Domů » Články » Microsoft Band: Co všechno ještě nevíte o chytrém náramku z Redmondu?

Microsoft Band: Co všechno ještě nevíte o chytrém náramku z Redmondu?

V minulém týdnu vstoupil redmondský gigant do dosud neprobádané kategorie nositelná elektronika. Jaké fuknce, výhody a nevýhody sebou Microsoft Band přináší?

Microsoft v minulém týdnu představil vlastní náramek Band a velmi mile překvapil jeho okamžitou dostupností. Zahraniční redakce již měli možnost si tento zajímavý kousek nositelné elektroniky vyzkoušet a tak se díky nim můžeme podívat na funkce, o nichž jsme se při oficiálním představení nedozvěděli nic nebo jen útržkovité informace.

 

Operační systém

Systém Windows 10 je údajně připraven běžet na jakémkoliv hardwaru, od internetu věcí až po profesionální počítače. V Microsoft Band jej ale paradoxně nenajdete, náramek běží na zvláštní platformě Micro, určené pro nízkonapěťová zařízení. Z tohoto důvodu také Microsoft dosud nevydal SDK pro tvůrce aplikací, jeho příchod je podle viceprezidenta společnosti Joe Belfiore očekáván na začátku příštího roku. (Zdroj 1), (Zdroj 2)

Výdrž na baterii

Microsoft při představení náramku uvedl, že výdrž vestavěné duální 100mAh baterie na jedno nabití činí 2 dny provozu bez spuštěné GPS. Server Wmpoweruser měl možnost náramek otestovat v reálu a s tímto údajem v zásadě souhlasí. Používání zahrnovalo následující položky:

 • spuštěný režim hodin (obdoba Glance Screen z Lumií)
 • neustálé spárování s telefonem skrze Bluetooth
 • zobrazení 4 a více oznámení za hodinu
 • používání Cortany každou hodinu
 • sledování spánkové aktivity po dvě noci

Při tomto vytížení náramek odhadoval výdrž na 47 hodin a 51 minut. Server Neowin se při reálném používání při sníženém jasu i intenzitě vibrací dostal na 52 hodin. Jiná situace nastává, pokud se rozhodnete použít vestavěný čip GPS, v tomto případě výdrž nepřesáhne 4 hodiny. Pokud si s GPS vystačíte maximálně 2 a půl hodiny denně, stane se Microsoft Band běžným jednodenním zařízením.

 

Nabití z nuly na sto trvá dvě hodiny, čili déle než uvádí jeho výrobce (méně než 1,5 hodiny). K tomu je zapotřebí nabíječka s proprietární magnetickou koncovkou, neboť klasické microUSB by snížilo odolnost zařízení vůči stříkající vodě. Bohužel v případě ztráty nabíječky je nutné zakoupit novou přímo u Microsoftu za 20 dolarů (asi 440 Kč bez daně). (Zdroj 1), (Zdroj 2)

 

Displej

Dotyková vrstva 1,4“ displeje údajně špatně reaguje, pokud má člověk vlhké nebo mokré prsty. Používat náramek v dešti, jemuž by měl odolat, bude asi problém. Server Neowin navíc uvádí, že displej není krytý žádným sklíčkem se zvýšenou ochranou a poměrně snadno se poškrábe. Použití ochranné fólie tak bude nejspíše podmínkou. (Zdroj 1), (Zdroj 2) 

 

Aplikace a funkce

Microsoft Band má velmi malé množství paměti, tudíž je omezen počet aplikací, které je možné mít na náramku v jednu chvíli nainstalované. Strop je 13, při instalaci čtrnácté se objeví upozornění, že maximální počet dlaždic je překročen s výzvou odinstalace jedné nebo více aplikací.

 

Některé funkce jde deaktivovat přímo v náramku pro zajištění větší výdrže baterie, například monitor srdeční aktivity. Ten podle WindowsCentral měří tep tak často, jak je zapotřebí. Při sportovních aktivitách například každou vteřinu, při spánku v cyklech – dvě minuty měří, osm minut neměří, při běžném používání je tento cyklus 1:9.

Jak náramek funguje během sportovní aktivity, se můžete podívat na videu výše, během výkonu zobrazuje čas, aktuální tepovou frekvenci a počet spálených kalorií. Podrobnější statistiku s grafy vám pak dodá aplikace pro smartphone.

 

Bohužel sportovní aplikace počítá jen s během nebo obecným „workoutem“ bez záznamu trasy, navíc nelze v náramku procházet historii aktivit, pouze lze prohlížet aktuální. Monitorování sportovního výkonu může běžet na pozadí, zatímco se věnujete jiné aplikaci, například kontrole UV záření. (Zdroj 1), (Zdroj 2)

 

Pro využívání Cortany je zapotřebí mít personální asistentku aktivní ve spárovaném telefonu, používání této funkce bohužel rozsvítí obrazovku telefonu i v případě, že je v kapse. Vyvolání probíhá dvouvteřinovým stiskem hardwarového tlačítka i v situaci, kdy je displej náramku vypnutý. Na základě složitosti dotazu dokáže Cortana zobrazit odpověď přímo na displeji náramku, v opačném případě vás odkáže na displej telefonu. (Zdroj)

Cortana umí zobrazovat i notifikace, bohužel v současné době zatím neumožňuje například hlasově odpovídat na příchozí zprávy; přitom vytvořit novou zprávu možné je. Při odpovídání je tedy nutné projít si celým procesem od aktivování Cortany, přes nadiktování jména adresáta, po nadiktování samotné zprávy a její odeslání. (Zdroj)

 

Budoucnost náramku

Server Neowin měl možnost učinit rozhovor se zainteresovaným zaměstnancem Microsoftu Zulfi Alamem. Podle jeho slov je software v náramku aktualizovatený, vzhledem k proprietární koncovce nabíjecího kabelu bude probíhat update skrze Bluetooth přes aplikaci v telefonu.

 

Vylepšení se dočká údajně již nyní téměř dokonalá funkce sledování spánkové aktivity. Aktuálně je nutné náramku říci, že se chystáte spát, v jedné z příštích verzí to však náramek pozná automaticky. Další úkol, který má Microsoft před sebou, je sledování pitného režimu uživatele náramku. Do hry bude zapojeno nejen čidlo pro galvanické sledování odezvy kůže, ale i gyroskop, který rozpozná okamžik, kdy se chystáte napít.Bude se jednat o experimentální funkci, která najde uplatnění až ve vzdálenější budoucnosti. (Zdroj)

Joe Belfiore uvedl, že v blízké budoucnosti bude probíhat vyhodnocování zpětné vazby aktuálních amerických uživatelů, jeho kolega Yusuf Mehdi následně na Twitteru dodal, že na základě zpětné vazby bude probíhat i rozšiřování jeho dostupnosti do dalších zemí. Snad se někdy dočkáme i v našich končinách. (Zdroj)

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. „Bohužel v případě ztráty nabíječky je nutné zakoupit novou přímo u Microsoftu za 20 dolarů (asi 440 Kč bez daně).“ Osobně věřím variantě „eBay“, tedy v redukci magnet/MicroUSB za 2 dolary, tak jako je tomu např. u Sony Xperia telefonů:)

 2. Oslík (neregistrovaný)

  Pěkná hračka se spoustou potenciálu a spoustou much. Nejpitomější je to rozsvícení displeje telefonu v kapse při oslovení Cortany. Většinou jsou to naštěstí softwarové věci.

  Jak jsem už psal, je to slibný začátek. Něco jako první Surface Pro. Trojka bude skvělá! :-)

  • Oslík (neregistrovaný)

   Popravdě mě ze současné nabídky Smart Watches oslovuje asi nejvíc. Právě protože je to něco mezi hodinkami a fitness náramkem.

   Ale tuhle verzi si ještě nekoupím. Ledaže by na to vydali to SDK a udělali shop. :-)

 3. Oslík (neregistrovaný)

  K tomu, že displej nereaguje na mokré prsty – to je standardní vlastnost kapacitního displeje.

  Víte o nějakém telefonu nebo hodinkách, kterým by fungoval mokrý kapacitní dotykový displej? Napadá někoho nějaké řešení? Mě ne. Leda jiné způsoby ovládání.

  • Tak ono zalezi jestli to dela binec uz kdyz na to spadne kapka, nebo az kdyz je to skoro cele mokre. Co me prekvapilo je muj ip4s, se kterym se da pracovat chvili i v lehkem desti, nez display poradne zmokne. U HTC ktere jsem mel predtim stacilo par malych kapek a uz to bylo nepouzitelne.

 4. Vojta (neregistrovaný)

  6. obrázek (Microsoft Health) – Jsem jediný, kdo na to chvíli koukal a myslel, že jde o aplikaci na iOS? Vždyť ta zpráva o max. počtu aplikací vypadá přesně jako iOS design…..

 5. Radek (neregistrovaný)

  Ten design je ale bohužel něco šíleného. I na bocích je to široké skoro cm, připadne mi to jako „držák“ na mobil v autě – bohužel nejtlustší smartband, co je na trhu. Když má někdo hubenější ruku (ženy sportovkyně skoro všechny), tak to bude nasazené působit jako pěst na oko.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Ano, to je hlavní důvod, proč chci počkat na další verzi. Snad bude tenčí a lehčí. A displej by mohl být zakulacený.

   Teoreticky to sice jde nosit displejem ven i dovnitř, Microsoft to tak i píše, ale pohodlné to prý je jen displejem dovnitř. Ostatně tomu odpovídá i orientace textu na displeji.

   V těch bocích jsou právě baterky – 2×100 mAh.

  • Vzhledem k tomu, že to má největší sadu senzorů a k tomu dobrou výdrž není divu.

 6. Objednal jsem si MB přes ebay, za 14 dnů dorazí :) zprovoznil někdo Microsoft health aplikaci? Stáhnul jsem ji do sve Lumie 925 ( musel jsem změnit oblast na US ) , ale když aplikaci otevřu, háže mi chybovou hlášku “ something went wrong, check your internet connection „

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).