Domů » Články » Mapy.cz dostanou panoramatický režim, 3D zobrazení a offline podklady

Mapy.cz dostanou panoramatický režim, 3D zobrazení a offline podklady

Mapy.cz se dočkají výrazných vylepšení; nově budou mít své Panorama, 3D vizualizace měst a rychlé uživatelské aktualizace. Majitelé mobilních telefonů se konečně mohou těšit na off-line mapové podklady.

Rok 2013 bude rokem velkých změn na službě Mapy.cz; naznačila to dnešní tisková konference společnosti Seznam.cz, na které byly novinky představeny. K leteckým a šikmým snímkům letos přibydou 3D mapy, a to konkrétně u 180 měst, které mají v současné době šikmé snímky. 3D mapy totiž Seznam.cz vyrábí právě z kombinace leteckých a šikmých snímků. Každé místo si tak budou moci lidé prohlédnout a otočit z kterékoliv strany. Seznam.cz počítá s tím, že bude postupně 3D mapy rozšiřovat i na místa mimo města – například horské terény a turistické cíle. Nicméně tyto operace zaberou více času a na Mapy.cz se objeví nejdříve příští rok.

 

Panorama aneb StreetView na Mapy.cz

Seznam.cz dále představí novinku nazvanou Panorama. Ta rozšíří možnosti různých pohledů, které Mapy.cz v současnosti nabízí. Půjde o reálný pohled, který vychází z toho, co vidí chodci. Panorama samozřejmě umožní průchod vybranou trasou a pohledy na dané místo z různých stran. Pokud tedy někomu pro pohled například na vybraný dům nestačí šikmé letecké snímky, bude si jej moci prohlédnout z úrovně ulice, jako by před ním nebo v jeho okolí sám stál.

Seznam.cz bude nejprve fotit celou Prahu. Auta obou dodavatelů vyjedou do ulic hlavního města začátkem května. Informace o přibližných lokalitách, kde se auta v nadcházejícím týdnu budou vyskytovat, najdou lidé na speciální microsite mapy.cz/panorama. Seznam.cz o nich bude navíc informovat i na dalších svých oficiálních kanálech. Logistiku pohybu konkrétních aut si řeší sami dodavatelé. Princip jejich rozhodování, kde se v konkrétních dnech budou nacházet, se řídí počasím. Za hezkého počasí budou fotit velké a významné části měst, při nepříznivém počasí se vydají do menších a méně frekventovaných ulic.

Na zmiňované microsite je možné najít i všechny informace o tom, jak Seznam.cz anonymizuje citlivá data, nebo popis postupu, který ve finálním zobrazení na Mapy.cz bude možné použít pro to, aby si člověk nechal rozmazat svoji osobu nebo dům. 

Rychlé aktualizace

Již během června dostanou uživatelé také možnost snadno aktualizovat data přímo v mapách. Využijí pro to „kreslítko“, které je velmi snadno ovladatelné. Jejich informace prověří kartografická redakce Mapy.cz a poté zanese do map podle všech kartografických pravidel. Celý proces zanesení změny do ostré verze služby Mapy.cz by měl zabrat maximálně tři pracovní dny. 

 

Off-line Mapy.cz pro iPhone a Android

Očekávanou novinkou jsou také off-line mapy pro mobilní telefony. Pro telefony s operačním systémem iOS a Android nabídne Seznam.cz na přelomu června a července vylepšenou službu. Při jejím stažení si mohou rovnou lidé nahrát veškeré mapové podklady pro Českou republiku přímo do svého telefonu. Velikost takto stažených podkladů nepřesáhne 500 MB. Mapový podklad jim tak bude k dispozici i v místech, kde není Internet, nebo jim nebude ubírat data, když budou potřebovat jen najít cestu či se zorientovat v okolí.

