Domů » Články » LightsOut: další škodlivý adware pro Android hlásí více než 7,5 milionu stažení

LightsOut: další škodlivý adware pro Android hlásí více než 7,5 milionu stažení

Výzkumníci společnosti Check Point objevili nový adware v obchodě Google Play. Kód s názvem LightsOut se skrýval ve 22 různých aplikacích pro svítilny a utility a byl stažen až 7,5 milionkrát. Účelem škodlivého kódu bylo vytvářet nelegální příjmy z reklamy od nic netušících uživatelů.

Škodlivý skript obtěžuje reklamou a navíc skryje svou ikonu, aby zabránil možnému odstranění aplikace. Uživatelé museli například kliknout na reklamu, aby mohli přijímat hovory nebo se mohli připojit k Wi-Fi. Jeden uživatel upozornil, že obtěžující aktivity pokračovaly, i když si zaplatil za speciální verzi bez reklam. Check Point o aplikacích informoval Google, který je obratem z obchodu odstranil.

Škodlivá aplikace nabízí uživateli ovládací panel, ve kterém mohou zdánlivě vypnout nebo zapnout ‚sponzorovaný obsah‘. Vyvolat reklamu pak může například připojení k Wi-Fi, ukončení hovoru, zapojení nabíječky nebo uzamčení obrazovky. Pokud se ale uživatel rozhodne vypnout tyto funkce, LightsOut může rozhodnutí uživatele změnit a dále zobrazovat nevyžádanou reklamu. Vzhledem k tomu, že reklamy nejsou přímo spojené s aktivitami LightsOut, uživatel pravděpodobně nepozná, co je způsobilo, a dokonce i když bude mít podezření, že aplikace je infikovaná, není možné najít ikonu pro odstranění,“  říká Petr Kadrmas, Secuity Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

‘LightsOut’ Malware In The Google Play Store: How It Works

Cloudové platformy, jako jsou například obchody s aplikacemi, mají svá vlastní bezpečnostní opatření. A i když Google nedávno významně investoval do zlepšení bezpečnosti Google Play, uživatelé si musí uvědomit, že potřebují také vlastní bezpečnostní opatření. A právě adware LightsOut nám opět připomíná, že uživatelé by měli být aktivní a nenechávat svou ochranu na někom jiném. Mnoho uživatelů si stále neuvědomuje, jaká rizika jim hrozí.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments