Fotoaparáty byly vždy vděčným objektem marketingových vábniček. Nejčastěji se výrobci předháněli v počtu megapixelů, který se pro mnoho běžných uživatelů stal jakýmsi synonymem kvality mobilních fotoaparátů. V poslední době nicméně výrobci vsadili na trochu jinou strategii, jak nalákat uživatele na fotoaparáty, nicméně počty v ní stále hrají důležitou roli.
Řeč je o počtu čoček, které se na zadní straně telefonů nacházejí. Pomyslné tabu jedné čočky výrazněji prolomil iPhone 7 Plus, jenž hlavní fotoaparát doplnil teleobjektivem. Mánii kolem bokeh efektu nicméně rozpoutal až iPhone X, který pro vytvoření portrétu s rozmazaným pozadím přidal separátní fotoaparát. V návaznosti na telefony od Applu se výrobci začali předhánět, kdo do svého telefonu dostane více fotoaparátů. Standardem jsou nyní 4 čočky, někdy lepší, jindy horší.

V naší redakci panuje názor, že nejhorší je nerozlučná dvojice 2Mpx fotoaparátů bokeh a makro, kterou vídáme u celé řady smartphonů od nejrůznějších čínských značek. Tato kombinace příliš nezvedne výrobní náklady, v marketingových materiálech vypadá dobře a teoreticky by měla přinést pro uživatele výhodu kvalitních portrétů a hezkého makra.
V praxi jsou ovšem výsledky velmi rozporuplné a nejednomu z našich redaktorů se při pohledu na tuhle zbytečnou dvojici objektivů začíná vařit krev v žilách. Ostatně ještě jsme v redakci neměli jediný smartphone s touto sestavou, který by podával alespoň trochu ucházející výsledky jak při focení makra, tak při portrétových snímcích.

Nás ovšem zajímá, jak to vnímáte vy, naši čtenáři. Oceňujete v telefonech dva fotoaparáty navíc pro bokeh a makro? Nebo je považujete za zbytečnost, kterou by si mohli výrobci zařízení s klidem odpustit? Hlasujte v anketě nebo nám dejte vědět do komentářů.