu generativní umělé inteligence, která může urychlit jejich práci. Tento objev je jen prvním z mnoha materiálů, které budou při hledání lepší baterie testovat.

Nový typ elektrolytu pro možné použití v bateriích
Nový typ elektrolytu pro možné použití v bateriích

„Nejdůležitější je rychlost, s jakou jsme se dostali k novému nápadu, novému materiálu. Pokud se nám podaří zaznamenat takové zrychlení, vsadil bych na to, že toto je cesta budoucnosti při hledání těchto druhů materiálů,“ říká Karl Mueller, fyzikální chemik a ředitel kanceláře pro vývoj programů v Pacific Northwest National Laboratory, která spolupracuje s Microsoftem. Ten loni oslovil výzkumníky z PNNL, aby jim nabídl platformu Azure Quantum Elements (AQE), která spojuje vysoce výkonné výpočty a umělou inteligenci a také kvantové výpočty. Společnost ji loni uvedla na trh jako nástroj přizpůsobený pro objevy v chemii.

Na novém kandidátovi, který by mohl nahradit stávající baterie, je zajímavé, že využívá kombinaci lithia a sodíku, hojně zastoupeného prvku a hlavní složky soli. Podle Microsoftu by nový materiál mohl snížit množství lithia používaného v bateriích až o 70 procent. Navíc by se dal použít k vytvoření polovodičové baterie, která by byla bezpečnější než dnešní lithium-iontové baterie s tekutými elektrolyty, které jsou náchylnější k přehřátí. Záludnost spočívá v tom, že pevné elektrolyty obecně nevedou energii tak dobře jako jejich kapalné protějšky. To je problém, který se vědci u tohoto nového materiálu stále snaží překonat, protože při laboratorních testech vykazoval nižší vodivost, než se původně předpokládalo.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku