TOPlist

LG G6: jak fotí a nahrává video? (test fotoaparátu)

LG G6 fotoaparát

V redakci aktuálně testujeme novinku od LG, model G6, který byl oficiálně představen na konci února na Mobile World Congressu a který je považován za jednoho z nejvýraznějších konkurentů Samsungu Galaxy S8.

Stejně jako u loňského a nepříliš úspěšného „modulárního“ LG G5, který fotil opravdu skvěle, jsme se u LG G6 opět dočkali duálního fotoaparátu. Oba dva mají 13megapixelové rozlišení, liší se však záběrem a světelností objektivu. Klasický fotoaparát má světelnost f/1.8 a běžný úhel záběru (71 °), navíc disponuje optickou stabilizací obrazu.

Sekundární má světelnost f/2.4, postrádá OIS, ale zase se pyšní úhlem záběru 125 stupňů, takže se vám do záběru vejde větší scéna, nicméně se také dostaví drobný efekt rybího oka. Mimochodem, loňský LG G5 měl na druhém objektivu záběr 135 °. Kvalitou fotografií se „gé-šestka“ od svého předchůdce až tolik neliší a přiznám se, že jsem čekal o něco výraznější skok.

Při ostření se používá dostatečně rychlý fázový autofocus s vícebodovým ostřením a potěší také možnost zaostřit na sledovaný objekt. Propracovaná je také samotná aplikace, která kromě automatického režimu nachází také plně manuální, a to i pro nahrávání videa. Pokročilí fotografové si tedy rozhodně přijdou na své.

Přiložené fotografie byly pořízeny v režimu automatiky s poměrem stran 4:3 a ve srovnávači si můžete prohlédnout rozdíly mezi klasickou a širokoúhlou fotografií. Všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.

20170424_101212

Pozor na přesaturované barvy a nevyzpytatelný HDR režim

U automatického režimu doporučuji vypnout “automatické HDR” a raději jej zapínat jen v případě potřeby. Na můj vkus je HDR režim až moc agresivní a snímky jsou často výrazně saturované a s velmi tmavými místy, což má k realitě hodně daleko – přesvědčit se o tom můžete sami z přiložených snímků. Občas optika neostří zcela ideálně a při detailnějším zkoumání snímků na počítači si lze všimnout lehce rozostřených míst, což by se u vlajkového modelu rozhodně objevovat nemělo.

20170424_101128

Za dobrého světla si LG G6 fantasticky poradí s focením makra, a špatné výsledky se nedostavují ani při focení v šeru nebo ve tmě. Zatímco u denních snímků kvůli zbytečně saturovaným barvám nad LG G6 vyhrává Samsung Galaxy S8 (recenze), u nočních snímků jsou síly vyrovnané a v některých případech dokonce novinka od LG poskytuje ostřejší obraz.V šeru už je patrnější vyšší míra šumu, ale díky postprodukci jsou i u částečně osvětlené scény výsledky velice slušné. Přisvětlovací dioda je dostatečně výkonná a při focení blízkých předmětů v horším světle ji rozhodně doporučuji využít. Jen počítejte s tím, že ve tmě je ostření výrazně pomalejší, než za dobrých světelných podmínek.

Nemyslím si, že by problém s výraznějšími barvami byl hardwarového rázu, navíc se nejčastěji projevuje při používání HDR režimu. Půjde tedy jen o softwarovou chybu, kterou by výrobce v některé z dalších softwarových aktualizací mohl napravit. Přece jen, LG G6 je na trhu jen několik dní a výrobce nyní získává výrazný feedback od všech uživatelů, kteří si smartphone pořídili.

Na tomto snímku jsou barvy hodně nereálné
Na tomto snímku jsou barvy hodně nereálné

Přední kamerka neurazí ani nenadchne

Přední selfie kamerka také umí fotit klasicky nebo s širším úhlem (přepínat se můžete skrze dedikované tlačítko v aplikaci). Bez problémů se tak do záběru při pořizování autoportrétu vejde několik osob. Kvalitou snímků ale spadá jen do běžného průměru a na vlajkový model bych čekal lepší výsledky. I za dobrého světla jsou selfie málo ostré a pozadí (mraky…) se často slévá do jedné barvy.

Záznam videa: stejný problém jako u fotoaparátu

U videa je situace stejná jako v případě fotoaparátu. Chválím dobrou ostrost, nicméně barevné podání opět pokulhává. Při některých scénách byly barvy mdlé, jindy zase zbytečně výrazné. Opět jde ale o chybu softwarového rázu, která by v budoucnu měla být vyřešena.

Při nahrávání videa klasickým fotoaparátem využijete optické stabilizace obrazu, při záznamu skrze druhý objektiv nikoliv. Během záznamu lze bez přerušení přepínat mezi hlavním a sekundárním fotoaparátem.

Tip: Kompletní parametry LG G6 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Video natočíte maximálně ve 4k rozlišení (3 840 x 2 160 px) při 30 snímcích za vteřinu, případně lze využít Full HD (1 080 x 1 920 px) při 30 nebo 60 fps. K dispozici je také zpomalený záznam (slow-motion), avšak maximálně v HD rozlišení při 120 snímcích za vteřinu. Galaxy S8 a iPhone 7 Plus umějí dvojnásobnou snímkovací frekvenci.

LG G6 nefotí špatně a například makro snímky jsou velice povedené, nicméně výrobce by měl odstranit problém se zbytečně výraznými barvami, které automatika občas u snímků i videa pořizovaných za dobrého světla nastaví. K realitě totiž mají hodně daleko a občas je tak focení za dobrých světelných podmínek určitou sázkou do loterie. Naopak při focení v šeru a noci je kvalita velice slušná. Všechny testovací snímky v plném rozlišení najdete v této galerii. Příští týden se rovněž můžete těšit na podrobnou recenzi LG G6.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku