Domů » Bleskovky » Makro a portrét jako nerozlučná dvojice. Milujete ji, nebo nenávidíte?

Makro a portrét jako nerozlučná dvojice. Milujete ji, nebo nenávidíte?

Fotoaparáty byly vždy vděčným objektem marketingových vábniček. Nejčastěji se výrobci předháněli v počtu megapixelů, který se pro mnoho běžných uživatelů stal jakýmsi synonymem kvality mobilních fotoaparátů. V poslední době nicméně výrobci vsadili na trochu jinou strategii, jak nalákat uživatele na fotoaparáty, nicméně počty v ní stále hrají důležitou roli.

Realme C21 recenze
Z počtu fotoaparátů nechtějí slevit ani cenově nejdostupnější smartphony

Řeč je o počtu čoček, které se na zadní straně telefonů nacházejí. Pomyslné tabu jedné čočky výrazněji prolomil iPhone 7 Plus, jenž hlavní fotoaparát doplnil teleobjektivem. Mánii kolem bokeh efektu nicméně rozpoutal až iPhone X, který pro vytvoření portrétu s rozmazaným pozadím přidal separátní fotoaparát. V návaznosti na telefony od Applu se výrobci začali předhánět, kdo do svého telefonu dostane více fotoaparátů. Standardem jsou nyní 4 čočky, někdy lepší, jindy horší.

Redmi Note 9T 11
Čím více fotoaparátů, tím lépe? Ne vždy to platí, a to zejména u levných smartphonů

V naší redakci panuje názor, že nejhorší je nerozlučná dvojice 2Mpx fotoaparátů bokeh a makro, kterou vídáme u celé řady smartphonů od nejrůznějších čínských značek. Tato kombinace příliš nezvedne výrobní náklady, v marketingových materiálech vypadá dobře a teoreticky by měla přinést pro uživatele výhodu kvalitních portrétů a hezkého makra.

V praxi jsou ovšem výsledky velmi rozporuplné a nejednomu z našich redaktorů se při pohledu na tuhle zbytečnou dvojici objektivů začíná vařit krev v žilách. Ostatně ještě jsme v redakci neměli jediný smartphone s touto sestavou, který by podával alespoň trochu ucházející výsledky jak při focení makra, tak při portrétových snímcích.

Používáte fotoaparáty pro bokeh a makro?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Nás ovšem zajímá, jak to vnímáte vy, naši čtenáři. Oceňujete v telefonech dva fotoaparáty navíc pro bokeh a makro? Nebo je považujete za zbytečnost, kterou by si mohli výrobci zařízení s klidem odpustit? Hlasujte v anketě nebo nám dejte vědět do komentářů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. Naprostá zbytečnost. Kdyby výrobce raději dal jeden kvalitní snímač se slušnou optikou, než tyhle dva zbytečne navic

  2. A proto se mi líbí, jakým směrem se vydalo Sony. Nebo Pixel..

  3. Bohdan Fikes

    D.den, fotografuji mnoho roků (asi 55 roků) a zdá se mi, že nižšší třída fotoaparátů převálcovala kritéria hodnocení. Před mnoha lety, jsme obdivovali co největší hloubku ostrosti a žasli jsme, pokud krajina byla ostře vykreslena v celém prostoru. Dokonce odborníci hodnotili, doporučovali, aby se pro ještě zvětšení hloubky ostrosti zaostřovalo ne na nekonečno, ale kousek před ním, aby se nepřicházelo o hlouku ostrosti za „nekonečnem“.
    Booket – fanatismus. Došlo to tak daleko, že skoro prvním parametrem objektivu je hodnocení právě jeho. Ano, nejsem proti této extrémně malé hloubce ostrosti, ale je to
    „technický to nástroj“, o který se má fotograf zajímat jen tehdy, když jej potřebuje pro svůj režijní záměr. Často se stává na ukázkach fotografií, že ostrá květina se utápí ve velké ploše rozostřeného pozadí, což vyvolává psychologický dojem neostrého snímku. Možná špatný výřez. Dost často jsem také četl komentář „tak to svým fotoaparátem za pár korun pořídím ostřejší snímek“. A šlo třeba o snímek s objektivem za několik desítek tisíc Kč. Booket je chakterizovaný extrémní malou hloubkou ostrosti, někdy fotograf nezvládne „onu květinu“ zobrazit opravdu v její hloubce prostoru zcela ostře. Mám mobil se 4 objektivy, ale nefotografuji s ním, mobil používám jako pubertální hračku jen na telefonování. Na fotografování, používám Sony A7 III, to je nástroj, vůči kterému mohu klást své požadavky. Sony zde vykročilo velice dobře systémově. Prostě fanatismus cloumá i v takovém směru jako jsou dotykové displeje. Fantismus jejich absolutního uplatňování mě donutil k omluvě jedné známé, když jsem o půlnoci telefonoval s kamarádem a moje známá mi druhý den volala, co jsem o půlnoci potřeboval. Prostě, moje ucho při hovoru s kamarádem volilo další hovory. To je opravdu služba k nezaplacení. Prostě vše s rozumem. Kdo je nenáročný ať používá mobil, kdo je náročnější ať se specializuje. Každý pořídí někdy špatný snímek, dost často je to také proto, že málo kdo se zajímá jaká kombinace parametrického nastavení, dovednosti, zkušenosti fotografa dokáže i eliminovat technická omezení techniky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).