Domů » Bleskovky » Microsoft nabídne licenci na Windows Phone indickým výrobcům zdarma

Microsoft nabídne licenci na Windows Phone indickým výrobcům zdarma

V letošním roce podniká Microsoft velké množství kroků, aby rozšířil svůj mobilní operační systém na co nejvyšší počet zařízení. Na veletrhu Mobile World Congress představil referenční zařízení, na nemž budou moci stavět nové přístroje s Windows Phone libovolní výrobci, jejichž řady se mají v letošním roce rozšířit. Také budou sníženy hardwarové požadavky systému a bude možné jej provozovat na hardwaru, na němž aktuálně běží Android. V nadcházející aktualizaci systému dokonce přibudou diskutabilní novinky, které mají používání Windows Phone přiblížit konkurenci, například notifikační centrum. A aby toho nebylo málo, Microsoft nyní potvrdil, že některým výrobcům odpustí licenční poplatky za užití svého systému.

  

Tento krok se podle deníku The Times of India týká dvou indických společností, které Microsoft představil jako partnery na veletrhu MWC – Karbonn a Lava. Tito výrobci nebudou produkovat high endová zařízení a soustředí se především na cenově dostupné telefony na rozvojových trzích. Právě k výrobcům levnějších zařízení se Microsoft letos rozhodl být benevolentnější, například také snížil až o 70 % poplatky za licenci systému Windows pro tablety, které se budou prodávat za cenu nižší, než 250 USD (5 000 Kč).

 

Uvidíme, zda tyto kroky pomohou Microsoftu rozšířit uživatelskou základnu svého mobilního systému. Společnost Karbonn již přislíbila uvedení svého prvního telefonu, na němž bude moci být provozován systém Windows Phone společně s Androidem na konci letních prázdnin. Dostupný bude ale pravděpodobně pouze na indickém trhu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Těžko říct, zda-li je to tak správné… Chápu, že chtějí systém protlačit, ale protěžovat určité výrobce na úkor dalších? Ať zuší poplatky buď pro všechny nebo pro nikoho…

    • Pravděpodobně jednají o poplatcích se všemi.

      Já jsem spíš nesvůj ze snižování HW nároků. Nokia ukázala že i kolem 3000 se dá vyrobit kvalitní Windows Phone telefon. Výrobci z Indie to musí umět ještě levněji.

      Jsem pro, aby WP nebyl jako iOS a byl i na „neprémiových“ zařízeních a snažil se pokrýt co největší místo na trhu. Ale ne za cenu snížení pevně dané vybavenosti telefonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).