 
Mobilní aplikace pro Android a iOS se dočká podpory off-line mapových podkladů

Novinkou aplikace bude také velice kvalitní turistický obsah, který lidé najdou pod symbolem batůžku. Tam se budou skrývat nejen oblíbené informace o bodech zájmu v okolí, ale nově například i tipy na zajímavé výlety a podobně. K vyhledávání, plánování a zobrazování turistických zajímavostí bude aplikace Internet potřebovat i nadále. Pro aplikaci Mapy.cz na Windows Phone zatím nejsou off-line mapové podklady v plánu.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

18 komentářů

 1. Parada – jestlipak konecne udelaji tu aplikaci i pro iPad ;o)

 2. keni (neregistrovaný)

  No, to je dobrý nápad. Ještě bych byl pro přidání možnosti nacachešovat i nějaké vybrané POI s možností jejich offline vyhledání. Na Androidu považuji mapycz za lepší, než Gmaps. Ale díky mizrnému a drahému FUP od našich zlooperátorů se moc používat nedají.

 3. petr (neregistrovaný)

  „na Windows Phone zatím nejsou off-line mapové podklady v plánu.“ Na Windows Phone jsou totiž offline mapy dávno k dispozici, autor nějak zapoměl dodat.

  • Jsou, ale je problém, že se nedají použít pro geocaching, nejsou zde totiž turistické mapy :-(

  • Michal (neregistrovaný)

   Myslíte offline mapy přímo pro aplikaci mapy.cz pro windows phone? A jak nebo kde se instalují?

  • fero (neregistrovaný)

   Nejsou offline

  • Na Windows Phone Mapy.cz jsou, ale nejsou offline. Jen ja zajímavé, že nejsou v plánu offline mapy, protože je to něco málo přes půl roku, co se Seznam kasal, že už jsou těsně před uvolněním…

  • Jim (neregistrovaný)

   Petr nejspíš myslí smartmaps aplikaci. Tam jsou mapy.cz opravdu offline pro WP. V aplikaci mapy.cz samozřejmě offline nejsou.

  • JIM: v Smartmaps nejsou mapy z mapy.cz, jsou tam jiné mapové podklady, vypadají vizuálně jinak

  • petr (neregistrovaný)

   Nemluvím o těžkopádných mapy.cz, ale o mnohem lepších HERE Maps, které jsou offline, umí toho více, a jsou přesnější (jsou použitelné i pro navigaci, mapy.cz ne). Chci tím říci, že zde nemáte důvod používat mapy.cz i kdyby měly offline, protože v telefonu máte mnohem lepší HERE mapy. To je i důvod proč seznam neplánuje offline mapy.cz pro WP.

  • Petr: to co dlouho uživatelům obecně na všech platformách chybělo, byly hlavně klasický český turistický mapy offline a to žel Here Maps nenabízejí.

  • Nehledě na to, že Seznam má mnohem více bodů zájmů, lepší lokální vyhledávání a všeobecně díky soustředěnosti na Čr dokážou poskytnou více výsledků.

   Pro automobilovou navigaci jsou Nokia (Here) mapy super, ale bankomatů mi víc najdou Mapy.cz

  • Ale ano jsou

  • Reakce na Andrease

  • Co prosím?

  • petr (neregistrovaný)

   Turistické offline mapy pro WP pochopitelně jsou, a hned několik. To co lidem na Androidu a iOS chybělo jsou kvalitní klasické offline mapy (tedy např. Google ale rychlé a offline), tedy to co uživatelé Nokia s WP8 už dávno mají, teď přináší seznam i na Android a iOS, pochopitelně Nokia má stále značný náskok.

   Nevím jak jinde, ale třeba v Praze Nokia mapy najdou podstatně více bankomatů než mapy.cz. Nokia je detailnější nejen co se dopravy týče, ale bodů zájmu, a jde např tak daleko že při přiblížení k obchodnímu centru vidíte mapu obchodu uvnitř (a pochopitelně objeví se možnost přepínat patra). O něčem takovém si mapy.cz mohou jen nechat zdát.

  • Teď ale píšeš o mapách WP8, že?

  • petr: docela by mě zajímalo, jak vnímáš pojem „klasické offline mapy“, mám pocit, že takové používám už od Palm OS (rastrové mapy) a nikdy by mě nenapadlo takto pojmenovat Googlí nebo jiné vektorové mapy. Mám spíše za to, že pojem klasické je spíše ve spojení s papírovou variantou, resp. její rastrovou obdobou v digitální podobě. A věz, že na Androidu mi díky SmartMaps už 3 roky kvalitní klasické turistické offline mapy nechybí, odkud jsi přiletěl?

   Ale faktem je, že „ti mladí“, pro které slovo kniha znamená facebook je možné vše…:-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).