Domů » Recenze » LG Optimus Black: Tenký pracant s kvalitním displejem

LG Optimus Black: Tenký pracant s kvalitním displejem

Velká recenze chytrého telefonu s NOVA displejem, 1GHz procesorem a operačním systémem Android.

Společnost LG uvedla na začátku června na trh chytrý telefon LG Optimus Black, který sice nedisponuje dvoujádrovým procesorem jako jeho bratříček Optimus 2X, přesto se může pochlubit dobře odladěným systémem, rychlými reakcemi, nízkou hmotností a kvalitním NOVA displejem s úhlopříčkou rovné čtyři palce. Optimus Black nás příjemně překvapil a rozhodně nejde jen o další tuctovku do počtu.

- - -

Optimus Black byl v České republice představen ve čtvrtek 19. května a samotné uvedení na trh bylo naplánováno na začátek června za doporučenou koncovou cenu 9 999 Kč. Kromě černé verze dorazí později na pulty obchodů také bílá varianta, u které bude označení Optimus Black působit trochu úsměvně, nicméně výrobce nemá v plánu kvůli barvě měnit název, takže zkrátka půjde o Optimus Black v bílé edici. Tou to ale neskončí a postupně se objeví ještě další barevné varianty a také speciální série zadních krytů, které ocení zejména mladá generace. Testovaný model obsahoval operační systém Android 2.2.2 (verze jádra 2.6.32, verze software V10a). Později se počítá s uvolněním aktualizace na Android 2.3. Veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

Klady (+)
hmotnost a rozměry
4″ NOVA displej s vysokým jasem
speciální tlačítko „G“
svižné reakce systému
uživatelské prostředí od LG
cena
 
Zápory (-)
nerovnoměrné podsvícení displeje
doba fixace GPS
zvláštní poměr stran u HD videa
absence notifikační diody

Obsah balení
Po sundání ochranného přebalu se dostanete k pevné krabičce se samotným telefonem a příslušenstvím. Po odklopení horní části, kterou v uzavřeném stavu udržuje slabý magnet, narazíme na horní komoru, ve které je umístěný Optimus Black. Baterie s kapacitou 1500 mAh je již v zařízení vložena, stejně jako 2GB microSD karta, na které najdete ovladače a synchronizační software od LG pro Windows. Ve spodní přepážce se nalézá synchronizační kabel s microUSB konektorem, který můžete připojit do dodávané cestovní nabíječky.

- - -

Dále se v balení nachází špuntová sluchátka s 3,5mm jackem, uživatelský manuál a leporelo, na kterém naleznete pokyny pro provádění speciálních gest s telefonem (podrobnosti se dočtete níže, případně se můžete podívat na přiložené video). Na kabelu sluchátek  je umístěno malé ovládací centrum s mikrofonem a tlačítkem pro příjem a ukončení hovoru. Kvalita reprodukce zvuku je na velmi dobré úrovni, obzvláště po zapnutí integrované funkce Dolby Mobile v systému jsou basy a středy dobře prokresleny, výšky ovšem trochu zaostávají a místy jsem měl dojem „plechového zvuku“. Někomu by možná mohly chybět silikonové návleky na sluchátka v jiných velikostech, 3,5 mm jack však přímo vyzývá k připojení sluchátek vlastních.

- -

- -  

Vzhled a dílenské zpracování

LG Optimus Black: První dojmy a postřehy

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2.2 + uživatelské prostředí LG (update na Android 2.3 bude v průběhu léta)
Procesor: TI OMAP 3630, 1 GHz , PowerVR SGX530
Displej: IPS Nova, WVGA rozlišení (480 × 800 px), 4 palce, 16 milionů barev, ochranné sklo Gorilla Glass
Paměť: 2 GB ROM (1,7 GB volných), 512 MB RAM, microSD slot (2GB karta v balení)
Podporované sítě: čtyřpásmový GSM modul, GPRS/EDGE třídy 12, 3G/HSDPA/HSUPA
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g/n (funkce hotspot), Bluetooth 2.1, microUSB (USB 2.0)
GPS: ano, A-GPS, 20 kanálů, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx (2592 x 1944 px), autofocus, přisvětlovací LED dioda, záznam videa v HD rozlišení; přední 2MPx fotoaparát pro videohovory
Rozměry: 122 x 64 x 9,2 mm
Hmotnost: 109 gramů včetně baterie
Baterie: 1 500 mAh
Další informace: podpora DLNA, FM rádio s RDS, pohybový senzor, proximity senzor, gyroskop a světelný senzor, speciální „G“ tlačítko pro ovládání vybraných aplikací pohybem

- - -

- - 
Srovnání s Dell Venue Pro a iPhone 4

- - 
LG Optimus Black a HTC Flyer/Samsung Galaxy S II

Procesor, paměť a výkon
Uvnitř zařízení tepe 1GHz procesor TI OMAP, kterému dělá společnost 512 MB operační paměti RAM. O grafický výkon se postará akcelerátor s označením PowerVR SGX530, což oceníme zejména při sledovaní videí či hraní her. Ty můžeme instalovat do interní paměti, ze které máte při prvním spuštění přístupných 1,7 GB. Případně můžete využít (dodávanou) microSD kartu s kapacitou 2 GB. Optimus Black běhá velmi svižně, reakce v uživatelském prostředí jsou téměř vždy okamžité, pouze pokud probíhá nějaký další proces na pozadí (instalace aplikace), jsou reakce zařízení v danou chvíli o něco pomalejší.

