Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Lily: Roztomilý dron, který vás automaticky sleduje a přitom natáčí

Lily: Roztomilý dron, který vás automaticky sleduje a přitom natáčí

Robotické drony je možné využít k mnoha věcem – k přepravě balíků, k vojenským účelům, nebo například k natáčení profesionálních videí. Právě u videí velmi záleželo na dovednostech pilota, který dron ze země ovládal. Henry Bradlow však pracuje na projektu, který nemá aktivní ovládání, řídí se sám podle GPS, a sleduje uživatele, který se tak nemusí starat o pilotování a může si užívat aktivitu naplno.

Jedná se o relativně malý dron s roztomilým jménem – Lily. Jeho úkolem je po odstartování, které může být v podobě vyhození do vzduchu, nebo stisknutím tlačítka na malém ovládacím panelu, sledovat každý váš pohyb a natáčet vás. O tom, co bude Lily dělat můžete do určité míry rozhodnout sami; může vás buď jen následovat, létat okolo vás ve velkých kruzích, nebo pořizovat snímky v rozlišení 12 Mpx, včetně 360 stupňového panorama, nelze ji však ovládat přímo a řídit její let.

Kamera připevněná k tělu umí nahrávat Full HD video při 60 snímcích za sekundu, nebo HD video při 120 snímcích za sekundu. Navíc malý ovládací panel, který má majitel u sebe, a na základě kterého jej Lily následuje, má zabudované senzory, díky kterým pozná, že uživatel například na snowboardu vyskočil na rampě a automaticky přepne nahrávání do slow-motion videa.

Ve vzduchu Lily vydrží až 20 minut, zvládne letět rychlostí až 40 kilometrů v hodině a její dosah je zhruba 30 metrů. Podle tvůrce Henryho Bradlowa by mohla létat ještě rychleji a operovat na větší vzdálenosti, to však není jejím účelem – ten spočívá právě ve fotografování a natáčení videí, zatímco si naplno užíváte. Samotný tým okolo projektu nazývá Lily spíše létající kamerou, než dronem.

Jelikož se prozatím jedná o prototyp, není vše zdaleka ideální. Podle svých tvůrců je dron stále příliš veliký a vizí do budoucna je vytvořit kompaktní létající kamerku, kterou bude možné vyndat z kapsy stejně snadno, jako dnes vyndáváme chytré telefony. Ovládání má také ještě dlouhou cestu před sebou. Lily může dostávat příkazy buď skrze aplikaci, která je však pouze ve webovém rozhraní s několika HTML tlačítky, nebo skrze zmíněný malý ovládací panel, který se vejde do dlaně. Ten je také možné schovat do vodotěsného pouzdra a vydat se třeba na vodu. Zajímavé je, že i samotný dron je vodotěsný, není tedy důvod bát se deště, nebo pádů do vody.

Ačkoliv si majitel s Lily užije spoustu zábavy, také si za ni pořádně zaplatí. Nyní je možné si ji předobjednat za 499 dolarů (12 000 Kč), poté cena vzroste na 999 dolarů (24 000 Kč).

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments