Domů » Bleskovky » Mechanická klávesnice s podporou bezdotykových gest z dílen Microsoft Research

Mechanická klávesnice s podporou bezdotykových gest z dílen Microsoft Research

Inženýři z Microsoft Research nás pravidelně zásobují obrázky a videoukázkami novinek, kterých bychom se mohli dočkat v blízké budoucnosti. Nedávno to byly například interaktivní dlaždice ve Windows nebo pořizování 3D snímků pomocí fotoaparátu mobilního telefonu. Kromě softwaru ale v Redmondu pracují i na hmatatelnějších věcech, aktuálně se na internetu objevilo video klávesnice, která kromě klasických mechanických tlačítek podporuje i práci pomocí bezdotykových gest.

Type-Hover-Swipe in 96 Bytes: A Motion Sensing Mechanical Keyboard

Pohyb rukou nad klávesnicí snímají desítky infračervených senzorů, které jsou umístěny v mezerách mezi mechanickými tlačítky. Tyto senzory snímají pohyby vašich prstů, ať už na klávesnici nebo nad ní, a vyhodnocují rozličná gesta, jako jsou pinch-to-zoom, scrollování více prsty a další. Díky tomu, že jsou schopné snímat i pohyby rukou nad klávesnicí, lze je využít i pro snímání trojrozměrných gest, na videu je například vidět vytváření vln nebo ovládání virtuálního volantu v závodní hře.

 

Ačkoliv při „plochém“ snímání prstu, který jezdí po klávesnici, napomáhají v přesnosti i samotné mechanické klávesy, není přesnost natolik velká, aby toto řešení nahradilo běžný touchpad. Jako doplněk k dotykovému displeji nebo myši pro například rychlé přibližování dokumentu v textovém editoru však může tato technologie posloužit dobře. Otázkou je, jak moc v případě použití těchto senzorů, naroste celková cena klávesnice.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Moc pěkné, výborný kompromis mezi plnohodnotnou nechanickou klávesnici a rychlostí ovládání zařízení gesty. Snad to bude tak pěkné, jak se ukazuje na videu.

 2. Moc pěkná jablíčková klávesnice… určitě by potěšila.

  • Standa (neregistrovaný)

   Neboj… zítra si to Apple patentuje, pozítří zažaluje Microsoft a další den bude Apple redaktorům na ramínku brečet, kolik ho tyhle žaloby stojí peněz a jak mu jde přece o ty hodnoty :-)

  • Standa (neregistrovaný)

   …a pak možná tu klávesnici pro tebe i vyrobí :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).