Lumia 925: První dojmy z předprodukční verze finské královny

Na několik okamžiků jsme měli možnost vyzkoušet chystanou Lumii 925 se systémem Windows Phone 8. Design se Nokii skutečně povedl, bojíme se však pozdního uvedení na trh.

Včera Nokia pořádala tiskovou konferenci při příležitosti uvedení modelu Lumia 520 na český trh. Akce se zúčastnil i Markus Störkel, který v minulosti nahradil Petra Kasu a má v Nokii na starosti celý středoevropský region, do kterého spadá i náš trh. Zároveň bylo možné si prohlédnout nejnovější model nejvyšší třídy – Nokii Lumia 925, která byla představena teprve minulý týden v Londýně. K vidění byly dva telefony, oba označené jako prototypy, ale dle kvality zpracování a funkčnosti neměly od prodejní verze daleko.

 

Hliníkový rámeček a elegantní design

Nokia u Lumia 925 vyměnila polykarbonát za kov, přesněji hliník, který vám dává příjemný pocit při držení v ruce, telefon zároveň působí kvalitním a robustním dojmem. Jen pozor, záda hliníková nejsou, kovové jsou pouze boky, které slouží jako anténa.

  

První vás po uchopení zaujme hmotnost, která je 139 gramů, zvláště pokud jste předtím drželi v ruce starší Lumia 920, která váží úctyhodných 185 gramů. Ve srovnání s ní budí dojem lehkého zařízení. Vzhledem k tomu, že hliník tvoří pouze rámeček telefonu, připadá vám nová Lumia lehká jako plastové telefony a zároveň v ruce působí jako kvalitně zpracovaná.

    

Lumia 925 jsme mohli porovnat s ostatními telefony z portfolia finského výrobce a jednoznačně působí jako prémiové zařízení. Trochu rozpačitý dojem dělal zadní plastový kryt, který je volitelným příslušenstvím. Nasazuje se na telefon a přidává bezdrátové nabíjení, které telefonu chybí. Po nasazení krytu telefon narostl a začal působit více plastově, přišel tak o své „kouzlo“. Bylo nám řečeno, že kryt má mít za úkol i chránit telefon proti pádům, což by jeho bytelná konstrukce naznačovala.

  

Na hodnocení změn v systému Windows Phone 8 a displeje je zatím brzy (vzhledem k tomu, že se nejednalo o finální vzorky). Byla však přítomná funkce, která dovoluje probudit telefon poklepáním na displej, kterou jsme mohli vidět již u Nokie N9.

Šesnáct gigabajtů bez možnosti rozšíření…

Lumia 925 nabídne WXGA displej s rozlišením (768 x 1280 px). O zobrazování se stará technologie AMOLED, kterou doplňuje vylepšení ClearBlack (více informací) a v reálu je podání barev na výborné úrovni a nebojíme se ani čitelnosti na přímém sluníčku. Lepší ochranu proti poškrábání zajišťuje ochranné sklo Gorilla Glass 2. generace. Hnacím motorem se stal dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 (MSM8960) s taktem 1,5 GHz, grafickou akceleraci zajistí čip Adreno 225. Samotné reakce operačního systému byly, jak už jsme u Windows Phone zvyklí, okamžité a na nic jste nemuseli čekat.

 

Operační systém bude mít k dispozici 1 GB paměti RAM, pro uživatelská data poslouží 16GB interní úložiště bez možnosti dalšího rozšíření skrze paměťové karty. Vestavěný akumulátor disponuje kapacitou 2 000 mAh.

Lumia 925 se dá s jistotou označit za nejlepší Windows Phone telefon, který byl doposavad představen. Přináší prvotřídní design, kvalitní fotoaparát, velmi dobrý displej, hlasité reproduktory, jediné „ale“ zde může být pro potencionální zájemce operační systém, jeho omezení a uzší ekosystém aplikací.

Nokia do něj sice ze všech sil přidává vlastní aplikace, které mají vysokou přidanou hodnotu, ale samotný systém potřebuje rychlejší vývoj a dohnat v podpoře konkurenční platformy. To je však práce pro Microsoft. Jediná méně pozitivní zpráva, vztahující se přímo k telefonu, je neznámá dostupnost na našem trhu (spekuluje se bohužel až o čtvrtém kvartálu letošního roku). Jako předchozí modely se začne prvně prodávat na západ od nás, takže největší nedočkavci vědí jakým směrem vyrazit. Cena zřejmě nebude příliš lidová a tipujeme, že se bude pohybovat mezi 15 000 – 16 000 Kč. Britský Vodafone by měl exkluzivně nabízet ještě variantu se 32 GB interní paměti.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku