- Microsoft dnes představil nejnovější počítače Surface pro český trh
- Nad samotnými produkty však vyčnívala speciální sada Surface Adaptive Kit
- Jde o řadu samolepek, které mají proměnit Surface v počítač pro hendikepované
Fenomén zpřístupnění, tedy snaha o inkluzi při vývoji elektroniky, je poslední dobou velkým tématem. Dobře to ilustruje i Sony s novou hrou God of War Ragnarök, kterou díky všemožným přepínačům v nastavení mohou pohodlně hrát i fyzicky znevýhodnění hráči. A velký důraz klade na inkluzi u svých počítačů také americký Microsoft.
Surface jako nejlepší počítač pro hendikepované?
Během dnešního dopoledne oficiální tuzemské zastoupení Microsoftu uvedlo horké novinky z řady Surface do prodeje na českém trhu. Jde zejména o tablet Surface Pro 9, notebook Laptop 5 a také All-in-One počítač Studio 2+. Kromě toho ale byla řeč i o dosud neviděné sadě Surface Adaptive Kit, kterou Microsoft prodává za 395 korun s daní.
Ač se to na první pohled nemusí zdát, jde o poměrně unikátní formu úpravy Surfacu. Díky barevným plastickým polepům chce Microsoft maximálně zefektivnit a hlavně zpříjemnit používání svých produktů i smyslově či tělesně znevýhodněným zákazníkům.

A redmondský gigant rovnou uvádí, že jde o dlouhodobý projekt přímé pomoci hendikepovaným. Za Surface Adaptive Kitem údajně stojí 230 zaměstnanců, kteří na finálním produktu spolupracovali přímo s cílovou skupinou. „Žádné o nás bez nás. Vytvořeno v partnerství s lidmi s postižením jako podpora různých potřeb,“ píše Microsoft na oficiálních stránkách.
Co obsahuje Surface Adaptive Kit?
Plně recyklovatelná krabička nabízí čtyři listy se samolepkami. Každá sada má jiný tvar, barvu a samozřejmě i účel.
3D štítky Bumb Labels
Tvarované štítky přichází ve čtyřech plastických variantách (tečka, kroužek, pomlčka a křížek) a čtyřech barvách (modrá, červená, zelená a šedá). Každý tvar je pak dostupný v každé barvě, dohromady tak máte k dispozici 16 samolepek.

Využití naleznou u osob s postižením zraku. Lze je totiž umístit poblíž portů, nebo třeba na příslušenství, jako jsou myš a bezdrátová sluchátka. Pokud máte ta velká náhlavní, můžete si takto označit levý a pravý náušník.
Klávesové štítky Keycap s aplikátorem
Štítky na klávesy mají jediný úkol – pomoci vám orientovat se na klávesnici. Tento set je opět vhodný zejména pro nevidomé, popřípadě pro ty se zhoršeným zrakem, třeba seniory. List obsahuje osm čar s různou orientací a délkou, tři šipky a jeden kroužek, dohromady tedy 12 průsvitných lepicích štítků. Díky přibalenému aplikátoru je můžete lépe zarovnat podle jednotlivých kláves.

3D ukazatelé portů
Šikovná sada samolepek s 3D zvýrazněním pomůže uživatelům se zrakovým postižením i najít ten správný port a k němu odpovídající kabel. Dohromady je tu 10 štítků, kdy každá dvojice má jinou barvu a poskytuje jiný hmatový vjem, aby je bylo možné identifikovat vizuálně i dotykem.

Máme tu zelený tečkovaný, červený čárkovaný, modrý opatřený kroužky, žlutý se souvislou čárou a šedý s vlnovkou. Použití je snadné: kratší štítek umístíte vedle portu, je-li tam místo, a tím delším omotáte příhodný kabel.
Pomůcky pro otevírání
Nakonec možná to nejzajímavější. Dvojice speciálních šedých nalepovacích oušek slouží jako podpora při otevírání přenosného počítačového zařízení. Větší poutko můžete nalepit na víko, aby bylo možné počítač otevřít bez využití jemné motoriky, popřípadě pomocí úst. Druhé lze umístit na zadní stojánek u tabletů Surface a díky silnému lepidlu stačí zatáhnout a stojánek vyskočí.