- - -

Bez problémů si poradí s většinou aplikací a náročnějších her. Snad jenom prohlížeč by si zasloužil o trochu lepší optimalizaci, ale o tom až později. Pro srovnání s ostatními zařízeními přikládáme několik screenshotů s výsledky z různých benchmarků. Naměřené hodnoty berte pouze jako orientační. Celkově je ale Optimus Black svižný telefon s dobrou optimalizací, který řadě Optimus rozhodně ostudu nedělá.

- - - - 
Výsledky z programů Linpack, SmartBench 2011, Neocore a AnTutu. Pokud si chcete porovnat hodnoty se svým telefonem, můžete si benchmarky stáhnout zdarma na Android Marketu.

NOVA Displej
Telefon je osazen čtyřpalcovým IPS displejem (10,2 centimetrů), který využívá nové technologie od LG s označením NOVA a dokáže zobrazit 16 milionů barev. Nabízí WVGA rozlišení (480 x 800 px) a při hustotě 233 PPI (pixels per inch) nabízí relativně jemný obraz. Pro srovnání, iPhone 4 s retina displejem má hustotu 326 PPI (3,5″, 640 x 960 px), HTC Sensation 256 PPI (4,3″, qHD) a HTC HD2 217 PPI (4,3″, WVGA). NOVA technologie přináší jas až 700 nt (nit – jednotka světelného jasu) a rapidně tím zlepšuje čitelnost na přímém slunci. Pro srovnání – iPhone 4 má při maximálním jasu 518 nt a Samsung Galaxy S 305 nt; LG Optimus Black se díky tomu stává telefonem s nejjasnějším displejem na trhu. Věrohodnost zobrazovaných barev je rovněž velmi dobrá a ke zkreslení nedochází ani při pohledu z většího pozorovacího úhlu. A rozhodně nesmíme zapomenout na energetickou náročnost – LG uvádí, že na zobrazení bílé barvy spotřebuje NOVA displej o polovinu méně energie, něž jeho konkurent  využívající technologie AMOLED. Oproti běžnému LCD je pak spotřeba konstantně nižší o 50 %.

- -

Oproti Optimu 2X došlo ke zlepšení rovnoměrnosti podsvícení, stále jej však nelze označit za zcela ideální. Při běžném používání to není až tak patrné, ale jakmile se na displeji zobrazuje pouze černá barva, je nerovnoměrné podsvícení poměrně výrazné. Telefonu samozřejmě nesmí chybět pohybové čidlo, které automaticky přetáčí displej dle momentální polohy zařízení. Stejně jako u ostatních zařízení od LG k rotaci bohužel nedochází na domácích obrazovkách, v nabídce programů a telefonní aplikaci. Změna orientace je obvykle rychlá, tu a tam však dojde k výrazné prodlevě, a to zejména při využívání softwarové klávesnice. K zamezení nechtěného ukončení hovoru poslouží proximity senzor, který se stará o automatické vypnutí displeje během telefonování. I když se tím výrobce nikde nechlubí, displej je krytý ochranným sklem Gorilla Glass (za zjištění informace děkujeme našemu čtenáři s přezdívkou Kot3l).

Telefonování, datové přenosy a konektivita
Hovory lze uskutečňovat skrze čtyřpásmový GSM modul s podporou GPRS a EDGE třídy 12 a nechybí ani podpora HSDPA a HSUPA. Potěšila by přítomnost duálního mikrofonu, ale i tak je kvalita hovorů na dobré úrovni a podobné platí pro reproduktor hlasitého odposlechu, jehož dostatečná hlasitost a relativně vyrovnané podání zvuku umožňuje i multimediální využití.

- - - - -

Wi-Fi modul podporuje standardy 802.11 b/g/n; potěšila mě jeho nadprůměrná citlivost na příjem signálu. Připojení ke všem sítím probíhalo zcela v pořádku. Black navíc nabízí možnost sdílení připojení skrze funkci Wi-Fi Hotspot. Také lze streamovat multimédia jiným zařízením pomocí DLNA a aplikace SmartShare.

- - -

V zařízení nalezneme Bluetooth ve verzi 2.1, kterému nechybí podpora stereo profilu A2DP, dále profilu pro rychlejší přenos dat EDR a OPP, který slouží k přenosu souborů. Multimédia lze takto odesílat přímo přes aplikace Galerie a Hudba, pro další soubory je však třeba doinstalovat správce souborů.

Videorecenze LG Optimus Black

LG Optimus Black: Videorecenze chytrého telefonu s Androidem

GPS navigace
I přes podporu technologie A-GPS musím zařízení vytknout dobu fixace, která mnohdy trvala déle, než se sluší, a to i v rámci minut, což by se rozhodně stávat nemělo (zejména v hustší městské zástavbě). Nicméně, po jejím provedení nedocházelo ke ztrátě spojení a přesnost se pohybovala na velmi dobré úrovni, což jsem si ověřil záznamem své obvyklé trasy aplikací RunKeeper při běhání.

- - - 

Je zajímavé, že po několika dnech používání se doba potřebná pro fixaci pozice ve stejné lokaci zlepšila a většinou už nebyl problém se zaměřením do 30 vteřin. Jako testovací navigace spolehlivě posloužila 7 denní trial verze programu Sygic, s nímž jsem nezaznamenal žádné problémy. S pomocí digitálního kompasu se z Optimu Black stává dobrý pomocník pro geocaching, nicméně zmíněný problém s dobou fixace toto využití poněkud degraduje.

Výdrž
Dodávaný akumulátor nabízí kapacitu 1 500 mAh a vezmeme-li v potaz tloušťku zařízení, která dosahuje pouhých 9,2 mm, jedná se o úctyhodnou hodnotu. Procesor nelze označit za nejšetrnější, ale oproti svému dvoujádrovému sourozenci je na tom výrazně lépe. Když připočteme i úsporný NOVA displej, dostaneme vcelku slušný výsledek – při průměrné zátěži, tedy několika SMS a e-mailech, zhruba 15 minutách hovoru, stálém datovém připojení a pár hodinách Wi-Fi nebude problém přesáhnout jednodenní výdrž. Po celou dobu jsem měl regulaci jasu nastavenou na automatiku. Běžně jsem telefon dobíjel zhruba po 35 hodinách používání a celkově je výdrž při porovnání s dalšími jednojádrovými telefony v běžném měřítku. Musíte však počítat s tím, že používání GPS, sledování filmů či herní orgie výslednou dobu zkrátí rapidním způsobem (5 – 6 hodin při maximální podsvícení).

Fotoaparát a záznam videa
Fotoaparát s autofocusem dokáže pořizovat snímky o maximálním rozlišení 5 MPx (2592 x 1944 pixelů) a celková kvalita není vůbec špatná. Barevné podání je věrné, místy by však neuškodila lepší ostrost a se zhoršenými světelnými podmínkami výrazně vzrůstá množství šumu na pořízených snímcích. Pomocnou ruku nám podává přisvětlovací LED dioda, ta ovšem prokazuje svou efektivitu pouze na kratší vzdálenosti.

- - 
Aplikace pro práci s fotoaparátem

- - 
Galerie fotografií

Tlačítko spouště fotoaparátu bychom hledali marně, vyfocení se realizuje stisknutím virtuálního tlačítka na displeji. Zaostření probíhá podržením, k vyfotografování dojde jakmile prst z displeje sundáte. Poté trvá zpracování snímku zhruba 2 – 3 sekundy. Následně lze zhotovené snímky vymazat, nastavit jako tapetu obrazovky nebo obrázek kontaktu, či sdílet s okolním světem, ať už skrze Bluetooth, e-mail, posláním MMS nebo přes služby jako Facebook, Twitter či Picasa.

- - -

- - - 

Potěšila mě široká škála nastavení a různých efektů. Nechybí možnost úpravy ISO, ostření, vyvážení bílé nebo aktivace autospouště. Na fotografie lze aplikovat různé barevné filtry a režimy, mezi kterými nechybí ani automatická detekce úsměvu nebo pořizování panoramatických snímků. S těmi si ovšem nerozumí Windows Photo Viewer, který  je zobrazuje značně nekorektně. Mnozí využijí i automatické označení lokace snímku pomocí GPS (geotagging). Zamrzí snad jen nemožnost vypnout zvuk spouště přímo v nastavení, obejít se to dá aktivací tichého profilu v systému.

- - -

- - - 

Optimus Black dokáže natáčet HD videa v rozlišení 1280 x 720 pixelů (720p) při 23 snímcích za sekundu s výstupním formátem 3gp. Barevné podání je na relativně dobré úrovni, ostrost ale trochu pokulhává. Optika při záznamu někdy zcela zbytečně přeostřovala i při nahrávání statické scény. Navíc je výsledné video v mnoha prohlížečích (Windows Media Player, BS Player…) roztaženo do velmi zvláštního poměru stran, ostatně viditelné je to i na vložené ukázce z YouTube. Pouze při přehrávání v programu QuickTime byl poměr stran v pořádku, ale zřejmě se jedná o chybu přímo na straně Optimu Black. Při použití nižších rozlišení jsou již výsledné poměry stran v pořádku a navíc se fps zvýší na 28. Doufejme tedy, že tento bug LG opraví v dalších aktualizacích software.

LG Optimus Black: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení
LG Optimus Black: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení

Operační systém
Telefon dorazil na pulty obchodů s operačním systémem Android ve verzi 2.2.2, nicméně brzy by se měla objevit aktualizace na verzi 2.3 (přelom června a července) a doufejme, že LG odvede tak dobrou práci jako s momentální verzí systému. Ta je totiž velmi dobře odladěná, k zasekávání dochází poskrovnu a vše funguje svižně, přesně tak, jak by mělo s výjimkou webového prohlížeče, který mě trochu zklamal. Od 1GHz OMAPu bych v tomto směru přece jenom očekával lepší výsledek. U jednodušších stránek vše běhá plynule, u těch náročnějších se posouvání obrazu občas trochu trhá, zejména pokud máte aktivní Flash, proto jej v nastavení raději doporučuji vypnout. Stabilita systému je na dobré úrovni, pouze několikrát došlo k pádu některé z aplikací, to bylo ovšem vždy při jejím ukončování a restartu zařízení jsem za dobu testovaní nedočkal.

- - - - -

Co se softwarové klávesnice týče, jedinou předinstalovanou možností je LG keyboard, která zobrazuje klávesy v klasickém QWERTY rozložení pro portrait i landscape. U portrait režimu (nastojato) je ještě možné přepnout na druhou klávesnici, kdy jsou tlačítka rozmístěna jako u klasických mobilních telefonů (abc, def…).

- - -

V obou případech můžete využívat slovníku xT9, kterému samozřejmě nechybí česká slovní zásoba, ovšem pouze s diakritikou. Nic nám však nebrání zařízení požadovaná slova doučit. Trochu nešikovné je umístění čárky, kterou najdeme až mezi sekundárními znaky, naopak velmi příjemným shledávám  automatické vložení tečky a kapitalizace následujícího písmena při dvojím stisku mezerníku.

- - -

Znaky s diakritikou lze vybrat po dlouhém stisku příslušného tlačítka. Díky gyroskopu je možné pohybovat kurzorem v textu při poklepání na příslušnou hranu telefonu. V praxi jsem to sice téměř nepoužíval, ale jako vychytávka je to celkem zajímavé. Softwarová klávesnice je zdařilá a pokud by vám náhodou nevyhovovala, můžete si z Android Marketu stáhnout další alternativu, já jsem vsadil na Perfect Keyboard. 

Uživatelské prostředí
Optimus Black je obohacen o vlastní uživatelské prostředí od LG. To nezasahuje tak hluboko do systému jako HTC Sense, nicméně vaší pozornosti zcela jistě neunikne. Domovskou obrazovku může tvořit až 7 ploch, což je také základní nastavený počet. Nic vám však nebrání počet ploch snížit. Ke správě ploch (v českém překladu se vtipně označují jako pozadí) se dostanete pomocí multidotekového gesta a nebo vyvoláním nabídky možností v režimu editace plochy. V tomto menu následně lze mazat či přidávat plochy, případně nastavit jednu výchozí. Editaci plochy vyvoláte podržením prstu na displeji a poté lze přidat některý z původních nebo doinstalovaných widgetů a dále změnit pozadí, vkládat zkratky a vytvářet složky aplikací.

- - - - -

Dolní část obrazovky poskytuje prostor pro čtyři zástupce, z nichž jeden slouží k otevření seznamu aplikací a ostatní tři jsou volitelné (původně nastavené na dialpad, kontakty a zprávy). Nabídka programů nabízí tři možnosti zobrazení. Výchozím je členění do kategorií, které lze přidávat, mazat, přejmenovávat a přeskupovat. Přeskupovat můžete také samotné zástupce programů. Další možností je rozřazení na stránky, mezi nimiž přecházíte vertikálními gesty a poslední uspořádání tvoří jmenný seznam aplikací, který po pravé straně doprovází vertikálně seřazená abeceda a kliknutím na ní se přesunete k aplikacím, jejichž název začíná na požadované písmeno, což je v případě velkého počtu aplikací docela užitečné.

- - - - - 

Velmi podobně LG vyřešilo nabídku kontaktů, která je součástí telefonní aplikace. V její horní části nalezneme čtyři ikonky pro dialpad, historii hovorů, kontakty a skupiny. Při hledání kontaktů není třeba zadávat diakritiku, telefon takové znaky automaticky zahrne do vyhledávání a posléze nabídne relevantní výsledky. Obrazovky uzamčeného zařízení se zbavíte tahem nahoru a pokud máte zmeškanou zprávu, či hovor, zobrazíte jej tahem bubliny s událostí směrem dolů. To bohužel neplatí pro schůzky z kalendáře, které se zobrazují pouze jako ikona na notifikační liště. V případě přehrávání hudby ji můžete zastavit nebo přehrát další/předchozí skladbu.

- - - - -

Drobné, avšak velice přínosné úpravy se dočkala notifikační lišta. Do vínku dostala ovládání výchozího hudebního přehrávače a také správce konektivity. Skrze něj můžeme zapnout/vypnout Wi-Fi, Bluetooth, GPS, přenos dat prostřednictvím mobilní sítě a změnit zvukový profil. Pokud navíc jeden ze „spínačů“ podržíte, otevře se nastavení dané funkce. LG také přidalo možnost změny písma v celém systému. V nabídce najdete celkem sedm fontů.

Speciální tlačítko „G“ na levém boku přístroje
S telefonem můžete pomocí speciálního tlačítka „G“ provádět různé pohyby, které vyhodnocuje integrovaný gyroskop; tato gesta slouží k jednoduššímu ovládání vybraných částí systému. I když jak se to s tou jednoduchostí vezme, není to zas tak praktické, ale ve výsledku jde o celkem zajímavé vylepšení a jsem zvědavý, zda s tlačítkem „G“ bude LG pokračovat i u dalších modelů.

- -

V nastavení systému se o možnostech využití gyroskopického tlačítka můžete dozvědět více a rovněž zde nechybí jeho základní konfigurace. Když tlačítko „G“ stisknete a začnete „mávat“ s telefonem, můžete pohyby využít třeba při přecházení mezi plochami domácí obrazovky. Podobně lze posouvat třeba obrazovku v prohlížeči a v galerii fotografií. Zatřepáním zařízení (za předpokladu, že držíte tlačítko G) můžeme spustit aplikaci fotoaparát při uzamčeném zařízení nebo přijmout/ukončit hovor. Přetočením zařízení  dosáhnete vypnutí budíku, ztlumení příchozího hovoru nebo pozastavení přehrávaného videa. A pak je tu ještě zmíněné přesouvání kurzoru při poklepání na boky telefonu. Tohle gesto přijde vhod nejen při práci s textem, ale i u hudebního přehrávače, kde dojde k přepnutí na předchozí/následující skladbu. Využít jej můžete také u galerie, kde lze listovat mezi obrázky. Pokud byste pohybová gesta využívat nechtěli, můžete je kompletně vypnout.

Bonusový software
LG si pro nás připravilo aplikaci App Advisor, která vám zobrazí seznam doporučených programů pro vaše LG. Přes aplikaci FM rádio si můžete naladit vše oblíbené rozhlasové stanice, připojení sluchátek se však nevyhnete, ta totiž fungují jako anténa. Výše zmíněná aplikace SmartShare slouží ke sdílení multimédií přes DLNA. Nalezneme zde i předinstalované aplikace sociálních sítí Facebook, Twitter a MySpace, ty jsou však oproti oficiálním klientům funkčně dost omezené a raději jsem ihned v Android Marketu sáhnul po alternativách. 

- -  - - -

Pro otevření a jednoduchou editaci kancelářských dokumentů je připraven balík Polaris Office. Na vzdálenou diagnostiku telefonu zase můžete využít utilitu RemoteCall a program Na cestě zobrazí panel usnadněného přístupu, který využijete zejména při řízení.

 - - -

Kalendář
Aplikace Kalendář umožňuje synchronizovat data skrze Google účet nebo Microsoft Exchange. V horní liště se můžete rychle přepínat mezi jednotlivými náhledy (měsíc, týden, den a agenda). Pokud vytváříte novou událost a používáte více kalendářů, určitě oceníte možnost vybrat si, do kterého se upomínka má uložit. Jednotlivé kalendáře od sebe jsou barevně odděleny a co se týče přehlednosti, nelze této aplikaci nic vytknout.

- - -

E-maily a webový prohlížeč
Mezi systémovými aplikacemi naleznete jak klasického e-mailového klienta, tak i Gmail klienta pro uživatele stejnojmenné služby. E-maily lze opět synchronizovat přes Microsoft Exchange a nebo použít IMAP/POP3 účet.  Oproti klasickému e-mailovému klientovi v čistém Androidu se ten od LG po stránce funkcí nijak neliší, upravený byl pouze jeho grafický kabátek. Gmail klient disponuje téměř všemi funkcemi, které nabízí klasická webová verze a díky push notifikacím se o nových e-mailech dozvíte okamžitě. Stejně tak oceníte vylepšenou správu štítků a přehledné uživatelské prostředí.

- - 
Prohlížení webových stránek je na čtyřpalcovém displeji pohodlné, u náročnějších stránek ale není posouvání obrazu zcela plynulé

Ve webovém prohlížeči lze mít najednou otevřených 6 záložek s různými stránkami. Když jsem však načetl několik náročnějších webů, byly už reakce o poznání pomalejší. Zvýšení rychlosti v tomto případě můžete docílit vypnutím zobrazování Flashe v nastavení prohlížeče. 

Závěrečné hodnocení
LG má na poli telefonů s operačním systémem Android velmi široké zastoupení ve všech cenových třídách. Model Optimus Black se díky dobré hardwarové výbavě, slušné optimalizaci a kvalitnímu dílenskému zpracování řadí mezi jedny z nejpovedenějších telefonů tohoto korejského výrobce a subjektivně mi padl do oka více než dvoujádrový Optimus 2X. Velkým lákadlem je NOVA displej s velmi dobrou čitelností na přímém slunci a širokými pozorovacími úhly. Když jsem telefon poprvé držel v rukou, překvapila mě rovněž nízká hmotnost a sympatické rozměry, které nebývají u telefonů se čtyřpalcovým displejem úplně běžné.

Graf ceny produktu LG P970 Optimus Black poskytuje server Heureka.cz

Optimus Black nemá příliš mnoho nedostatků, snad jen internetový prohlížeč by mohl být lépe optimalizovaný a příliš nadšený jsem nebyl ani z podivného poměru stran u videí nahraných v HD rozlišení. To jsou naštěstí věci, které je možné opravit softwarově, takže doufám, že update na Android 2.3 v tomto směru přinese další vylepšení.

Jiří Hanč

59 komentářů

 1. dobrá recenze, i když se oproti videu rozcházíte v hodnocení rychlosti prohlížeče. když trochu odbočím, zarazil mě jeden fakt na fotce, kde srovnáváš LG optimus black a sgs2. u předpovědi počasí je ve stejnou chvíli 26.5. ve 13:05 od stejného poskytovatele ve stejné lokalitě rozdíl, jak v aktuální předpovědí, tak v celodenní. 21°C x 27°C.. je to dáno rozdílným intervalem aktualizace? nebo čím si to mám vysvětlit? dík

 2. Ohledne GPS jsem o tomto modelu neslysel (resp. necetl) nic pozitivniho. Pri jizde v aute proste vynechava a celkove ta GPS udajne neni moc zdarila oproti Optimusu 2x, kde podle ohlasu funguje velmi dobre… snad je to jenom softwarova vec; tezko rict tedka takhle z hlavy…

 3. anawarr: Podívej se na poslední aktualizaci počasí. Podle obrázku to vypadá že Galaxy SII má o dva dny starší předpověď.

 4. 2ticho> jo následně jsem si toho všiml. ale mít 2 dny starou aktualizaci počasí není moc aktuální :-)

 5. anawarr: Počasí aktualizuji vždy jen na tom telefonu, který aktuálně testuji a používám jako primární, takže to vysvětluje to dvoudenní zpoždění u Galaxy S II :-)

 6. 2 Hrma: zjistil jsem, že na Androidu asi A-GPS funguje jinak, než u WM. Tam aktualizace běžela nějak na pozadí a nevyžadovala žádnou aktivitu… U mého HTC Desire Z jsem si všimnul, že aplikacím trvá fix mnohem déle, pokud je předtím nespustím s připojením k internetu… (například GPS Status přímo ukazuje stáří GPS dat, takže je to poznat). Můžete to prověřit?

 7. tak k GPS: prve logovanie mi trvalo jemne dlhsie, ale to asi aj preto,ze som sedel v izbe. nasledne na balkone ma 1.x naslo do cca 30sek.
  kazda dalsia nova lokalizacia (centrum mesta (peso) 6-10sek, dialnica 3-5sek, prepocet trasy na sidlisku 3-6 sek) poziciu ukazuje velmi aktualne, takze GPS u mna ok.

 8. U LG OO se mi GPS nefixla i 10minut,pomohlo jedine – tovarko. Pote do 30-60sec. max se fixne a frci zcela ok :o) inu bugu je stale plno koukam…snad s ver. 2.3 zmizi…

  PW

 9. Chcel by som sa opytat ja jednu vec. v Prvom videu som zapocul ze SGSII spotrebuvava najviac energie pri zobrazovani ciernej farby. Otazka znie ako je to mozne ked AMOLED zobrazuju ciernu jednoducho tak ze sa pixely vypnu? alebo sa mylim? Dopredu dakujem za odpoved ;)

 10. Dotaz, to že se zadrhává prohlížeč je vina toho prohlížeče, nebo procesoru? Zkoušeli jste nějaký jiný, Operu třeba? Myslel jsem si že prohlížeč je záležitost optimalizace a ne procesoru… Díky

 11. Markos: Ohledně té spotřeby u Super AMOLED (Plus) displeje jsem to v prvním videu uvedl chybně – je to tam opravené alespoň textovou poznámkou, přeřekl jsem se a otočil to – Super AMOLED (Plus) displeje při zobrazování černé barvy spotřebovávají nejméně energie.

  Kot3l: Přisuzoval bych to spíše slabší optimalizaci samotného prohlížeče, ale děje se to zejména tehdy, pokud zbývá málo volné operační paměti RAM, když prohlížeč spustíte ihned po restartu systému a zkusíte nějaký náročnější web s Flashem, tak ty reakce jsou svižné, což je vidět i v mém videu. Operu Mobile 11 jsme na Blacku zkoušeli a přišlo mi, že je obraz při posouvání plynulejší.

 12. Díky za podrobnou a kvalitní recenzi ! konečně jsem našel nástupce za Omnii.. s tou je život čim dál těžší.. Akorát mě zaráží, že po 2,5 letech co jí mám, je považováno 5mpix za něco neobvyklého u dnešních smartfounů :) Taky s tou pamětí se moc nepředali, ale jinak telefon super a za relativně dobré peníze. Neví někdo, kde se dá sehnat white verze ?

 13. Ne2d: díky za komentář. White verze se zatím ještě neprodává, u některých e-shopů už nabízejí možnost předobjednání, ale dorazit by měl až za pár týdnů (zkusím u LG zjistit přesnější termín).

 14. Ne to nemusíš :) já ho stejně hodlám koupit u vodafone kvůli tarifu, tak se poptám tam. Stejně to musí dát práce psát ty receze všechny ;)

 15. Dobry den, v prvom rade by som sa vam chcel podakovat za vynikajucu recenziu (podla mojho nazoru najlepsia cz/sk recenzia tohto telefonu). Mam zopar otazok, daju sa vymazat aplikacie nainstalovane v tovarnom nastaveni (napriklad facebook a pod.)? A budete robit update tejto recenzie pod prechode na verziu os 2.3? Zaujima ma hlavne info o zlom pomere stran pri natacani hd videa a zasekavani prehliadaca, ci sa tieto nedostatky zlepsia po update os. Dakujem

 16. k1slovakia: Dobrý den, díky za komentář – omlouvám se za pozdější reakci, jsem na dovolené :) co se týče odinstalace aplikací od výrobce, tak ty je možné smazat (třeba Facebook či Twitter klient…). Update recenze po vydání Androidu 2.3 v plánu nemáme, tedy alespoň ne nyní, ale určitě budeme aktualizaci věnovat prostor a dozvíte se, co je v ni nového.

  • Tommy Maag (neregistrovaný)

   Zdravím a jak tedy smažu aplikace od LG jakožto fb myspace twitter? Už mám upgade na 2.3.4. čekám na 4.0. Díky

 17. Zdravim
  jsem spokojeny uživatel LG optimus Black ale chtel bych se zeptat jestli nekdo nevi jak to vypada s aktualizaci na android 2.3
  aspon nejake odhady.

 18. vlachuj: Update by se měl snad objevit v průběhu září nebo nejpozději v říjnu, ale zkusím ještě u LG ověřit, zda už nemají nějaký přesnější termín.

 19. Chci se jen zeptat jestli by jste mi nemohli poradit ohledně emailu Na Optimusu Black. Přidám účet seznam.cz, ale vůbec se mi nezobrazují příchozí emaily, posílání funguje příjem nikoliv, ze tří účtu co mám na seznamu.cz funguje jen jeden…Nevíte prosím čím to může být? Díky za rady.

 20. Pokinator: Nejsem si teď jistý, ale myslím, že jsem svůj soukromý mailbox ze seznamu na Optimu používal. Stačílo jen nastavit server příchozí pošty pop3.seznam.cz + username a heslo, a fungovalo to. Na jiných telefonech ti ty dva nefunkční šlapou bez problémů? Asi to bude docela oříšek v tomhle případě diagnostikovat problém :(

 21. Tak to vypadá, že je problém vyřešen. Přidával sem další a další účty, které fungovaly, znova zkusil ty nefunkční a najednou šlapou taky. Nevím čím to je, že dva dny se jim nechtělo, ale aspoň, že už to je v pořádku. Díky za pomoc )

 22. Tak ještě dodatek, zjistil sem že tyto účty fungujou jen při povolení funkce push (Teda až na ten jedinej, kterej fungoval i bez) Zajímavé.

 23. Pokinator: Tak hlavně že to funguje :)

 24. Zdravím znova )),

  Ještě bych se chtěl zeptat jestli nevíte jak vyřešit můj druhý problém a ten se týká připojení k domácí wifi. Telefon se připojí, ale internet nefunguje, jiné zařízení jako NTB, Diamond 2 po připojení krásně načítají internet. Zkoušel sem Blacka připojit v restauraci a internet šlapal, takže vůbec netuším kde může být chyba.

  Jinak co se týče emailů, co jsme zde předtím řešili, ty bohužel také nefungují, stáhne se do telefonu třeba 200 starých mailů i z roku 2008, ale nové vůbec nepřicházejí…

  Myslíte, že by se mohlo jednat o vadný kus?

 25. DR (neregistrovaný)

  Chce to trochu zapnout premysla, na dve vteriny se zamyslet a pak je odpoved jasna. Problem bude v routeru. Pokud se telefon jinde pripoji, je mala sance, ze bude zaseknuta wifi na telefonu. Doporucuji restart nebo reset routeru, prenastaveni nebo zmena frekvence. Vetsinou se to pak rozebehne a funguje to dobre.Jinak nechapu, proc stahujete tak stare mejly. Nastavte si stahovani jen cca 30 dnu starych. Take to nekdy dela nastaveni, ze pokud je e-mail jiz precteny pres PC, tak se nestahne do telefonu, to by bylo take dobre overit. No a jako zaklad doporucuji kontaktovat nekoho znameho, kdo pozna kravske lejno od boruvky a mrkne se vam na to primo doma. Prece jenom je lepsi, kdyz do toho nekdo vice dela a neni pouze uzivatel, Osobne na nektere veci radeji pozvu kamarada, nez se tim zalamovat, plnit tim diskuze a stejne nemit sluzbu funkcni. Pak to cloveka stresuje vic, nez nekomu dat dve piva za to, ze se stavi, vse nastavi a zase odejde :-D

  • Pokinator (neregistrovaný)

   Telefon byl nakonec reklamován (měněna základní deska) nešlo s ním skoro vůbec telefonovat, buď hovor vypadával nebo byl naprosto hluchý. Teď už jsou v pořádku jak hovory, tak i maily, které fungují, tak jak mají. Co se týče vaší rady ať si nejdu na pomoc někoho, kdo tomu rozumí, tak s Vámi souhlasím, jen mi nejde do hlavy, že Windows Phone funguje a jakýkoliv android ne. Nemyslím si, že bych byl počítačový analfabet, takže sem zkoušel hodně možností nastavení i ty které jste mi radil, bohužel stále bez kýženého výsledku. Přeji hezký večer.

 26. JendaS (neregistrovaný)

  Díky, za vynikající recenzi,odvádíte zde dobrou práci….moc jste mi pomohli při výběru

  • Děkujeme za komentář, ať vám nový telefon dobře slouží!

  • Jiří Korbel (neregistrovaný)

   Jiří Hrma: Díky za recenzi, opravdu přínosná, má hlavu a patu. Chci se tento smartphone koupit, nevíte už, je možné mít v Optimus Black android 2.3? Díky

 27. zdravim. mam dotaz jak se na nem synchronizuji zalozky??

  jde to nejak s firefoxem na pc bez instalace mobilniho firefofu..na ten lidi nadavaji

  nebo jde to aspon s chrome v pc??

  diky moc

 28. Freegeorge (neregistrovaný)

  Zdravím, nevíte, jak se u Optimus Black vypne internet? Když jsem na netu, nikde na té stránce nevidím křížek pro vypnutí, prostě tam není. Vyklouznu z toho stisknutím tlačítka HOME, nicméně když pak znova kliknu na internet, otevře se mi poslední prohlížená stránka.

  A já se bojím, jestli třeba nemám stále zaplnutý internet a nepřicházím tak o FUP. Díky za radu.

 29. Fantomas (neregistrovaný)

  Dobrý den, mám problém se stahováním zpráv z POP3, zprávy se stáhnou bez problémů, problém je v tom, když se opětovně stáhnou, tak se stáhnou komplet znovu a znovu stále dokola, jsou tam 2x, 3x, 4x stále se stahují zprávy, které se již stahovat nemají.

  ???

 30. Šakal (neregistrovaný)

  super recenze. diki ni jsem si poridil namakanou masinku, ktera je i designove bez chybicky, ale co me kapku stve je ze nema androida 2.3 a co me uplne na maximum vytaci jsou fotky……. mobil ma nadherny sirokouhly displej a fotky maji orezane okraje, protoze ten bulaty telefon neumi fotit sirokouhle……. pro me oprovska boles, protoze HTC desire to umel dokud neskoncil pod autem a fotky z nej mam prec cely displej, ale od blacka ne…. nevi nekdo jestli tocnejde nejak osefovat??? jinak je bez chyby. dik

 31. šakal (neregistrovaný)

  jo a jeste me stve jedna vec. ty super hodiny s pocasim od lg mi zustavaji tak nejak pozafu a nekdy o desitky minut… co s tim?

  • Pepeq_x (neregistrovaný)

   Stáhni si novou verzi ROM od LG, ta tenhle problém tuším řeší. I když mně to nedělalo ani s tou tovární.

 32. Bára (neregistrovaný)

  Potřebuju poradit. Nejde mi se přpojit k PC .. když připojim USB tak se to jenom nabíjí,ale nic se mi neukazuje.

 33. Vendy (neregistrovaný)

  Chtěla bych se zeptat na nastavení tapety.. Chci tam nějakým způsobem dostat fotku z galerie, ale vždy se mi tam zobrazím jen půl fotky.. A přitom mam na displeji jen jednu tapetu. Co s tím ?

 34. Honza (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na internet do mobilu, zrovna se rozhoduju nad koupí LG Optimus a bylo mi řečeno že je potřeba k tomu mít internet do mobilu a že se bez něj neobejdou nějaké aplikace, tak bych se rád dozvěděl, jestli to tak je a jestli ano tak jaké aplikace to ovlivní když k tomu internet mít nebudu a budu mít přístup jen na wifi, děkuji za odpoběď a dobrá recenze.

  • Dobrý večer,

   pokud nebudete mít na telefonu aktivní datové přenosy, nebudete moci například synchronizovat kontakty, kalendář a další položky s vaším Google účtem. Stejně tak bez Google účtu se nedostanete na Android Market, kde se stahují a zakupují hry/programy. Telefon bez datových přenosů bude možné používat, ale ošidíte se tím o spoustu funkcí (napadá mne například navigace skrze Google Mapy, informace o počasí, IM komunikace…).

   Pokud se čas od času s telefonem připojíte na internet skrze Wi-Fi, pak to až takový problém nebude, ale jinak vás to bude v používání trochu omezovat a rozhodně bych pořízení datového tarifu k telefonu zvážil.

 35. Kateřina (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  je to sice hloupý dotaz, ale mě to zajímá. Chci se zeptat zda je možné dát si jako tapetu vlastní obrazek či fotku, nebo zda jsou jen předvolené.

  děkuji za odpověď

 36. MajklMTB (neregistrovaný)

  Jak to vypadÁ s upgradem na 2.3 Android už je oficiálně ke stažení?

 37. Petr (neregistrovaný)

  Jinak k Blackovi a tem, kteri chteji poridit…mam asi mesic a koupil bych znovu, pomer cena vykon je fakt perfektni…snad jedine z me strany, ze se pri otoceni tlf neotoci i hlavni plocha…ale to je prkotina, vyborny tlf, vyborna hracka (pro me prvni android, takze slusny zasek) :D

 38. Pavel (neregistrovaný)

  Podle anglické recenze, ale také návodu k použití má telefon také duální mikrofon. Zde v recenzi je uvedeno, že duál nemá, tak jenom pro upřesnění…

 39. Pamis (neregistrovaný)

  Můžu otázku?? Optimuse mám týden, šlape super, jen před chvílí jsem něco přetahoval z PC přes USB kabel do mobilu, počítač se seknul, tak jsem ho musel restartovat i s tím zapojeným telefonem. Když jsem pak odpojil USBéčko, napsalo to, že se SD karta připravuje, ale načítání se seknulo ta 99% a nejde dál…. Když jsem kartu vyndal a skusil ji do mobilu ségry, karta normálně fungovala. Talže problém je asi v telefonu. A když se v telefonu karta údajně načítá, tak i jiné aplikace nefungují jak mají. Mám tam ADW launcher a vždy mi to po chvíli napíše,že ADW launcher, plocha, internet,…. nefunguje… Vůbec to nechápu.. A když v telefonu karta není funguje jakštakš v pořádku… :/ vůbec si nevím rady co s tím.. Prosím poraďte :( P.s. restartování nepomáhá…

  • Může být na kartě poškozený nějaký soubor či sektor, ktery znemoznuje čtení z karty prave Androidu.To ,ze karta funguje jinde,neznamena ,ze je v poradku.Zalohuj -zkopiruj si vsechny soubory,kartu zformatuj a dej do telefonu,uvidis ze pujde..

 40. Jirka (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  při vypnutém telefonu mi nefunguje budík,je to vlastnost tohoto přístroje?

  • To je zcela normalni,to neni Symbian.Nejen na Androidu nefunguje budik pri vypnutem stavu..Telefon je dnes zbytecne vypinat,staci ho uvest do leteckeho modu,kde je spotreba opravdu minimalni mozna..

 41. Káma (neregistrovaný)

  nejvíce pro mě poruchovej telefon, měl jsem ho 5 měsíců, po 2 měsících si telefon začal při psaní sms na qwerty, sám psát písmena, po té když mi praskl displej, nikdo mi neřekl od čeho, displej nebyl tknutej, ráno už jsem ho nezapl, přišlo se na to, že i při ohnuti v kapse dokáže prasknou, těd po mě chtějí 5100 za novou opravu s ohlou zakládní deskou :-D, za 7500,- jsem čekal mnohem víc, nejvíce křehkej, velmi malá výdrž baterie, pro ty co si furt hrají s telefonem, počasí pomalá aktualizace, budík občas zazvoní, někdy se mu nechce, nikdy v životě bych si od prodejcu L* žadnej telefon už nekoupil :-)jinak dobrej design, kvalitní fota, přehravání filmů v avi, xivid…berte to jako recenzi z vlastní zkušenosti, díky

 42. Miloš Toman (neregistrovaný)

  čau.super recenze.ale nemohli byste udělat recenzi sony ericsson xperia play a lg optimus black zvlášt?chcu telefon spíše více na hry ale ale bojím se že se vysouvací displej bude kývat nebo nějak hýbat.a zrovna taky nějaký hubenour zo taky není.nemůžu se rozhodnout.poradíte mi děkuji.miloš

  • Dobrý den, bohužel ani jeden z telefonů už nemáme k dispozici, přece jenom to nejsou úplně nové modely, takže (ač bychom rádi), tento požadavek splnit nemůžeme.

 43. Simon (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  předem chci taky řict,že se jedná o velmi skvělou recenzi.

  Chtěl bych Vás poprosit o radu při výběru.

  Uvažuji o koupi Samsungu Galaxy Ace S5830i a LG Optimus Black. Nevím,který si mam vybrat. Předem děkuji za radu :)

  • Dobrý den, Simone. Co se týče rady s výběrem telefonu, v našem diskuzním fóru je sekce Poradna, která se pro tyhle potřeby skvěle hodí :). Kdybych si měl já vybírat mezi vámi zmíněnými modely, sáhl bych po LG Optimus Black.

 44. LG (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  má někdo vyzkoušenou synchronizaci s MS Exchange s tímto telefonem?

  Děkuji

 45. michael769 (neregistrovaný)

  Jen bych chtěl malou připomínku.toto lg mám rok a pujde už na 4.reklamaci.1. se strašně hřál 2.se sám vypinal 3.nefungovalo dobijení a ted se opět seká.normálně zamrzne a nezbývá mi nic jiného než vyndat baterii.už znova do LG nepůjdu.o vydržíme baterie ani nemluvím.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).