Mapy.cz dostanou panoramatický režim, 3D zobrazení a offline podklady

Mapy.cz se dočkají výrazných vylepšení; nově budou mít své Panorama, 3D vizualizace měst a rychlé uživatelské aktualizace. Majitelé mobilních telefonů se konečně mohou těšit na off-line mapové podklady.

Rok 2013 bude rokem velkých změn na službě Mapy.cz; naznačila to dnešní tisková konference společnosti Seznam.cz, na které byly novinky představeny. K leteckým a šikmým snímkům letos přibydou 3D mapy, a to konkrétně u 180 měst, které mají v současné době šikmé snímky. 3D mapy totiž Seznam.cz vyrábí právě z kombinace leteckých a šikmých snímků. Každé místo si tak budou moci lidé prohlédnout a otočit z kterékoliv strany. Seznam.cz počítá s tím, že bude postupně 3D mapy rozšiřovat i na místa mimo města – například horské terény a turistické cíle. Nicméně tyto operace zaberou více času a na Mapy.cz se objeví nejdříve příští rok.

 

Panorama aneb StreetView na Mapy.cz

Seznam.cz dále představí novinku nazvanou Panorama. Ta rozšíří možnosti různých pohledů, které Mapy.cz v současnosti nabízí. Půjde o reálný pohled, který vychází z toho, co vidí chodci. Panorama samozřejmě umožní průchod vybranou trasou a pohledy na dané místo z různých stran. Pokud tedy někomu pro pohled například na vybraný dům nestačí šikmé letecké snímky, bude si jej moci prohlédnout z úrovně ulice, jako by před ním nebo v jeho okolí sám stál.

Seznam.cz bude nejprve fotit celou Prahu. Auta obou dodavatelů vyjedou do ulic hlavního města začátkem května. Informace o přibližných lokalitách, kde se auta v nadcházejícím týdnu budou vyskytovat, najdou lidé na speciální microsite mapy.cz/panorama. Seznam.cz o nich bude navíc informovat i na dalších svých oficiálních kanálech. Logistiku pohybu konkrétních aut si řeší sami dodavatelé. Princip jejich rozhodování, kde se v konkrétních dnech budou nacházet, se řídí počasím. Za hezkého počasí budou fotit velké a významné části měst, při nepříznivém počasí se vydají do menších a méně frekventovaných ulic.

Na zmiňované microsite je možné najít i všechny informace o tom, jak Seznam.cz anonymizuje citlivá data, nebo popis postupu, který ve finálním zobrazení na Mapy.cz bude možné použít pro to, aby si člověk nechal rozmazat svoji osobu nebo dům. 

Rychlé aktualizace

Již během června dostanou uživatelé také možnost snadno aktualizovat data přímo v mapách. Využijí pro to „kreslítko“, které je velmi snadno ovladatelné. Jejich informace prověří kartografická redakce Mapy.cz a poté zanese do map podle všech kartografických pravidel. Celý proces zanesení změny do ostré verze služby Mapy.cz by měl zabrat maximálně tři pracovní dny. 

 

Off-line Mapy.cz pro iPhone a Android

Očekávanou novinkou jsou také off-line mapy pro mobilní telefony. Pro telefony s operačním systémem iOS a Android nabídne Seznam.cz na přelomu června a července vylepšenou službu. Při jejím stažení si mohou rovnou lidé nahrát veškeré mapové podklady pro Českou republiku přímo do svého telefonu. Velikost takto stažených podkladů nepřesáhne 500 MB. Mapový podklad jim tak bude k dispozici i v místech, kde není Internet, nebo jim nebude ubírat data, když budou potřebovat jen najít cestu či se zorientovat v okolí.

 
Mobilní aplikace pro Android a iOS se dočká podpory off-line mapových podkladů

Novinkou aplikace bude také velice kvalitní turistický obsah, který lidé najdou pod symbolem batůžku. Tam se budou skrývat nejen oblíbené informace o bodech zájmu v okolí, ale nově například i tipy na zajímavé výlety a podobně. K vyhledávání, plánování a zobrazování turistických zajímavostí bude aplikace Internet potřebovat i nadále. Pro aplikaci Mapy.cz na Windows Phone zatím nejsou off-line mapové podklady v plánu.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku