TOPlist

Máte doma chytré žárovky? Hackeři je mohli zneužít k infikování sítě

philips hue 2

Tým výzkumníků ze společnosti Check Point odhalil zranitelnosti, které by hackerům umožnily infikovat podnikové nebo domácí sítě ransomwarem nebo jiným malwarem prostřednictvím chytrých žárovek.

Výzkumný tým Check Point Research ukázal, jak by útočníci mohli zneužít IoT síť (chytré žárovky a řídící jednotku) k útoku na počítačové sítě v domácnostech, organizacích nebo dokonce v chytrých městech. Výzkumníci se zaměřili na populární chytré žárovky a řídící jednotku Philips Hue a našli zranitelnosti (CVE-2020-6007), které jim umožnily proniknout do sítě pomocí bezdrátového protokolu ZigBee, používaného k řízení různých IoT zařízení.

philips hue
Ilustrační obrázek

V analýze zabezpečení chytrých žárovek ovládaných ZigBee, která byla zveřejněna v roce 2017, byli výzkumníci schopni převzít kontrolu nad žárovkou Hue, nainstalovat do ní škodlivý firmware a šířit se do dalších žárovek v síti. Výzkumný tým Check Point Research se rozhodl předchozí práci o krok posunout a použil žárovku Hue jako platformu k převzetí kontroly nad řídící jednotkou a ve finále k útoku na celou počítačovou síť.

Scénář útoku

  1. Hacker ovládá barvu nebo jas žárovky, aby přiměl uživatele si myslet, že žárovka má závadu. Žárovka se v ovládacím panelu uživatele zobrazí jako „nedostupná“, takže se ji pokusí „resetovat“.
  2. Jediný způsob, jak žárovku resetovat, je odstranit ji z aplikace a následně ji nechat znovu vyhledat přes řídící jednotku.
  3. Řídící jednotka najde infikovanou žárovku a uživatel ji přidá zpět do své sítě.
  4. Hackerem ovládaná žárovka s aktualizovaným firmwarem pak s využitím zranitelnosti v protokolu ZigBee způsobí přetečení vyrovnávací paměti v řídící jednotce pomocí velkého množství zasílaných dat. Útočníkům to zároveň umožní nainstalovat malware do řídící jednotky, která je připojena k podnikové nebo domácí síti.
  5. Malware se znovu spojí s útočníky a využije nějaký známý exploit (například EternalBlue), takže útočníci mohou infikovat cílovou IP síť přes řídící jednotku a šířit ransomware nebo spyware.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že IoT zařízení mohou představovat bezpečnostní riziko. Nejnovější výzkum ukazuje, jak mohou hackeři zneužít i ty nejobyčejnější, zdánlivě ‚hloupá‘ zařízení, jako jsou žárovky, a použít je k útoku na síť a šíření malwaru,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Je důležité, aby se organizace i jednotlivci chránili před těmito možnými útoky a aktualizovali svá zařízení pomocí nejnovějších oprav, oddělili je od ostatních zařízení ve své síti a limitovali tak možné šíření malwaru. Vzhledem k současným komplexním kyberútokům 5. generace není možné podceňovat zabezpečení ničeho, co je připojené do sítě.

O výsledcích výzkumu, realizovaného ve spolupráci s Check Point Institute for Information Security (CPIIS) na univerzitě v Tel Avivu, byly informovány společnosti Philips a Signify (vlastník značky Philips Hue) v listopadu 2019. Signify potvrdilo zranitelnost ve svých produktech a vydalo opravu firmwaru (firmware 1935144040), který je nyní k dispozici na webu výrobce. Doporučujeme uživatelům ujistit se, že jejich produkty používají nejnovější verzi firmwaru.

Zavázali jsme se chránit soukromí našich uživatelů a děláme vše, aby naše produkty byly bezpečné. Jsme vděční společnosti Check Point za spolupráci, která nám umožnila vytvořit a použít potřebné opravy, abychom zabránili ohrožení uživatelů našich produktů,“ říká George Yianni, vedoucí technologie Philips Hue.

Kompletní technické detaily budou společností Check Point zveřejněné později, aby uživatelé měli čas na úspěšné záplatování zranitelných zařízení.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku